پانصد هزار نفر در برلین علیه سیاست جنگ طلبانه پوتین به خیابان ها آمدند

بیش از نیم  میلیون نفر در برلین علیه سیاست جنگ طلبانه پوتین به خیابان ها آمدند. سازمان دهندگان تظاهرات روز یکشنبه برلین, پیش بینی این جمعیت را نمی کردند که فاصله بین دروازه براندنبورگ و ستون پیروزی تجمع کرده بودند. علاوه بر برلین, همچنین در سایر شهرهای اروپایی, تظاهراتی علیه تهاجم روسیه به اوکراین برگزار شد.آنها با پرچم ها, پوسترها و همچنین اعتماد به نفس زیادی آمدند. به گفته پلیس, بیش از نیم میلیون نفر در تظاهرات برلین شرکت کرده بودند.

 

اتحادی از اتحادیه های کارگری, کلیساها, سازمان های حفاظت از محیط زیست و گروه های صلح, خواستار راهپیمایی شدند. به گفته برگزارکنندگان, آنها پیش بینی این جمعیت را نمی کردند که بین دروازه براندنبورگ و ستون پیروزی تجمع کرده بودند.تظاهرکنندگان با شعار: "جنگ را متوقف کنید. صلح برای اوکراین و تمام اروپا", از رهبری روسیه خواستند  تا فوراً جنگ را متوقف کند و نیروها را خارج نماید. از طرفی از دولت آلمان خواسته شد تا در حمایت از پناهجویان اکراینی, مرز های آلمان به روی آن ها باز بماند. پریس آنت کوروس, رئیس شورای کلیسای انجیلی آلمان, تهاجم ارتش روسیه به اوکراین را یک جنایت محکوم کرد. وی در عین حال از مردم خواست که ما نباید به  نگاه های نفرت انگیز دامن بزنیم." اکنون مهم است که در کنار مردم  اوکراین و روسیه بایستیم.

 

پوتین روسیه نیست

 

در ابتدا، فرانک ورنکه, رئیس اتحادیه کارگری Ver.di گفت: با توجه به وضعیت بحرانی, این تظاهرات نشانه قوی همبستگی بود. رئیس اتحادیه گفت: این نیز مهم است: پوتین روسیه نیست. احترام و همبستگی نیز متعلق به فعالان شجاع روسیه بود که علیه رژیم تظاهرات کردند.زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد, دوران جدیدی به وجود آمد. صلح همچنان هدف است. اتحادیه ها بخشی از جنبش صلح هستند، اما بی طرف نیستند. ورنکه گفت که نباید اجازه داد الیگارشی ها در حالی که مردم در اوکراین می میرند, میلیون ها درآمد کسب کنند.*

 

مردم همچنین در سایر نقاط آلمان به عنوان مثال در نوردراین-وستفالن, علیه جنگ به خیابان ها آمدند. به گفته پلیس دوسلدورف. در روز یکشنبه، حدود ۶ هزار نفر بعد از ظهر شنبه در خیابان های  مرکز شهر تجمع کردند تا همبستگی خود را با مردم اوکراین اعلام کنند. به گفته پلیس کلن, چندین هزار نفر در شهر کلن علیه حمله روسیه به اوکراین و برای ابراز همبستگی با مردم اوکراین و تظاهرات علیه تهاجم روسیه به این کشور آمدند. همچنین به گفته مقامات شهر پراگ, حدود ۷۰ هزار نفر در میدان شهر تظاهرات کردند.بیش از ۴۰ هزار نفر در تظاهرکننده در مادرید پایتخت اسپانیا, و ۱۵ هزار نفر در  آمستردام و۱۰ هزار نفر در کپنهاگ به میدان آمدند و علیه مداخله نظامی روسیه دست به تظاهرات زدند, مته فردریکسن, نخست وزیر دانمارک نیز با تظاهرکنندگان همصدا شد او در یک سخنرانی گفت که تمام اروپا توسط روسیه تهدید می شود.

 

تظاهرات بیشتری در رم, پاریس, آتن, آمستردام, بارسلونا, بیلبائو و تل آویو برگزار شد و در اکوادور تظاهرکنندگان با پلاکاردهایی که روی آن نوشته شده بود "پوتین قاتل" به سمت سفارت روسیه در کیتو راهپیمایی کردند. حتی در عراق, ده ها اوکراینی در مقابل ساختمان سازمان ملل در اربیل دست به تظاهرات زدند.

 

زیرنویس:

 *- وردی" ver.di"  یک اتحادیه کارگری آلمانی مستقر در برلین است. این اتحادیه در ۱۹ مارس ۲۰۰۱ در نتیجه ادغام پنج اتحادیه منفرد تأسیس شد و یکی از اعضای کنفدراسیون اتحادیه کارگری آلمان (DGB) است. وردی با حدود دو میلیون عضو, دومین اتحادیه کارگری آلمان است.

 

دوشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۰- ۲۸ فوریه ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی"    Die Welt"

 

افزودن نظر جدید