عفو بین‌الملل، اسرائیل را به آپارتاید متهم کرد

سازمان حقوق بشر عفو بین الملل رفتار دولت اسرائیل با فلسطینیان را آپارتاید می داند. این سازمان در گزارشی علیه دولت اسرائیل چنین اتهامی را مطرح کرده است. تا کنون، آپارتاید اساساً برای توصیف دکترین دولتی سابق در آفریقای جنوبی، که سیاهان را به شهروندان درجه دو تنزل می‌داد، استفاده شده است. این یک جنایت علیه بشریت تعریف شده بین المللی است.

در این گزارش آمده است که اسرائیل "نظام ظلم و سلطه" را علیه فلسطینی ها چه در داخل خود اسرائیل و چه در سرزمین های فلسطینی و سایر کشورها اعمال می کند. مصادره زمین فلسطین، کشتار غیرقانونی و محدودیت های شدید آزادی رفت و آمد از جمله این موارد بود.

به گفته این سازمان حقوق بشر، واژه آپارتاید در معنای حقوقی بین المللی آن به کار می رود. این به معنای یکسان دانستن وضعیت فلسطینی ها با سیاه پوستان در دولت آپارتاید آن زمان آفریقای جنوبی نیست. آگنس کالامار دبیر کل عفو بین‌الملل گفت: ما دریافتیم که سیاست‌های ظالمانه جداسازی، سلب مالکیت از فلسطینی ها و طرد آن ها از سرزمین هایشان توسط اسرائیل، آشکارا به معنای آپارتاید است. جامعه بین المللی موظف به اقدام است.آگنس کالامار گفت که در داخل اسرائیل و سرزمین های فلسطینی اختلافاتی وجود دارد. برای مثال، اسرائیلی‌های عرب " آپارتاید" را به شیوه‌ای متفاوت از یک فلسطینی ساکن نوار غزه تجربه کردند. اما "رژیم آپارتاید" در اینجا و آنجا وجود دارد.۲۰ درصد از ساکنان اسرائیل را فلسطینی ها تشکیل می دهند که تابعیت اسرائیلی دارند".

"اهریمن سازی برای مشروعیت زدایی از اسرائیل"

یایر لاپید، وزیر امور خارجه اسرائیل، سازمان عفو ​​بین‌الملل را به تکیه بر "دروغ‌های منتشر شده توسط سازمان‌های تروریستی" متهم کرد. وزارت امور خارجه پیش از انتشار گزارش عفو بین‌الملل اتهامات را رد کرده بود. در این بیانیه آمده است: "این گزارش دروغ‌ها، ناسازگاری‌ها و ادعاهای غیرمستند مطرح شده توسط سازمان‌های معروف ضد اسرائیلی را با هدف فروش مجدد کالاهای آسیب‌دیده در بسته‌بندی‌های جدید، تقویت و تکرار می‌کند". با انتشار این نشریه، این سازمان از استاندارد دوگانه استفاده می کند و از "اهریمن سازی برای مشروعیت زدایی از اسرائیل استفاده می کند. اینها همان مؤلفه هایی هستند که یهودی ستیزی مدرن را می سازند."

در این بیانیه آمده است: هیچ اتهامی از این دست علیه سوریه، ایران یا رهبران فاسد و قاتل در آفریقا یا آمریکای لاتین وجود ندارد. از سوی دیگر، اسرائیل به عنوان یک کشور یهودی به یک هدف تبدیل می شود. اسرائیل یک دموکراسی قوی است که به همه شهروندان خود بدون توجه به مذهب و نژاد، حقوق مساوی می دهد. این گزارش حق موجودیت دولت اسرائیل را به عنوان یک دولت-ملت برای مردم یهود سلب کرده است.،

انتقاد از آلمان

یوزف شوستر، رئیس شورای مرکزی یهودیان در آلمان، انتشار این گزارش را سهل انگارانه توصیف کرد "زیرا این امر باعث تحریک بیشتر یهودی ستیزی مرتبط با اسرائیل در اروپا خواهد شد". بخش آلمانی عفو بین الملل باید مسئولیت خود را انجام دهد و "خود را از گزارش ضد یهود جدا کند".

شعبه عفو بین الملل آلمان با انتشار این گزارش در وب‌سایت خود، یادداشت دیگری را ارائه کرده است که در آن به"مسئولیت ویژه" بخش عفو آلمان به دلیل هولوکاست اشاره شده است. از آنجایی که "در شرایط کنونی و تاریخی ملی، بحث عینی و واقعی درباره گزارش دشوار است و به منظور مقابله با تفسیرهای نادرست از گزارش، بخش عفو بین‌الملل هیچ گونه فعالیتی را در رابطه با این گزارش برنامه‌ریزی یا اجرا نخواهد کرد. 

این سازمان حقوق بشری که مقر آن در لندن است از دادگاه کیفری بین‌المللی خواست تا حقایق آپارتاید را در تحقیقات مورد توجه قرار دهد. عفو بین‌الملل همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواست تا علاوه برتحریم‌های تسلیحاتی، دولت اسرائیل را مورد   اعمال تحریم های دیگر نیز قرار دهند.

سه شنبه ۱۲ بهمن ماه ۱۴۰۰- ۱ فوریه  ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی." Spiegel" 

افزودن نظر جدید