پیروزی مطلق سوسیال دموکرات ها در ایالت زارلند آلمان

 

حزب سوسیال دموکرات آلمان در ایالت زارلند, با کسب  اکثریت مطلق آراء, و در نتیجه, کرسی های پارلمان محلی زارلند را به دست آورد.*۱  خانم " آنکه رلینگر" کاندید اصلی حزب سوسیال دموکرات و وزیر سابق اقتصاد این ایالت،  ۴۳.۵ درصد آرا را به دست آورد.* حزب دموکرات مسیحی پس از ۲۰ سال شکست سختی خورد و سقوط کرد. حزب دموکرات های آزاد، حزب سبزها و حزب چپ آلمان، به پارلمان ایالتی راه پیدا نکردند.

در انتخابات ایالتی در زارلند، حزب سوسیال دموکرات به یک پیروزی آشکار در انتخابات دست یافت و اکثریت مطلق کرسی ها را به دست آورد. بر اساس نتیجه نهایی رسمی، سوسیال دموکرات ها با نامزد اصلی خود آنکه رلینگر به  ۴۳.۵ درصد رسیدند، حزب دموکرات مسیحی، در نهایت به ۲۸,۵ درصد رسید. این بدترین نتیجه انتخابات برای حزب دموکرات مسیحی از سال ۱۹۵۵ تاکنون است.

 حزب سبزها با ۴,۹ درصد, حزب دموکرات های آزاد آلمان با ۴,۸ درصد و حزب چپ با ۲,۶ درصد شکست خوردند.و تنها , حزب دست راستی آلترناتیو برای آلمان " AfD" با تعداد ۵,۷ درصد توانست وارد پارلمان محلی ایالت زارلند گردد.

آنکه رلینگر، نامزد ارشد حزب سوسیال دموکرات، گفت: "این نتیجه کار سخت در چند سال گذشته بود. ما دوباره اعتماد شهروندان را به دست آورده ایم." به گفته هایکو ماس، وزیر خارجه سابق، که سه بار تلاش ناموفق برای نخست وزیری در زارلند کرده بود، گفت: این پیروزی بزرگ  به دلیل این واقعیت است که SPD در این سال ها  کار های خوبی را به انجام  است.

نخست وزیر ایالت زارلند توبیاس هانس از حزب CDU به شکست بسیار تلخی اعتراف کرد که مسئولیت آن را بر عهده گرفت. وی از سال ۱۹۹۹ در زارلند نخست وزیر بوده و در ده سال گذشته در یک ائتلاف بزرگ با SPD در قدرت بوده است. توبیاس هانس در سال ۲۰۱۸، زمانی که نخست وزیر وقت خانم آنگرت کرامپ-کارن باوئر به عنوان دبیرکل حزب و جانشین آنجلا مرکل صدر  اعظم  آلمان, به برلین نقل مکان کرد، مسولیت این پست  را بر عهده گرفت. در آخرین انتخابات ایالتی، حزب دموکرات مسیحی ۴۰.۷ درصد آرا را به دست آورده بود.

خانم جانین ویسلر رئیس چپ، از "نتیجه فاجعه بار" صحبت کرد که به دلیل شرایط انجمن ایالتی بود. این واقعیت که اسکار لافونتن از پایه گذاران اصلی حزب چپ, ده روز قبل از انتخابات حزب را ترک کرد و ضربه سختی به حزب وارد آمد.

ریکاردا لانگ، یکی از رهبران سبزها، در انتظار این بود که حزبش پس از پنج سال دوباره در پارلمان ایالتی در زاربروکن نماینده شود.و این می توانست, هدف انتخاباتی سبزها را محقق کند.

 کریستین لیندنر، رهبر حزب دموکرات های آزاد آلمان"FDP" اظهار داشت که زارلند "مکان آسانی" برای حزب ما نیست. او گفت: "این واقعیت که ما شانس ورود به پارلمان ایالتی را داریم  اما اکنون نتیجه نهایی انتکابات نشان داد که  نتوانستیم حد نصاب را به دست آوریم.احزاب نامبرده, نتوانستند وارد پارلمان ایالتی زارلند شوند و شکست انتخاباتی را پذیرفتند.

اگرچه زارلند با تقریباً یک میلیون نفر جمعیت، کوچکترین ایالت غیرشهری آلمان است، اما این انتخابات یک سیگنال سیاسی ملی نیز دارد. زیرا این اولین بار از زمانی است که اولاف شولتز صدراعظم از حزب سوسیال دموکرات آلمان انتخاب شد. و حزب CDU یک رهبر جدید به نام  فردریش مرتس را انتخاب کرده است. همچنین مقدمه ای برای سه انتخابات ایالتی دیگر در نوردراین-وستفالن، شلزویگ-هولشتاین (هر دو در ماه مه) و نیدرزاکسن (در ماه اکتبر) خواهد بود.

*۱- زارلند "Das Saarland " یک ایالت جنگلی آلمان است که با فرانسه و لوکزامبورگ هم مرز است.

*۲-  آنکه  رلینگر" Anke Rehlinger", کاندید اصلی حزب سوسیال دموکرات و وزیر سابق اقتصاد ایالت زارلند.

منبع: روزنامه آلمانی" Süddeutsche Zeitung "

دوشنبه ۸ فروردین ۱۴۰۱- ۲۸ مارس ۲۰۲۲

افزودن نظر جدید