توقف تحویل گاز روسیه, برای آلمان خطر رکود اقتصادی دارد

 

دریافت بیشتر پول برای گازپروم :غول انرژی روسیه در سال گذشته معادل ۲۸ میلیارد یورو سود کسب کرد. گروه تحت کنترل دولت روسیه روز پنجشنبه در مسکو اعلام کرد که دلیل این درآمد بالا افزایش قیمت گاز و نفت است. بر این اساس، سود خالص از۱۶۲ میلیارد روبل در سال ۲۰۲۰ به ۲.۲ تریلیون روبل (۲۸.۴ میلیارد یورو) در سال ۲۰۲۱ افزایش یافت. طبق داده ها، درآمد از ۶.۳ تریلیون روبل به ۱۰.۲ تریلیون روبل افزایش یافت.

گازپروم بخش بزرگی از سود خود را از طریق فروش گاز به اروپا به دست می آورد. و حداقل از زمان آغاز جنگ روسیه علیه  اوکراین در کانون توجه بوده است. شرکت تابعه آلمانی این گروه به دلیل مالکیت نامشخص تحت کنترل آژانس شبکه فدرال آلمان قرار گرفت.

اگرچه عرضه انرژی از تحریم های قبلی علیه روسیه مستثنی است، چشم انداز تجارت گازپروم در حال حاضر تیره شده است. این گروه انتظار دارد که تولید گاز در سال جاری احتمالاً چهار درصد کمتر از سال قبل باشد.  گازپروم در ابتدا افزایش را پیش‌بینی کرده بود. روز چهارشنبه روسیه اعلام کرد که دیگر گاز کشور های بلغارستان و لهستان را تامین نخواهد کرد.

بر اساس مطالعه ای که توسط اقتصاددانان  شهر هاله"Halle" انجام شد، پایان دادن به واردات گاز روسیه عواقب جدی به خصوص در آلمان غربی خواهد داشت. محققان از دست دادن شغل شدید را پیش بینی می کنند. بر اساس محاسبات مؤسسه تحقیقات اقتصادی لایبنیتس (IWH)، توقف تحویل گاز روسیه بر اقتصاد آلمان فشار وارد می کند و این کشور را در رکود فرو می برد. با این حال، اثرات منطقه ای بسیار متفاوت خواهد بود.

با توجه به این مطالعه، خسارت اقتصادی بزرگی قابل انتظار است "در جایی که صنعت تولید ارزش افزوده بالایی ایجاد می کند، به عنوان مثال در تعدادی از مناطق و شهرها در جنوب آلمان". به طور کلی، رشد اقتصادی در سال آینده دو درصد سقوط خواهد کرد.

دولت فدرال در حال حاضر در تلاش است تا در میان مدت از انرژی روسیه مستقل شود. وزیر اقتصاد رابرت هابک (سبزها) اخیراً با استناد به دلایل اقتصادی گفت که آلمان تنها در اواسط سال ۲۰۲۴ می تواند خود را از گاز روسیه رها کند. بنابراین سیاستمدار سبز در حال حاضر یکی را رد می کند. توقف تحویل گاز روسیه به گفته بوندس بانک، اگر روسیه خود شیر گاز را ببندد، خطر رکود اقتصادی وجود دارد. در این مورد، انجمن اجتماعی به ویژه نگران افراد فقیرتر است.

بخش غربی آلمان، بیشتر از بخش شرقی آسیب دیده است

طبق محاسبات IWH،* توقف تحویل گاز به دلیل ساختار اقتصادی بخش غربی آلمان, بسیار بیشتر از کل شرق کشور تحت تاثیر قرار می دهد: کاهش ارزش ناخالص اضافه شده در اینجا به ۱۷۳.۱ میلیارد یورو می رسد، در بخش شرقی, تنها ۲۷.۱ میلیارد یورو. کاهش تعداد افراد شاغل نیز در غرب با منفی ۶.۲ درصد بیشتر از شرق با منفی ۵.۶ درصد خواهد بود.

طبق گزارش IWH، ارزش افزوده ناخالص در نوردراین-وستفالن در سال های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ می تواند ۴۰.۸ میلیارد یورو، در باواریا ۲۸.۶ میلیارد یورو و در بادن - وورتمبرگ ۳۵.۴ میلیارد یورو کاهش یابد. در برمن، کاهش تنها دو میلیارد یورو، در مکلنبورگ-وسترن پومرانیا و زارلند ۲.۱ میلیارد یورو و در زاکسن-آنهالت ۳.۵ میلیارد یورو خواهد بود. محاسبات بر این فرض استوار است که اگر عرضه گاز در پایان سال ۲۰۲۲/۲۰۲۳ متوقف شود، مخازن ذخیره سازی خالی خواهند بود - و در بهار ۲۰۲۳ مقادیر گاز عرضه شده به شاخه های مختلف صنعت به نسبت کاهش می یابد.

در چنین حالتی، اقتصاد در مناطق مختلف ضربه های متفاوتی می خورد، زیرا بخش های مختلف اقتصادی در مناطق به میزان های متفاوتی تحت تأثیر بحران قرار می گیرند. صنعت تولید، معدن و تامین انرژی به‌ویژه تحت تاثیر بدی قرار خواهند گرفت.

زیرنویس:

*- موسسه تحقیقات اقتصادی لایب‌نیتس (IWH) یک موسسه غیر دانشگاهی برای تحقیقات اقتصادی تجربی است که در شهر هاله, ایالت زاکسن-آنهالت مستقر است. این مؤسسه مطابق اساسنامه خود منحصراً و مستقیماً اهداف خیریه به ویژه علمی را دنبال می کند. این موسسه یکی از اعضای انجمن لایب نیتس است. IWH در قالب حقوقی خصوصی به عنوان یک انجمن ثبت شده اداره می شود.

گزارش از:خبرگزاری رویترز

منبع: مجله آلمانی "Spiegel"

پنجشنبه ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱- ۲۸ آوریل ۲۰۲۲

افزودن نظر جدید