دولت بریتانیا راه را برای استرداد جولیان آسانژ به آمریکا هموار کرد

 
دولت بریتانیا راه را برای استرداد جولیان آسانژ به آمریکا باز می کند.در صورت انتقال جولیان آسانژ به آمریکا, او با ۱۷۵ سال زندان مواجه خواهد بود. دولت بریتانیا اکنون با استرداد آسانژ موافقت کرده است. با این حال، برای او هنوز فرصت هایی باقی مانده است.
کشمکش های چند ساله بر سر استرداد جولیان آسانژ احتمالاً به پایان رسیده است. وزارت کشور بریتانیا اعلام کرده است که پریتی پاتل، وزیر کشور روز جمعه گذشته  دستور استرداد جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس را امضا کرده است. بنیانگذار ویکی لیکس را می توان به ایالات متحده مسترد کرد. 
 
 پریتی پاتل وزیر کشور، دستور استرداد را امضا کرده است
دو دولت انگلستان و آمریکا به مدت ۱۲ سال بر سر استرداد آسانژ با هم اختلاف داشتند. در ایالات متحده، او در مجموع با ۱۸ روش از جمله جاسوسی مواجه است. در ماه آوریل، دادگاهی در بریتانیا حکم به استرداد موسس ویکی لیکس داد. دولت بریتانیا همچنان باید موافقت می کرد. اکنون با امضاء وزیر کشور خانم  پریتی پاتل، این اتفاق رخ داده است و استرداد آسانژ عملی می گردد. گرچه آسانژ هنوز فرصتی برای اعتراض به این تصمیم دارد، اما اکنون کاملاً مشخص است که او به ایالات متحده مسترد و در آنجا محاکمه خواهد شد. بلافاصله پس از تصمیم خانم  پریتی پاتل، ویکی لیکس اعلام کرد که به این حکم اعتراض خواهد کرد.
برای سازمان های حقوق بشر و روزنامه نگاری، پرونده آسانژ در حال حاضر مهمترین بحث در مورد آزادی مطبوعات در سراسر جهان است. جولیان آسانژ یکی از بنیانگذاران بنیاد ویکی لیکس است که اسناد را در دسترس عموم قرار می دهد. وی از سال ۲۰۲۰ در زندان فوق امنیتی بلمارش لندن در بازداشت به سر می برد. در سال ۲۰۱۰، آسانژ اسناد محرمانه  دیپلماتیک زیادی را از طریق ویکی لیکس افشا کرد که ایالات متحده را در وضعیت دشواری قرار داد. انتشارات مربوط به جنایات جنگی در افغانستان و عراق، توجه افکار عمومی جهان را به خود جلب نمود.از ظرف دیگر، واشنگتن نیز در صدد جلو گیری و انتقام از آن برآمد
 
بنابراین آسانژ مورد هدف واشنگتن قرار دارد
دولت آمریکا سال هاست که سعی می کند آسانژ را تحت کنترل خود درآورد و او را به نقض قانون جاسوسی آمریکا متهم می کند. او متهم به حداکثر۱۷۵ سال زندان است. در ژوئن ۲۰۱۲، آسانژ برای جلوگیری از دستگیری در بریتانیا و استرداد به سوئد و از آنجا به ایالات متحده، از سفارت اکوادور در لندن درخواست پناهندگی کرد. دولت اکوادور ابتدا به او اعطا کرد، اما در آوریل ۲۰۱۹ پس از فشار گسترده دولت ایالات متحده آن را پس گرفت. از آن زمان او پشت شیشه های مات در زندان بلمارش لندن با شرایط شدید امنیتی محبوس مانده است. در ژانویه ۲۰۲۱، یک قاضی منطقه ای در لندن، ابتدا درخواست استرداد دولت ایالات متحده را رد کرد.جولیان آسانژ که در نتیجه سال ها آزار و اذیت، دچار مشکلات روحی روانی شده بود و این خطر برای او وجود داشت که در شرایط  سخت تر زندان های امنیتی آمریکا دست به خودکشی بزند. اما اکنون, دوباره با تشدید فضای شدیدا روحی روانی برای او,  وزارت کشور بریتانیا استرداد او را هم اعلام می نماید.
در سال ۲۰۱۰، ویکی لیکس به همراه نیویورک تایمز، گاردین و مجله آلمانی اشپیگل, گزارش هایی را بر اساس صدها هزار گزارش نظامی درز کرده منتشر کردند که از جمله جنایات جنگی ایالات متحده در طول جنگ های افغانستان و عراق را ثابت می کرد. این پرونده ها نشان می دهد که چگونه شکنجه و اعدام در آنجا به یک روش رایج تبدیل شده و چگونه حتی سربازان آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد.
 
انتقاد ادوارد اسنودن از  تصمیم  بریتانیا
 
ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی، از تصمیم دولت بریتانیا انتقاد کرد. او در توییتر خود نوشت: "او نمادی دلخراش از میزان کاهش تعهد دولت‌های بریتانیا و ایالات متحده به حقوق بشر بود". افشاگری های کارمند سابق NSA در سال ۲۰۱۳ نیز، واقعه مهمی در مورد اقشای اسناد طبقه بندی شده آژانس های اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا و کشور های غربی بود که ارائه نمود. ادوارد اسنودن، افشاگر آمریکایی از آن زمان در تبعید در مسکو زندگی می کند.
 
لینک های مرتبط:
 
۱- جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس، در یک قدمی انتقال به آمریکا " https://kar-online.com/node/17706۱-
   
۲- جولیان آسانژ اجازه دارد تقاضای تجدید نظر کند"  https://kar-online.com/node/17392"
      
منبع: مجله آلمانی"Der Spiegel"
 
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱- ۱۸ یونی ۲۰۲۲


 

افزودن نظر جدید