خشونت علیه کارکنان رسانه ها در مکزیک

بر اساس گزارش های رسانه ها، این خبرنگار که برای ایستگاه تلویزیونی CNR کار می کرد، از جمله، تنها چهارشنبه گذشته در یک مناقشه دادگاه علیه فرماندار سابق ایالت، جیمی بونیلا، بر سر مطالبات حقوقی معوق پیروز شد. این سیاستمدار، بنیانگذار یک کانال خبری تلویزیونی است.

در مارس ۲۰۱۹، مالدونادو در کنفرانس مطبوعاتی روزانه رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور - یکی از دوستان حزب بونیلا - سوالاتی را مطرح کرد و در رابطه با اختلاف با بونیلا گفت که او برای جان خود می ترسد و از او کمک می خواهد. سازمان حقوق بشر ماده ۱۹ در توییتر نوشت که مالدونادو در مورد سیاست های محلی و فساد گزارش داده است. او قبلاً به دلیل کارش قربانی تجاوز شده بود، به همین دلیل از حمایت دولتی برخوردار شد.

مارگاریتو مارتینز، عکاس خبرنگار روز دوشنبه هفته گذشته هنگام خروج از خانه خود در تیجوانا * به ضرب گلوله کشته شد. یک هفته قبل، خوزه لوئیس گامبوآ، مدیر یک پورتال آنلاین، در شهر وراکروز در شرق مکزیک با ضربات چاقو کشته شد. در هر دو مورد، هنوز، پیشینه و نام و نشان افراد ضارب گزارش نشده و نامشخص مانده اند.

به گزارش خبرنگاران بدون مرز، مکزیک برای سومین سال متوالی خطرناک ترین کشور برای خبرنگاران بود. بر این اساس، در سال ۲۰۲۱، هفت روزنامه نگار در ارتباط با کار خود در این ایالت آمریکای شمالی کشته شدند. لوپز اوبرادور مکرراً روزنامه نگاران منتقد را دروغگو معرفی می کند.

زیرنویس:

*- تیجوانا "tiˈxwana" شهری در شمال غربی مکزیک در ایالت باخا کالیفرنیا در ساحل اقیانوس آرام است. آمار جمعیت این منطقه در سال ۲۰۱۹،قریباً یک میلیون و نهصد و دو هزار نفر در مناطق مرزی و بیش از ۲.۳ میلیون نفر در منطقه شهری ساکن بودند. این شهر که تنها در ۱۹ مایلی جنوب مرکز شهر و در نزدیکی مرز جنوبی شهر سن دیگو ایالات متحده واقع شده است، مقصد اصلی گردشگران و مسافران از جنوب کالیفرنیا است. تیجوانا بخشی از منطقه شهری سن دیگو- تیجوانا و کلان شهر کالیفرنیای جنوبی است که از شمال لس آنجلس شروع می شود و تا صحرای موهاوه امتداد می یابد. در نتیجه جنگ مواد مخدر در مکزیک، تیجوانا به یکی از خطرناک ترین شهرهای جهان بر اساس میزان قتل در دهه ۲۰۱۰ تبدیل شده است.

 

دو شنبه ۴ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲

 

منبع: مجله آلمانی " Spiegel "

افزودن نظر جدید