مذاکرات محرمانه سوری ها در برلین

گروهی از سوری های بانفوذ در برلین برای گفتگوهای محرمانه با هم ملاقات کردند تا راه های خروج از درگیری طولانی مدت در سرزمین خود را بررسی کنند. شرکت کنندگان در این نشست دو روزه, از اردوگاه های متخاصم آمده بودند: آنها، هم از منطقه تحت حاکمیت دولت سوریه و هم از مناطقی که در تبعید هستند، آمده بودند. در میان آنها اعضای خانواده ها و قبایل مهم و نیز افراد سرشناس  دیده می شدند.

در نشست این هفته، آنها بدون دستور رسمی، اما با هدف دستیابی به سازش پس از تقریباً یازده سال جنگ داخلی، با هم به گفتگو نشستند. این ابتکار، خود را مکملی برای مذاکرات رسمی بین دولت و مخالفان با میانجیگری سازمان ملل در ژنو می داند که برای مدت طولانی به بن بست رسیده است. نصیف نعیم شهروند آلمانی- سوری که مدیریت جلسه را بر عهده داشت گفت که این نشست ها،در مورد پر کردن شکاف بین اردوگاه های متخاصم است.

درگیری در سوریه در مارس ۲۰۱۱ با تظاهرات مسالمت آمیز آغاز شد که دولت علیه آنها از خشونت استفاده کرد. از این به بعد جنگ داخلی شکل گرفت. با کمک متحدان خود، روسیه و ایران، حامیان رئیس جمهور بشار اسد اکنون دوباره حدود دو سوم کشور را تحت کنترل دارند. بقیه تحت کنترل نیروهای ترکیه، شورشیان یا کردها هستند.

آغاز مذاکرات محرمانه به حدود شش سال قبل باز می گردد. در سال ۲۰۱۷، پس از گفتگوهایی که در برخی مواقع بسیار بحث برانگیز بود، شرکت کنندگان بر سر "منشوری برای همزیستی سوریه" با مجموع یازده اصل به توافق رسیدند. اینها در نهایت باید به عنوان مبنایی برای گفتگوهای صلح باشد. در سال‌های اخیر، این گروه با تغییر اعضای خود در مکان‌های مختلف ملاقات کرده است.

شنبه ۹ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۲۹ ژانویه ۲۰۲۲

منبع: " Der Tagesspiegel" 

افزودن نظر جدید