شیومارا کاسترو، اولین رئیس جمهور زن هندوراس

شیومارا کاسترو سیاستمدار چپ‌گرا،* اولین زنی در تاریخ هندوراس است که به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب شده است.این زن ۶۲ ساله در مراسم ادای سوگند در ورزشگاه پایتخت تگوسیگالپا گفت: "من قول می دهم به جمهوری وفادار بمانم و مجری قانون اساسی باشم. 

هزاران نفر در صف های طولانی در مقابل ورزشگاه پایتخت تگوسیگالپا ایستاده بودند تا در مراسم تحلیف شرکت کنند. معاون رئیس جمهور ایالات متحده کامالا هریس، پادشاه اسپانیا و ویلیام لای معاون رئیس جمهور تایوان به عنوان مهمان در این مراسم حضور داشتند. خانم کاسترو با ماشینی روباز از کنار جمعیتی که تشویق می کردند وارد استادیوم ملی شد.

شیومارا کاسترو جانشین رئیس جمهور خوان اورلاندو هرناندز می شود که پس از دو دوره ریاست جمهوری، اجازه نامزدی مجدد کاندیداتوری برای ریاست جمهوری را نداشت. کاسترو با اشاره به حزب راستگرای ملی (PN) که ۱۲ سال حکومت را رهبری کرده بودند، در توییتی نوشت: "۱۲سال مبارزه، دوازده سال مقاومت"، امروز حکومت مردم آغاز می شود"

کاسترو در انتخابات ۲۸ نوامبر با اختلاف زیادی پیروز شده بود. پیروزی آنها تنها از طریق اتحاد با حزب PSH ممکن بود. در طول مبارزات انتخاباتی، کاسترو قول داد که علیه فساد و جرایم سازمان یافته در هندوراس اقدام نماید.کاسترو با رئیس جمهور سابق مانوئل زلایا ازدواج کرده است که در سال ۲۰۰۹ از قدرت برکنار شد. او از حدود ده میلیون شهروند کشور هندوراس خواست تا با هم آشتی کنند.

اختلاف بر سر پست ریاست کنگره

با توجه به بحران سیاسی که در روزهای منتهی به مراسم تحلیف کاسترو در کشور ایجاد شده بود، احتمالاً موضوع آشتی در هفته های آینده اهمیت ویژه ای پیدا خواهد کرد. دو رهبر رقیب کنگره انتخاب و سوگند یاد کردند: یکی از آنها یک نماینده جدا شده از حزب لیبره کاسترو، خورخه کالیکس بود. او با اکثریت نمایندگان پارلمان، از جمله اردوگاه محافظه کار رئیس جمهور سابق هرناندز، انتخاب شد.

اما کاسترو، لوئیس ردوندو از حزب PSH را به عنوان رئیس کنگره به رسمیت شناخت. به عنوان بخشی از اتحاد انتخاباتی خود با PSH، کاسترو قول داده بود از ردوندو حمایت کند. کاسترو در آستانه ادای سوگند، به کالیکس پست ریاست کابینه را به عنوان یک پروژه وحدت پیشنهاد داد. او قول داد که به سرعت پاسخ دهد.

هندوراس از کشور های آمریکای مرکزی، از کشورهای اصلی مبدا مهاجرانی است که بدون مجوز از مکزیک وارد ایالات متحده می شوند و یکی از فاسدترین و خشن ترین کشورهای جهان است. وضعیت اقتصادی فاجعه‌باردارد.۷۰ درصد مردم زیر خط فقر زندگی می‌کنند، ده‌ها هزار هندوراسی هر ساله به دلیل خشونت و نبود چشم‌انداز از کشور فرار می‌کنند. برادر رئیس جمهور سابق ، در ماه مارس سال جاری در ایالات متحده به دلیل قاچاق مواد مخدر، به حبس ابد محکوم شد. همچنین رئیس جمهور سابق خوان اورلاندو هرناندز نیز ممکن است در مقابل دادگاه، نسبت به  اتهاماتی پاسخگو باشد.

زیرنویس

*-  شیومارا کاسترو"Iris Xiomara Castro Sarmiento"، زاده ۳۰ سپتامبر ۱۹۵۹ در تگوسیگالپا، هندوراس است و عضو حزب (Partido Libertad y Refundación) میباشد. 

لینک مرتبط: شیومارا کاسترو نامزد اپوزیسیون چپ، در هندوراس به پیروزی رسید:

      " https://kar-online.com/node/17152 "

 

شنبه ۹ بهمن ۱۴۰۰- ۲۹ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی " Spiegel" 

 

افزودن نظر جدید