قضیه، بالا کشیدن اندوخته های زحمتکشان است

کشور ما در سال های اخیر شاهد افزایش اعتراضات عمومی گسترده در همه بخش های اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی, قومی و صنفی بوده است. "لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان" از دولت گذشته به مجلس ارائه شده اما به دلایل متعدد از جمله اولویت های دیگر جمهوری اسلامی مانند توسعه برنامه های نظامی و کمک به گروه های نیابتی در منطقه به تصویب نرسیده است. صندوق بازنشستگی در ایران نیز به دلیل فساد مدیران و استفاده غیر مجاز از سرمایه این صندوق برای جبران کسری بودجه دولت با ورشکستگی مواجه شده اند. 
 
علی دهقان‌ کیا، رئیس کانون بازنشستگان تهران با اشاره به اینکه ۴۲ میلیون نفر تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، گفت: 
در حال حاضر ارزش واقعی بدهی دولت به تامین اجتماعی یک تریلیون و ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است. بازنشستگان کارگری رنگ «همسان‌سازی» را ندیده اند. سبد معیشت خانوار ۱۰ میلیون تومان است, که در حال حاضر قریب به اتفاق کارمندان دولتی, کارگران رسمی و پیمانی و روزمزد، بازنشستگان و دیگر حقوق بگیران دولتی, بسیار کمتر از این مبلغ دریافت می کنند. وی ادامه داد اگر این طلب را در زمان خود به ما می‌دادند، می‌توانستیم با سرمایه‌گذاری، سازمان را از مشکلات فعلی نجات دهیم، اندوخته بیمه‌شدگان را چند برابر کرده و از سود آن در بخش‌های مختلف درمان، مناسب‌سازی، مسکن و…، استفاده کنیم.
 
اما اختلاف بر سر لحاف ملانصرالدین است,در پس همه کشمکش ها,  دولت به سازمان تامین اجتماعی بدهی سنگینی دارد و قادر به بازپرداخت بدهکاری خود  نیست. این صندوق بازنشستگی دارای ثروتی بیکران بوده که متعلق به کارگران و بازنشستگان است. حال، دولت می خواهد سرمایه سازمان تامین اجتماعی را  تصاحب کند. تا هم بدهی اش را پرداخت نکند و هم اموال زحمتکشان را بالا بکشد و مال خود کند. بی تردید بسیاری از دستاوردهای طبقه کارگر و دیگر زحمتکشان را هدف قرار داده اند. دولت می خواهد بیمه تامین اجتماعی برچیده و میدان را به بخش خصوصی واگذار نماید. در این راستا بازنشستگی دولتی هم برچیده خواهد شد. یعنی پس از یک عمر کار و تلاش,از بازنشستگی محروم می مانی و باید در خیابان ها به گدایی روزگار بگذرانی. 
 
شنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۱- ۱۸ یونی ۲۰۲۲


 

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.