توافق روسیه و اوکراین بر سر دور سوم مذاکرات

ترجمه از: 
رضا کاویانی

 

 به گزارش خبرگزاری رویترز, روسیه و اوکراین بر سر دور سوم مذاکرات به توافق رسیدند. این همان چیزی است که مذاکره کننده اوکراینی گفت. ما می خواهیم به زودی دوباره با هم به میز مذاکره برگردیم. در روسیه, تقریباً ۷۰۰۰ دانشمند و دانشگاهی با جنگ در اوکراین مخالفت کرده و نامه سرگشاده ای را به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین امضا کردند. 

 

نامه سرگشاده دانشمندان روسی در مخالفت با جنگ علیه اوکراین

 در روسیه, تقریباً ۷۰۰۰ دانشمند و دانشگاهی با جنگ در اوکراین مخالفت کرده و نامه سرگشاده ای را به رئیس جمهور ولادیمیر پوتین امضا کردند. در این نامه که در وب‌سایت خبری trv-science.ru منتشر شده, آمده است: "ما دانشمندان روسی و روزنامه‌ نگاران علمی, به شدیدترین عبارات ممکن علیه تهاجم نظامی نیروهای روسی به اوکراین اعتراض می‌کنیم".در این نامه همچنین از روسیه به عنوان "متجاوز نظامی و بر این اساس یک کشور سرکش" یاد شده است. تبدیل شدن به یک جامعه  بزرگ علمی "در شرایط کنونی امکان پذیر نیست". هیچ منفعت ژئوپلیتیکی نمی تواند "این مرگ و خونریزی را توجیه کند". جنگ فقط "به فروپاشی کامل کشور ما می انجامد." ۶۹۰۰ امضا کننده به دلیل انتقاد از دولت با جریمه یا زندان روبرو هستند.علاوه بر قوانین سختگیرانه علیه منتقدان کرملین, پارلمان روسیه این هفته در حال بررسی لایحه دیگری است که مجازات های شدیدتری را برای انتقاد از جنگ در اوکراین در نظر می گیرد.

حمله نظامیان روسیه به بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا

 ظاهراً نیروهای روسی نیروگاه اتمی زاپروژیا Zaporizhia در شهر Energodar در جنوب شرقی اوکراین را اشغال کرده اند. این را سفیر اوکراین آندریک ملنیک در «Bild.TV» گزارش کرد. ملنیک گفت:"این نیروگاه دیگر تحت کنترل نیست. در ابتدا هیچ تایید رسمی وجود نداشت. زاپروژیا یک چهارم برق کشور را تامین می کند و بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است. در نتیجه, عرضه انرژی در اوکراین می تواند به شدت محدود شود. شهردار Energy Dar بیشتر به خبرگزاری رویترز گفته بود که سربازان روسی در حال حرکت به سمت نیروگاه هسته ای هستند. دیمیتری اورلوف نوشت: "صدای تیراندازی ها  در شهر شنیده می شود."

شولز خواستار آتش بس شد

 صدراعظم آلمان اولاف شولز خواستار آتش بس در اوکراین شده است. شولز گفت:"اکنون بحث در مورد جلوگیری از جنگ است." هدف از مذاکرات نیز باید این باشد که نیروهای روسیه از اوکراین خارج شوند, به همان اندازه که تصور آن در حال حاضر دشوار است.

فرانسه ناوهای هواپیمابر را برای شناسایی و بازدارندگی جابجا می کند

با توجه به جنگ اوکراین, فرانسه ناو هواپیمابر خود "شارل دوگل" را برای پروازهای شناسایی بر فراز کشورهای بالتیک و لهستان در دریای مدیترانه جابجا کرد. فلورانس پارلی وزیر دفاع فرانسه به BFMTV گفت این ناو هواپیمابر که در حال حاضر برای یک ماموریت ضد تروریسم در خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرد, روز چهارشنبه با اسکورت خود قبرس را ترک کرد.وزیر امور خارجه فرانسه گفت: ماموریت ما کاملاً بازدارنده است, ما هیچ نیت جنگی نداریم. قرار بود جت های جنگنده رافال و هواپیماهای شناسایی از ناو هواپیمابر به عنوان "پلیس آسمان" مستقر شوند. هدف آموزش و بازدارندگی است. همانطور که نیروی دریایی فرانسه اعلام کرد, هدف از این ماموریت تقویت جناح شرقی ناتو و تامین امنیت فرانسه و قاره اروپا بود.

جمهوری چک به شهروندان اجازه می دهد در کنار اوکراین بجنگند

 جمهوری چک به شهروندان خود در صورتی که بخواهند در کنار اوکراین علیه متجاوزان روسی بجنگند, معافیت از مجازات می دهد. نخست وزیر پیتر فیالا شامگاه پنجشنبه گفت که با رئیس جمهور میلوش زمان به توافق رسیده است که در موارد فردی عفو خواهد کرد. به عنوان یک اصل, شهروندان چک از خدمت در ارتش خارجی منع می شوند. به گفته رئیس دولت, اصلاح قانون مربوطه در حال حاضر قابل بحث نیست. ولودیمیر زلنسکی, رئیس‌جمهور اوکراین, از اروپایی‌هایی که تجربه جنگی دارند, خواست تا به کشورش در مقابله با تهاجم روسیه کمک کنند. گفته می‌شود که حدود ۴۰۰ داوطلب با مقامات چک تماس گرفته‌اند. جمهوری چک از سال ۱۹۹۹ عضو ائتلاف دفاعی ناتو بوده و کمتر از ۴۰۰ کیلومتر با اوکراین فاصله دارد.

لهستان از شهروندان خود خواست روسیه و بلاروس را ترک کنند

وزارت امور خارجه لهستان از شهروندان لهستانی مستقر در روسیه و بلاروس خواست به دلیل اوضاع اوکراین, کشورها را ترک کنند. این وزارتخانه اعلام کرد: به شهروندان لهستانی که در قلمرو فدراسیون روسیه اقامت دارند توصیه می کنیم با استفاده از وسایل حمل و نقل تجاری و خصوصی موجود آن را ترک کنند و افزود که به دلیل تعلیق پروازهای بین دو کشور فرصت سفر محدود است.توصیه مشابهی برای بلاروس نیز ارائه شد و افزود: "در صورت وخامت شدید وضعیت امنیتی, بسته شدن مرزها یا سایر شرایط پیش بینی نشده, تخلیه ممکن است بسیار دشوار یا حتی غیر ممکن باشد."

ظاهراً ایالات متحده و روسیه در حال ایجاد یک "خط مستقیم " هستند.

 به گفته یک منبع آگاه آمریکایی, وزارت دفاع آمریکا و روسیه برای جلوگیری از "قضاوت‌های نادرست, حوادث نظامی و تشدید تنش‌ها" ارتباط مستقیم برقرار کرده‌اند. یک مقام ارشد ارتش آمریکا که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت که این ارتباط در اول مارس برقرار شده است.

 

جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰- ۴ مارس ۲۰۲۲

منبع: مجله آلمانی"Spiegel"

 

افزودن نظر جدید