عکس های تکانده ای که از واقعه کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ پرده برداشت

رفیق حسن جعفری, در این ویدئو, از چگونگی انتقال عکس هایی که به طور مخفیانه از گورهای دسته جمعی " خاوران " برداشته شده و از تهران به برلین انتقلا پیدا کرده است صحبت می کند. عکس های تکانده ای که از واقعه کشتار زندانیان سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ پرده برداشت.

این تأمل ادای احترامی است به کسانی که صبح زود ۷ مرداد ۱۳۶۷ تکه‌هایی حقیقت از باقی‌مانده‌ی منظره‌ی یک کشتار دست جمعی را ثبت کردند تا خاطره جمعی را در جایی و در زمانی میخکوب کنند. برای ثبت آثار این جنایات هولناک، کسانی از جان مایه می‌گذارند و در هنگام مناسبی به خاوران می‌روند، خاک گودال را پس می‌زنند تا اسناد مصور جنایات رژیمی را که کمتر همتا دارد تهیه کنند و به دادخواهی در پیش چشم جهانیان بگذارند. اینک این عکس‌ها در دست ماست و ما هم وظیفه داریم آن ها را در پیش چشم دیگرانبه نمایش بگذاریم. این عکس‌ها وجدان بشریت را مخاطب قرار می‌دهد. جهانیان باید از وجود این اسناد آگاه شوند. انتشار این عکس ها, بخشی از  فراموشی جنایتی است که توسط حکومت جمهوری اسلامی انجام گرفته است.

این جملات بر گرفته از متنی است که در ۱۶ آبان ۱۳۶۷ در نشریه "اکثریت"به چاپ رسیده بود. شش تصویر که گواه کشف یک گور دسته‌جمعی در خاوران هستند، این متن را همراهی می‌کنند.آن روزهای آبان ۱۳۶۷ در حالی که کشتار کاملا پایان یافته بود. هنوز خانواده‌ها و گروه‌های سیاسی همان‌طور که از متن نشریه "اکثریت" هم بر می‌آید از حجم واقعی کشتار آگاه نشده بودند. آن‌ها در روزهای بعد اسامی عزیزانشان را کنار هم قرار خواهند داد و ناگهان تصویر هولناک یک کشتار سیستماتیک نقاب از چهره بر می‌دارد.

اکنون در آستانه سی و چهارمین سال گشت کشتار زندانیان سیاسی هستیم. یاد همه جانباختگان راه آزادی میهن را گرامی می داریم.

 

رفیق حسن جعفری, در این ویدئو از چگونگی انتقال عکس هایی که به طور مخفیانه از گورهای دسته جمعی " خاوران " برداشته شده و از تهران به برلین منتقل شده بود، صحبت می کند:

 

 

به دورتر بفرستید – تأملی بر عکس‌های دفن‌شدگان در خاوران، از رادیو زمانه

به دورتر بفرستید – تأملی بر عکس‌های دفن‌شدگان در خاوران | سایت ملیون ایران

به دورتر بفرستید – تأملی بر عکس‌های دفن‌شدگان در خاوران، از رادیو زمانه

Freeiran on Twitter: "تصاویر بوچا در اکراین رو میبینیم از اجساد مردم در  گورهای دسته جمعی...اما فراموش کردیم که خاورانی هم داریم. #خاوران  #نه_به_جمهوري_اسلامي تصویر :مربوط به اجساد کشته شده های خاوران

 

 

افزودن نظر جدید