یاد یاران جان بر کف ۱۹ بهمن ماه ۱۳۴۹ سیاهکل، گرامی باد!

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)، بزرگترین حزب سوسیالیستی ایرانی است. هدف سازمان، گذر از نظام فعلی جمهوری اسلامی در ایران و برقراری نظم اجتماعی سوسیالیستی است. به همین دلیل از فعالیت این سازمان در ایران ممانعت به وجود آمده، و این سازمان فعالیت خود را به خارج از کشور منتقل کرده است و از طریق اعلام برنامه ها که در کنگره های آن تصویب می گردد، با مردم و اعضای خود در داخل و خارج از کشور ارتباط می گیرد. سازمان تلاش می نماید مناسبات تشکیلاتی، دیدگاهها و آماج اسناد خود را بر اساس مجموعه این ساختار گسترده تنظیم نماید.

سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)،از همان آغاز فعالیت علنی خود در بعد از انقلاب بهمن تلاش نمود تا خود را به یک حزب شیشه ای ارتقا دهد. ای سازمان سرانجام توانست برای اولین بار به عنوان یک تشکیلات سیاسی کنگره های خود را باز و با حضور مخالفین برگزار نماید و نیز موفق شد تا با استفاده از ابزارهای مجازی امکان شرکت از راه دور برای علاقه مندان را هم فراهم نماید. نشریه اینترنتی "کار"-  نمایه اصلی سازمان و مخاطبینش می باشد.

واقعیت آنست که چگونگی  تشکیل جنبش فداییان را باید از سال های پیش از سال های ۱۳۳۸، در جنبش دانشجویی، کارگران کارخانه ها، اعتصاب های کارگران کوره پز خانه ها و کارگران شرکت اتوبوسرانی شهری تهران بررسی و رصد نمود که  گسترش مبارزات مطالباتی مردم دراکثر شهرهای بزرگ ایران، نمودهای روشنی با عنوان هسته های سیاسی از خود بیرون داد. سرانجام با واقعه سیاهکل، از آن رونمایی شد و تبدیل به مهمترین رویداد سیاسی کشورگردید و به نکته عطفی از مبارزه عدالت خواهی جنبش چپ ایران، تمامی عرصه های اجتمایی کشور را در نوردید و در آغاز انقلاب بهمن، به عنوان موتور اصلی جنبش ضد استبدادی در پیکارعلیه رژیم دیکتاتوری گذشته نقشی بسیار مهم بازی کرد.

پس از انشعاب در سازمان چریک های فدایی خلق ایران، سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) در اول اردیبهشت ۱۳۶۰ تأسیس شد. سازمان ما اعلام کرد که از مبارزه مسلحانه دست برداشته و تنها به عنوان یک سازمان صرفاً سیاسی فعالیت خواهد داشت. سازمان توانست در تمام شهرهای بزرگ ایران دفاتر خود را تاسیس نماید و در همکاری با تشکل های کارگری، زنان، دانشجویان، هنرمندان و زحمتکشان شهری و روستایی، دست به فعالیت های گسترده ای بزند. از آن زمان به بعد به عنوان یک حزب کاملاً سیاسی، گذر از جمهوری اسلامی را با ابزارهای دموکراتیک و غیرخشونت آمیز که منطبق بر برنامه سیاسی خود است، تبلیغ  نموده و برای آن فعالیت می نماید.

اکنون از آن تاریخ - از واقعه سیاهکل، بیش از نیم قرن گذشته است، علیرغم انقلاب بهمن سال ۱۳۵۷، آرمان های عدالت خواهانه بنیان گذاران سازمان ما هنوز محقق نشده ست، و مسولین جمهوری اسلامی با توسل به فریب توده ها و سوءاستفاده از علایق  مذهبی مردم، پس از به دست گرفتن قبضه قدرت، به سوی همان مردم شمشیر کشیدند و زندان و دار و درفش را علیه مخالفین  فکری و دیگر اندیشان و خواسته های مطالباتی مردم که در فریاد های انقلاب بهمن، برای آزادی و عدالت و رفع تبعیض و توزیع عادلانه ثروت ملی شنیده می شد، بر پا کردند؛ و تا امروز در جای جای میهن به خاک و خون کشیده می شوند. سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)، همراه و همصدا با خواسته های مطالباتی مردم اعم از کارگران، معلمان، دانشجویان، جنبش زنان، بازنشستگان و اقشار زحمتکش شهری و روستایی می باشد. سازمان ما، پشتیبان صدای آزادی خواهان، فعالین حقوق بشر، روزنامه نگاران، هنرمندان و مردم اهل قلم، که در زندان های جمهوری اسلامی به بند کشیده شده اند می باشد که به جان و جسم آن ها به طور دائم تعرض شده و سال هاست که به طور غیرانسانی در زندان ها محبوس مانده اند.

ما، یاد یارانی را که در واقعه ۱۹ بهمن ماه ۱۳۴۹ سیاهکل جان بر کف نهادند، گرامی می داریم و در بر افروختن چراغ آزادی در سرزمین زیبای مان ایران از پای نخواهیم نشست. به امید آن روز.

 

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.