هفتم اسفند روز استقلال کانون وکلای دادگستری

کانون وکلای دادگستری، این اولین و بزرگترین تشکل مدنی، غیر دولتی و مستقل کشورمان سابقه ای طولانی تری از انقلاب مشروطه دارد اما تصویب قانون استقلال کانون در دوره نخست وزیری آقای مصدق و با همت قاضی و وزیر عدليه شریف و برجسته کشورمان آقای لطفی به ثمر نشست.

کانون در دو سال پايان سلطنت شاه به نوعى "مرجع تظلمات عمومى " شد. وكلا و حقوقدانان هر كجا بودند، در حد ممكن وظيفه وجدانى وحرفه اى خود را در دفاع از حقوق موکلین خود، انجام وظیفه وکالت، تعلیم و تعمیق حقوق بشر در ایران، دفاع از متهمین عقیدتی و سیاسی و کمک به خانواده های این متهمین را پیش برده و به انجام رساندند. كانون وكلای مركز محل گردهمايي آزادي خواهان و دادخواهان از همه خانواده هاى سياسى و فكرى بود.

 وکلای دادگستری از جمله گروه هایی هستند که از سال های ۱٣٥۷ به بعد  مدام چه به صفت فردی و چه جمعی (کانون های وکلا) مورد تهاجم سیستماتیک جمهوری اسلامی قرار گرفته و این تهاجم همچنان ادامه دارد

برگزاری اولین کنگره سراسری وکلای دادگستری درسال ۱٣٥۸ عمق اختلاف بین کانون و حاکمیت را با توجه به نفی اصل ولایت فقیه از طرف کنگره آشکارتر ساخته و منجر به دستگیری و شکنجه تعدادی از اعضای هیئت مدیره و مخفی شدن تعداد دیگر گردید. نقض سیستماتیک استقلال کانون وکلا با تشکیل "مرکز امور مشاوران و کارشناسان قوه قضائبه" به اوج خود رسید تا جایی که بدون رعایت شرایط اخذ پروانه وکالت دادکستری، به بیش از ۱٥ هزار نفر پروانه وکالت دادند.

استقلال کانون وکلا و غیر دولتی بودن آن یک عنصر ذاتی و اجتناب ناپذیر و جهان شمول است. تلاش قوه قضاییه مبنی بر تبدیل کانون وکلا به زیر مجموعه خود ، نقض غرض و محروم نمودن مردم از حق دفاع محسوب میشود. روز وکیل بر همه وکلای شریف دادگستری و مدافعان حق دفاع مبارک.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.