گوستاوو پترو مبارز سابق جنبش چریکی، رئیس جمهور جدید کلمبیا شد

برای اولین بار در تاریخ کلمبیا، گوستاوو پترو از جنبش چریکی جناح چپ به ریاست جمهوری گواتمالا انتخاب شد. او توانست در دور دوم انتخابات، رقیب میلیونر راستگرای انتخاباتی خود رودولفو هرناندز را شکست دهد. این اولین بار است که در کلمبیا: گوستاوو پترو، یک سیاستمدار چپ از جنبش چریکی، رئیس جمهور این کشور می شود. بر اساس شمارش اولیه، وی ۵۰.۴۹ درصد آرا را به دست آورد که دفتر انتخابات روز یکشنبه اعلام کرد. رقیب  میلیونر راست‌گرا، رودولفو هرناندز نیز  ۴۷.۲۶ درصد آرا را کسب کرد.

گوستاو پترو" Gustavo Petro" این نتیجه را "اولین پیروزی مردم" در کلمبیا در توییتر اعلام کرد*۱. در این روز تعطیل انتخاباتی، "قلب میهن"  ما از شادی پر شده است. گوستاو پترو در جوانی به یک جنبش چریکی تعلق داشت. او پس از پشت  سر گذاشتن مبارزه مسلحانه، به عنوان دیپلمات در کشور بلژیک به فعالیت سیاسی خود ادامه داد. او دوره ای هم به عنوان شهردار بوگوتا پایتخت این کشور انتخاب گردید. این مرد ۶۲ ساله در حال حاضر سناتور است. گوستاو پترو برای سومین بار نامزد ریاست جمهوری شد. ایوان دوکه، رئیس جمهور محافظه‌کار کنونی، به دلیل منع قانون اساسی, اجازه شرکت مجدد برای کاندید شدن در انتخابات ریاست جمهوری را نداشت. 

 ایوان دوکه در توییتر نوشت: "با گوستاوو پترو تماس گرفتم تا به او به عنوان رئیس جمهور منتخب مردم کلمبیا تبریک بگویم. ما توافق کرده‌ایم در چند روز آینده برای شروع یک انتقال روان و شفاف و اساسی با هم ملاقات کنیم."هرناندز نامزد رقیب، شکست خود را پذیرفت. وی در پیامی ویدئویی گفت: اکثریت شهروندانی که امروز رای دادند به نامزد دیگر رای دادند."من نتیجه را قبول دارم."

گوستاو پترو اعلام کرده است: می خواهد تغییرات اقتصادی و اجتماعی را در کلمبیا ایجاد کند. این سیاستمدار با وعده هایی مبنی بر توقف اکتشاف نفت و مقابله با نابرابری در کشور با دسترسی آزاد به دانشگاه و اصلاح حقوق بازنشستگی، کار خود را آغاز نماید. او همچنین می‌خواهد از صنعت گردشگری حمایت بیشتری بشود  و نسبت به  بهبود سیستم  مالیاتی کشور اقدامات جدی صورت گیرد. 

در کنار گوستاو پترو، فرانسیا مارکز*۲، معاون منتخب رئیس جمهور، یک فعال حقوق بشر آفریقایی-کلمبیایی و طرفدار محیط زیست، به عنوان رئیس دولت انتخاب خواهد شد. او با استخراج غیرقانونی طلا در منطقه لا توما، که به‌ ویژه باعث درگیری های خشونت آمیزی شده بودند مبارزه کرد و چندین بار نیز مورد تهدید قرار گرفت. حدود۳۹ میلیون کلمبیایی برای شرکت در این انتخابات فراخوانده شدند. بر اساس آمار رسمی، حدود ۲۰ میلیون نفر در سراسر کشور رای داده اند.

زیرنویس:

* ۱- جاکوبو آربنز  Jacobo Árbenz Guzmán (زاده ۱۴ سپتامبر ۱۹۱۳ درگذشته ۲۷ ژانویه ۱۹۷۱ در مکزیکو سیتی، مکزیک) یک افسر ارتش و سیاستمدار گواتمالایی بود که از سال ۱۹۴۴ تا ۱۹۵۱ به عنوان وزیر دفاع و دومین رئیس‌جمهور دموکراتیک گواتمالا انتخاب شد. در ۲۷ ژوئن۱۹۵۴، وی در کودتای برنامه ریزی شده و سازماندهی شده توسط وزارت امور خارجه آمریکا و سیا سرنگون شد و کارلوس کاستیلو آرماس دیکتاتور جایگزین وی شد. این دومین کودتا, پس از کودتای آمریکایی- انگلیسی علیه دولت دکتر محمد مصدق بود که در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲- ۱۹۵۳" به وقوع پیوست.

*۲- فرانسیا  مارکز "Francia Márquez" اولین بار در سن۱۳ سالگی زمانی که ساخت یک سد، منطقه زندگی آن ها را تهدید می کرد به عنوان یک فعال ظاهر شد و مورد توجه مردم قرار گرفت. او از موسیقی و رقص آفریقایی-کلمبیایی به عنوان عناصر کلیدی در بیان فرهنگی و سیاسی خود استفاده می کند. او در پی فعالیت های اجتماعی خود به عنوان یک زن جوان، به یک رهبر محلی تبدیل شد که به مبارزه برای حقوق زیست محیطی و زمین اجدادی و مبارزه با استثمار شرکت های معدنی چند ملیتی در منطقه لا توما اختصاص داشت. او همچنین به کشاورزان منطقه خود در مورد کشاورزی پایدار آموزش داد.فرانسیا  مارکز زنان منطقه لا توما را سازماندهی کرد و استخراج غیرقانونی طلا در زمین های اجدادی آنها را متوقف کرد. او به طور مداوم بر دولت کلمبیا تحت رهبری خوان مانوئل سانتوس فشار آورد و در سال ۲۰۱۴ راهپیمایی ده روزه (Marcha de los Turbantes) متشکل از ۸۰ زن را طی صدها کیلومتر به سمت پایتخت این کشور رهبری کرد. زنان تحت رهبری فرانسیا مارکز به مدت ۲۲ روز در خیابان های پایتخت تظاهرات کردند و سرانجام, طی توافقی در اواخر سال ۲۰۱۴ منجر به قطع  فعالیت شرکت های غیر قانونی حفاری معادن و برچیدن تجهیزات آن ها از قلمرو آن ها گردید. او در سال ۲۰۱۸ جایزه محیط زیست گلدمن را دریافت کرد. گزارشی از زندگی او در برنامه ۱۰۰ زن بی‌بی‌سی در سال ۲۰۱۹ به تصویر کشیده شده است.

دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱- ۲۰ یونی ۲۰۲۲

 

منبع: 
Der Spiegel

افزودن نظر جدید