تعداد جانباختگان متروپل آبادان به ۳۷ نفر رسید

اخبار رسمی که از طرف مقامات حکومتی در ساعت های اولیه ارسال شد, مطابق معمول تلاش در پنهان کردن عمق فاجعه بود, به طوری که نماینده خبرگزاری جمهوری اسلامی در پخش مستقیم خود از روبروی ساختمان فروریخته متروپل آبادان  در حالی که صدای ضجه و زاری از زیرآوار ساختمان متروپل به گوش می رسد, گزارش می دهد: "برخی جراحت های جزئی وارد شده است".! ضمن اینکه در همان آغاز اعلام شد بود که این ساختمان نیمه ساخت است و هنوز کسی در آن ساکن نبوده است ! اما, با هجوم مردم به محل برای کمک رسانی و آوار برداری, کم کم حقایق بیشتری عیان شد و بنگاه های دروغ پراکنی حکومتی, دیگر نتوانستند بیشتر از آن در برابر آن مقاومت کنند. در حالی که مردم به طوری بی وقفه , شبانه روزی در محل حادثه برای نجات انسان هایی که در زیر آوار مانده بودند تلاش می کردند, از طرف حکومت, به جای کمک های درمانی و تیم های متخصص شرایط بحرانی, توپ و تانک  به آبادان گسیل شد و ماموران سرکوب خودشان را برای سرکوب هر گونه اعتراضی آماده  کردند, و همچنین, نیروهای گارد ضد شورش تحت مسئولیت سپاه پاسداران در خیابان های شهر آبادان موضع گرفته و سرانجام  وارد میدان شده و به سرکوب هرگونه اعتراض و اجتماع  مردمی مشغول شدند.

حداقل ۵ دانش آموز در حادثه متروپل آبادان, جان خود را از دست داده اند.

 مسعود حمیدی‌نژاد سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان اعلام کرد: در حادثه ریزش بخشی از ساختمان متروپل آبادان ,حداقل پنج دانش‌آموز فوت کردند. میترا و ملیکا صالحیان، آرین و حمیدرضا جلیلیان و مسیح صادقی, دانش آموزان در گذشته در این حادثه هستند.

خسارت های مردم, از محل فروش اموال توقیف شده پرداخت خواهد شد 

یکی از نمایندگان حکومتی اعلام کرد که با توقیف اموال حسین عبدالباقی؛ خسارت های مردم پرداخت خواهد شد. اما نماینده دولت از میزان اموال آقای حسین عبدالباقی سخنی نگفت و تشریح نکرد که چه میزان از این اموال , در ارتباط با رانت خواری و عملیات خلاف بانکی به چنگ او افتاده است و شرکا و سهامداران او چه کسانی هستند. علی بهادری جهرمی امروز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: در پی ریزش متروپل، گزارش‌های متعددی در مورد روابط هلدینگ عبدالباقی، سازنده متروپل، با مقام‌های محلی و دولتی، و پیگیری نکردن گزارش‌های فنی در مورد نواقص متروپل منتشر شد. در این مورد,علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی زیر ذره بین شبکه های اجتماعی  قرار گرفته است مبنی بر شراکت «موعود شمخانی»، برادرزاده وی، با حسین عبدالباقی، مالک برج متروپل، و وصلت خواهر عبدالباقی با خانواده شمخانی است که گفته می‌شود از عوامل موفقیت هلدینگ عبدالباقی در زد و بند با مقام‌های حکومتی و شهری بوده است.هستند. 

احسان عباسپور فرماندار ویژه آبادان امروز چهارشنبه یازدهم خرداد ماه، اظهار کرد: عمق فاجعه در این حادثه بسیار وسیع است همه مردم ایران داغدار شدند.  مطالبه ملت ایران و مردم آبادان این است که با مسببین و مقصرین این حادثه با اشد مجازات برخورد شود. در همین ارتباط  رنجبرزاده معاون پارلمانی سازمان نظام پزشکی، با اشاره به فروریختن ساختمان متروپل آبادان، اظهار کرد: آنچه که به عینه حتی برای فرد غیر تخصصی قابل ملاحظه بود، این بود که سازه با ارتفاع ۱۰ طبقه‌ای اصلاً سازگاری نداشت و ستون‌ها تحمل وزن را نداشتند. حال اینکه چطور مهندسین ناظر و کسانی که پروانه صادر کرده و در این ساختمان فعالیت داشتند، پذیرفتند که این ساختمان بر روی یک سازه ناپایدار قرار بگیرد، برای ما قابل تعجب بود. از طرفی در این برج و ساختمان‌های بغل دستی آن, مطب پزشکی و داروخانه  هم فعال بوده است. در حالیکه کاربری ساختمان "پزشکی- اداری" نبوده است، بلکه اداری- تجاری بوده است. 

 قرارگاه خاتم الانبیا هم وارد میدان متروپل شد!

این قرارگاه امنیتی - اقتصادی وابسته به سپاه پاسداران  که از زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی وارد کار و زار اقتصادی و سیاسی و سرانجام امنیتی کشور شد, ام الفساد و پایه و اساس همه فعالیت های غیر قانونی و محل اصلی تدارک رانت های دولتی و ابزار و امکان انحلال اکثریت مجتمع های اقتصادی مستقل کشور می باشد و در جهت خصوصی سازی و در تملک آوردن تمامی صنایع تولیدی کشور, نقش اصلی داشت  و دارد. همین قرارگاه, بنیانگذار دخالت مستقیم در تمامی مناقصه پروژه های کلان کشور بود و در همه آن ها, برنده اصلی مناقصه ها همین قرارگاه مافیای حکومتی بود و است. سد  کارون ۱- کارون ۲ و, سد هایی مانند سیوند به دلیل عدم کارشناسی دقیق, عملا  در جهت خلاف منابع ملی و الخصوص در آبشوره کردن سیستم کشاورزی و آبدهی زمین های مزروعی و در کل در ویران کردن اراضی کشاورزی  و سرانجام در نمک آلود کردن هزاران هکتار از اراضی  کشور و تولید ریزگرد ها, جنگل زدایی ها, کوه خواری ها,  نقش ویرانگر و دشمن سرزمینی ما  را بازی کرده و می کند. حال, به بهانه کمک رسانی و آوار برداری, وارد میدان متروپل آبادان شده است و خود را چون بختک, برای یک قرارداد میلیاردی دیگر آماده  می کند.و از هم اکنون, آغاز به تخریب ساختمان های مسکونی حواشی ساختمان متروپل نموده اند. کاری که در چندین شهر مذهبی کشور, به بهانه  توسعه حریم حرم, املاک بازسازی شده را به تملک این قرگاه مافیای حکومتی در آورده اند.  قرارگاهی که تا  به امروز, هیچ حسابی از دخل و خرج و مالیات بر درآمد های میلیاردی خود را اعلام نکرده است و در برابر چشمان تولید کنندگان و کارگران زحمتکش صنعتی, دست به چپاول دستاوردهای آن ها می زند.

اعتراضات مردمی در آبادان از یک طرف,  مراسم مشمئز کننده سلام فرمانده در استادیوم آزادی تهران در طرف دیگر 

در حالی که چندین هزار نفر از مردم خشمگین آبادان در غروب پنجشنبه ۵ خرداد ۱۴۰۱ برای جان‌باختگان برج متروپل در گروه های مختلف, دست به به تجمع های عزاداری و اعتراضی زدند و شعار هایی همچون: مرگ بر دیکتاتور- باقی جنایت می کند, مسوول خیانت می کند- دروغه، دروغه، عبدالباقی نمرده - آخوند برو گمشو-  دشمن ما همین‌جا است دروغ میگن آمریکا است -  خامنه ای حیا کن,مملکتو رها کن دادند, در همین روز؛ "زنان" اجازه حضور در ورزشگاه آزادی را یافتند؛ البته نه برای تماشای بازی فوتبال, بلکه برای مراسم مسخره و مشمئز کننده کاملا حکومتی "سلام فرمانده. که برای  اعوان و انصار خودی های حکومتی برنامه ریزی شده بود. باید تاکید کرد که اعلام این خبر آن‌هم در شرایطی که حکومت جمهوری اسلامی با توجیه‌های مختلف از جمله محدودیت‌های شرعی و یا نبود زیرساخت‌های کافی و مناسب در ورزشگاه‌ها، از حضور تماشاگران زن جلوگیری می‌کند واکنش های شدید اجتماعی را به دنبال داشته است. در سال‌های گذشته اما با فشار فيفا، برخی از زنان به شکل گزینشی و محدود، امکان حضور در استادیوم برای تماشای فوتبال را یافتند؛ رویکردی که به زعم برخی کارشناسان و تحلیلگران، شگرد جمهوری اسلامی برای فریب فیفا بوده است.باید تاکید کرد که مراسم مشمئز کننده سلام فرمانده, در حالی انجام گرفت که هزاران نفر از مردم عزادار و خشمگین آبادان در تلاش نجات افرادی بودند که در زیر آوار مانده بودند. آیا فاجعه متروپل آبادان نیز به فراموشی سپرده خواهد شد ؟

پنجشنبه  ۱۲ خرداد ۱۴۰۱- ۲  یونی ۲۰۱۴  

 

افزودن نظر جدید