چپ جدید و جنبش های اجتماعی - محمد کریم آسایش

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی با محمد کریم آسایش

 

 • ·      چون در عنوان جلسه از کلمه "چپ جدید " استفاده شده است لطفا توضیح دهید که منظورتان از چپ جدید چیست ؟ - با تشکر
 • ·      جنبشهای اجتماعی هم مثل  سایر پدیده های اجتماعی روند رشد و بلوغ خودشان را  طی میکنند و در نظر گرفتن درجه رشد و بلوغ آنها بسیار مهم است - چطور میشود مراقب بود که جریانهایی مثل مدیای وابسته بدون در نظر گرفتن مرحله رشد جنبش توقعات نابجا و نامناسب را به این جنبشها تحمیل نکنند و آنها را به شکست نکشانند؟
 • ·      با درود و خوشامد به شما  _ ما در مبارزات اجتماعی اخیر پیوستگی بین جنبش ها را به شکل آگاهانه ای شاهد نبودیم - پیوستگی گرایشات مختلف جنبش های اجتماعی در چه شرایطی قادر خواهد بود تاثیرات عمیق در مبارزات  اجتماعی را ایجاد کند ؟
 • ·      بادرود رفیق آسایش گرامی ، چپ جدید راچه ویژگی از چپ کلاسیک متمایز میسازد؟
 • ·      با سلام به شما ممکن است بیشتر توضیح بدهید که چپ جدید چه آنالیزی از فعالان و احزاب سیاسی کنونی جامعه دارد و موضعش در مقابل هریک چیست؟ ایا دعوتی به گفتگو بین نیروهای سیاسی موجود و فعال در ایران دارد؟ اگر دارد با چه بیان آغازینی گروهها و احزاب سیاسی را دعوت به گفتگو می کند؟
 • ·      منظور‌ از ‌جنبشهای ‌ایران ‌مدرن است چیست؟
 • ·      آیا چپ جدید تحلیلی از برخورد قطبهای قدرت موجود در جهان دارد؟ اگر دارد در مقابل درگیری این قطبها، که بنظر می رسد جهان را در مرحله تغییرات جدی و تغییر توازن قوا در جهان قرار داده، چه موضعگیریی دارد؟
 • ·      چپ جدید در این مقطع با چه بیانیه و چه محتوایی خودش را به مردم ایران بنظر شما می باید معرفی کند و نظراتش و راه حلهایش را می باید به مردم ارائه کند؟
 • ·      مسائل بین المللی پیچیده تر شده و الان عرصه کارزار جدیدی که ناتو برایش سرمایه گذاری کرده عرصه شناختی ست یعنی کار روی اینکه مغزها را به عرصه کارزار تبدیل کند و شناخت آدمها از پدیده ها را تخطئه کند در یک چنین شرایط پیچیده ای که روی تبلیغات و رسانه ها هم سرمایه گذاری های هنگفتی میکنند،  به نظر شما ، رهبران جنبشهای اجتماعی داخل کشور باید در مورد مسائل بین المللی هم فعالانه موضع گیری کنند _با داده های محدود_ یا سعی کنند بیشتر به کار خودشان در مورد امور داخلی متمرکز شوند؟
 • ·      فلسفه چپ نو یا حدید چیست؟ وتحلیل برچه اساس فلسفی صورت میگیرد؟ ممنون
 • ·      ارزیابی چپ جدید از "امپریالیسم واقعا موجود"  چیست؟
 • ·      با توجه به تاثیرات سیاستهای امپریالیستی ایجاد "اسلامفوبیا " و ضربه هایی که ما از یک حاکمیتی که از دین برای سرکوب مردم استفاده میکند خورده ایم  یک خلطی بین تلاش برای سکولاریسم و دین ستیزی ایجاد شده و برخی جریانات چپ  هم به جای تحلیل طبقاتی  باورمندی به دین را عمده میکنند ، و همین موجب شده که اصلا بحث نیروهای عدالتخواه خداباور را هم بخشی از چپ تلقی کردن برایشان جالب نباشد و این واقعیت که نیروی چپ لائیک  در میهن مان ما محدود است را در نظر نگیرد - به عده ای از این نیروهای عدالتخواه هم  برچسب هایی مانند چپ محور مقاومتی زده میشود و این اتحاد عمل نیروهای گسترده در جنبش اجتماعی را دشوار میکند - برای این معضل چه باید کرد؟
 • ·      با توجه به توضیحات شما، آیا در واقع چپ جدید را در مرحله تکوین در میان نیروهای واقعا موجود و فعال در جامعه می بینید، صرف نظر از تنوع ایدئولوژیکی که دارند؟
 • ·      جنبش های موجود در ایران خواستار تغییرات رفورمیستی است. چگونه می توان آن را به سمت تغییرات بنیادی سوق داد؟
 • ·      با درود به رفیق آسایش و ادمین های محترم و دوستان حاضر در اتاق تلگرامی. رفیق آسایش لطفا تعریفی از واژه چپ را از دیدگاه خودتان بیان نموده و وظیفه چپ در سپهر سیاسی امروزین کشور را با توجه به اعتراضات و اعتصابات گسترده چیست خواهشن بدون حاشیه بصورت شفاف نظرتان را بیان فرمائید
 • ·      چپ جدید در ایران چگونه رهبری میشود؟
 • ·      در تعریف جنبش اجتماعی  کلید واژه ی ناخوداگاه جمعی را به کار برده اید  با توجه به اینکه این عنوان مورد تامل بیشتری قرار گیرد لطفا بیشتر توشیح دهید ؟
 • ·       

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

بادرود . گرچه بیانات این رفیق چنان بطی ست که تا جویای باز شناسی این واژه چپ جدید نباشی ، از خیر شنیدنش خواهی گذشت . مرا بر آن داشت تا بدانم این چپ برای جنبش چریک های فدایی خلق که خود از بزرگ ترین جنبش هایی بوده اند که انشعابات گروهی را به انجام رسانیده اند ، چیست ؟
حرف از جدید و نو زدن ، به صورت معمول ترکیب واژه ها و بیان آنها را نیز نو می طلبد . یعنی بیان کوبنده شکاف دهنده بوده و چنان آشوبی به پا سازد که تمامی گوشها و قلب ها برای شنیدن و به گوش جان سپردنشان لحضه ای را از دست ندهد .
چه حرف ثابت و گویایی از این سخنان به ذهنتان خظور نموده است؟
آیا حتی پرسش گر شما .... فهمیدند چپ جدید ، چه راهی را در پیش رو دارد؟
در بخشی از سخنان در مورد مجاهدین ، می گویند ، آنها متشکل اند ، پول دارند ، اسلحه دارند .
آیا این چپ جدید ،اسلحه را یک کمبود می داند؟
آیا در طول این پاسخ ها ، جز شدن ها و بشود ها ، چیزی به گوشتان خورد ؟
جنبش های کارگری ، معلمان ، زنان ، باز نشستگان و دیگر اقشار ، نه به صورت جنبشی با یک تفکر تعریف شده و انسجام یافته در صحنه های اجتماع حضور یافته و اعتراضاتشان را بیان نموده اند .
بلکه آنقدر ظلم و اجحاف کارد را به اسخوانشان نزدیک کرده که نا گزیر خیابان را برای فریاد زدنشان انتخاب کرده اند .
این ها را نمی توان جنبش به معنای واقعی خود نامید . و آن را به حساب نیرو های چپ گذاشت .
از چپ جدید وقتی باید سخن گفت که گذشته چپ در ایران و در جهان را دقیقآ بر رسی کرده باشیم .
از شوروی سوسیالیستی تا اروپا و آمریکای لاتین و غیره ، و دلایل واقعی وا شکست هایشان را ، مو شکافی کرد .
در مقابل ترفند های گوناگون سرمایه داری جهانی و عملکردشان را نیز در پیش رو نهاد و به آن فکر کرد .
این یک جنگ رودر رو با تمامی بردار های درونی آن از ادبیات ، فلسفه ، هنر ، نمایش و مدرنیسم و غیره است که ابزار این رو در رویی است . پاینده باشید .