اسلو

روز جمعه سوم تیرماه ۱۴۰۱ در جهان اتفاقاتی افتاد که گرچه مستقیما به ایران ارتباط نداشت ولی با واسطه، محل توجه و تامل برای ما چپ های سوسیالیست دموکراتیک است. حوالی ظهر ان روز به وقت واشنگتن دیوان عالی آمریکا با رای ۵ به ۴، حکم پنجاه ساله دیوان عالی را که در سال ۱۹۷۳ حق سقط جنین را بعنوان یک حق فردی برای زنان غیر قابل مداخله دولت اعلام کرده بود را لغو کرد. بر این اساس زنان در یازده ایالت بلافاصله و در ده ها ایالت دیگر به فاصله چند ماه از حق سقط جنین محروم شدند. این ایالت ها همه در کنترل جمهوریخواهان و محافظه کاران قرار دارند.

همان شب، به وقت اروپای مرکزی، در اسلو یک مرد ۴۲ ساله کرد ایرانی تبار نروژی در یک بار مخصوص دگرباشان دو نفر را کشت و یازده نفر را بشدت زخمی کرد. این دو واقعه بهم نا پیوسته حکایت از دو نگاه سنتی و محافظه کارانه به آزادی هایی است که دهه هاست در غرب مدعی دموکراسی، بعنوان حق بشری و بدیهیات انسانی پذیرفته شده اند. فاجعه نروژ در شب آغاز جشن های ماه افتخار دگرباشان در اروپا اتفاق افتاده است. گرچه گزارش ها نشان میدهد که عامل این کشتار دارای سابقه جنایی و تخلفات گسترده بوده و بر رادار پلیس نروژ نیز قرار داشته، اما انتخاب روز و مکان این ترور نشان میدهد که این عمل بر اساس آنچه جنایت ناشی از نفرت تعریف میشود صورت گرفته است.
این دو حادثه در دو فضای مختلف اما در کشورهایی که در تمام امارگیری های سالهای اخیر به عنوان نمونه و سمبل آزادی و دموکراسی شناخته میشوند، صورت می گیرد و نشان میدهد که تمام شعار های سرمایه داری برای آزادی و برابری به باد هوایی و به سرعت چشم بر هم زدنی قابل لغو و انحلال هستند.
 

قاضی دیوان عالی آمریکا کلیرنس توماس که از طنز تلخ روز گار در دوران ریاست ژوزف بایدن بر کمیسیون قضایی سنای آمریکا، علیرغم شهادت پروفسور آنیتا هیل بر علیه انتخاب آقای توماس به صندلی مادام عمر قضاوت در دیوان عالی آمریکا، مهر تایید گرفت امروز در پست ریاست جمهموری شاهد آنست که همان قاضی دیوان عالی، تئوریسین حذف تمام احکام سابق ان دیوان بر حق سقط جنین زنان، و در آینده، حق برابری دگرباشان خواهد بود.
از هم اکنون میدانم که برخی از دوستان بر من خرده خواهند گرفت که در حالیکه مردم کشور ما برای لقمه ای نان در خیابان میخوابند چه ضرورتی دارد که به این دو موضوع بپردازیم. نکته آنست که علیرغم روایت غالب در غرب تنها سیستم سیاسی که عمیقا بر حقوق افراد تاکید بی حصر و استثنا دارد سوسیالیسم دموکراتیک است. مارکسیسم و سویالیسم بود که از خانواده بعنوان سنگ بنای جامعه سخن گفت و از آزادی و برابری در خانواده، به مثابه پایه ای ترین سلول اجتماع، به دفاع نشست. اینکه کنترل بدن زن و مرد در اختیار خود اوست بنیاد اجتماعی سوسیالیسم است. از سوی دیگر این سرمایه داری لجام گسیخته است که اکنون در کنترل و با حمایت محافظه کاران، به همه آزادی های حاصل از دهه ها مبارزه بی امان اقشار اجتماعی برای برابری، نقطه پایان میگذارد. سیستم سیاسی که غرب پرستان شب و روز در ستایش آن مرکب هدر میکنند میتواند در یک انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چنان بنیان باصطلاح دموکراسی را بلرزاند که سنت و قوانین پنجاه ساله را با مکانیزمی کاملا غیر دموکراتیک بر هم بزند.

ممکن است بپرسید چرا بنیان دموکراسی در آمریکا چنین لرزان است؟ برای آنکه آمریکا به ادعای بزرگترین تئوریسین های خود توماس جفرسون یک جمهوری است نه یک دموکراسی. دقیقا این تفاوت یعنی چه؟ معنی این اختلاف در تعریف آنست که رئیس جمهور و مجلس سنای آمریکا، یعنی دو رکن دموکراتیک کشور، بر اساس رای جمعی انتخاب نمی شوند. در دو دهه اخیر روسای جمهور آمریکا از حزب جمهوریخواه با اکثریت آراء مردم انتخاب نشده اند. تمرکز جمعیت در دهه های اخیر در دو منطقه سواحل شرقی و غربی آمریکا بوجود آمده است در حالیکه تعداد نمایندگان مجلس سنا به تعداد مساوی دربین پنجاه ایالت تقسیم شده است. نتیجه این تقسیم آنست که ساکنین ایالات میانی آمریکا با چهل درصد جمعیت کشور نمایندگان بیشتری از ایالات غربی و شرقی با شصت درصد جمعیت کل کشور دارند. در انتخاب رئیس جمهور نیز آرای الکتورال که براساس مجموعه تعداد نمایندگان سنا و کنگره انتخاب میشوند تعیین کننده است نه آرای عمومی. بنیانگذاران ایالات متحده و نویسندگان قانون اساسی ان کشور که از ایالات گسترده می امدند حقوق فدرال ایالات خود را که عمدتا از زمینداران بزرگ تشکیل میشدند بر حقوق مردم عادی ارجح میدانستند. در نتیجه قانون اساسی آنها هم برای همان ساختار پاسخگو بود و نه برای جمعیت شهر نشین و مدرن امروز که در چند ایالت با صنایع و امکانات مدرن متمرکز شده اند.  

در مورد حادثه اسلو نیز باید توجه داشت همان سیستمی که در ظاهر برای دگرباشان برابر حقوقی قائل شده است، همزمان برای تامین منافع صنایع اسلحه سازی خود به هر کس، بدون محدودیت، سلاح مرگبار هم میفروشد. برای صنایع اسلحه سازی و سیاستمداران لابی شان، کشتار کودکان دبستانی (دبستان راب، یوالده تکزاس ۲۰۲۲) و دگرباشان (کلاب لندن، اسلو ۲۰۲۲ و یا کلاب شبانه پالس، اورلاندو ۲۰۱۶)  در مقابل منافع آنها از فروش سلاح بی ارزش هستند.
 

۱- دگرباشان ایران اولین جمعه مرداد هر سال را بعنوان روز ملی اقلیت های جنسی جشن میگیرند.

بخش: 

افزودن نظر جدید

Plain text

  • برچسب‌های HTML مجاز نیستند.
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • آدرس صفحات وب و آدرس‌های پست الکترونیکی بصورت خودکار به پیوند تبدیل می‌شوند.
CAPTCHA
حروف را با خط فارسی و بدون فاصله وارد کنید.
CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را بدون فاصله وارد کنید.

دیدگاه‌ها

با سلام و تشکر از مقاله تشریحی و تفسیری تحت عنوان اسلو در ارتباط با دو حادثه که در دو کشور مهد سرمایداری ( آمریکا ) و آزادی ( نروژ) در رابطه با ابتدایی‌ترین حقوق شهروندی نوشته شده است ، در همین رابطه‌ در سایت مدار سرخ مقایسه‌ای کوتاه بین دو سیستم سرمایداری امریکا و دولت سوسیالیستی کوبا انجام شده است که مطالعه آن را توصيه میکنم.

تفاوت دولت طبقه کارگر با دولت طبقه سرمایه‌دار:
▫️تو این روزها که بحث لغو حق سقط جنین در ایالات متحده آن هم توسط چند قاضی محافظه‌کارِ مادام‌العمر و انتصابی در رسانه‌ها داغ است، خوب است مروری کنیم بر تفاوت‌های دولت‌ سوسیالیستی کوبا با دولت سرمایه‌داری ایالات متحده در این زمینه‌ها.
▫️چپ‌های خرده بورژوا، فمینیست‌های لیبرال و رسانه‌های بورژوایی کوبا را استبدادی می‌خوانند و ایالات متحده را دموکراسی. اما باید همواره پرسید دموکراسی برای کدام طبقه؟
▫️کوبا:
جزیره‌ای کوچک و تحت محاصره با منابع انرژی و طبیعی اندک
▫️ایالات متحده:
بزرگترین قدرت‌ اقتصادی و نظامی تاریخ بشر
▫️کوبا:
بیش از ۶ دهه حمایت از نهضت‌های آزادی‌بخش، مترقی و ضداستعماری و کمک پزشکی و درمانی به کشورهای جنوب جهانی علی‌رغم مواجهه با شدیدترین فشارها و تحریم‌های ایالات متحده

▫️ایالات متحده:
بیش از ۶ دهه غارتگری، تحریم، کودتا، جنگ‌افروزی و توطئه علیه ملل جنوب جهانی و حمایت از نیروهای فاشیست و بنیادگرا
▫️کوبا:
تدوین و تصویب جدیدترین نسخه قانون اساسی توسط ۹۰ درصد رای‌دهندگان در رفراندومی با مشارکت ۹۰ درصدی در سال ۲۰۱۹ میلادی

▫️ایالات متحده:
تدوین و تصویب قانون اساسی توسط ۵۵ نفره از مردان ثروتمند سفیدپوست که اکثراً برده‌دار بودند در سال ۱۷۸۷ میلادی بدون رفراندوم همگانی
▫️کوبا:
تضمین حق بهداشت، درمان، آموزش و مسکن رایگان همگانی

▫️ایالات متحده:
یکی از گران‌ترین نظام‌های بهداشت، درمان، آموزش و مسکن در جهان
▫️کوبا:
تضمین حق مرخصی استعلاجی و زایمان با حقوق برای کارگران

▫️ایالات متحده:
تنها کشور صنعتی جهان بدون حق مرخصی استعلاجی و زایمان برای کارگران
▫️کوبا:
تضمین حق سقط جنین و خدمات پیشگیری از بارداری به شکل رایگان

▫️ایالات متحده:
ممنوعیت کامل سقط جنین در بسیاری از ایالت‌ها
▫️کوبا:
سیستم رایگان و همگانی نگهداری از کودکان

▫️ایالات متحده:
نبود سیستم رایگان نگهداری از کودکان
▫️کوبا:
صاحب یکی از پایین‌ترین آمارهای مرگ‌ومیر مادران باردار در جهان

▫️ایالات متحده:
صاحب بالاترین آمار مرگ‌ومیر مادران باردار در میان کشورهای صنعتی
▫️کوبا:
تدوین لایحه جدید خانواده به منظور رفع هرگونه تبعیض و خشونت علیه زنان کودکان کهنسالان و دگرباشان جنسی و تضمین تمام حقوق باروری و جنسی از طریق مشارکت ۷۹ هزار مجمع مشورتی مردمی با حضور ۶ میلیون کوبایی و دریافت حدود ۴۳۵ هزار پیشنهاد مردمی که ۶۲ درصد از آن‌ها تایید شد، و نهایتاً برگزاری رفراندوم همگانی

▫️ایالات متحده:
لغو حق سقط جنین توسط ۵ قاضی مادام‌العمر انتصابی و محافظه‌کار علیرغم مخالفت ۶۴ درصد مردم در نظرسنجی‌ها و امتناع هر دو حزب از اصلاح قوانین در این زمینه
▫️کوبا:
اولین امضاکننده و دومین تصویب کننده کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان

▫️ایالات متحده:
عدم تصویب کنوانسیون رفع هرگونه تبعیض علیه زنان
▫️کوبا:
حضور ۵۲ درصدی زنان در مجلس قانونگذاری کوبا (رتبه دوم در جهان) و مشارکت سیاسی فدراسیون زنان کوبا با عضویت ۸۵ درصد زنان کوبا به عنوان یکی از ۳ ستون اصلی قدرت در کشور

▫️ایالات متحده:
حضور ۲۷ درصدی زنان در مجلس قانونگذاری آمریکا