گزارشی از حضور در جشنواره‌ی بین‌المللی روزنامه‌ی "اومانیته"

گزارشی از حضور در جشنواره‌ی بین‌المللی روزنامه‌ی "اومانیته"

همان‌گونه که پیش‌تر در اطلاعیه‌ای از سوی «گروه کار امور بین‌الملل سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)» اعلام کرده بودیم، امسال سازمان ما در جشنواره‌ی بین‌المللی روزنامه‌ی «اومانیته» با برپایی چادری شرکت کرد.

شرکت در این جشن بین‌المللی نیروهای چپ و کمونیست از سراسر دنیا، پس از چند سال وقفه صورت می‌گرفت. از سوی دیگر، همه‌گیری ویروس کرونا، نه فقط سازمان ما که همه‌ی دنیا را طی دو سال گذشته در برگزاری مراسم‌ها و جشن‌های همگانی محدود کرده بود. به همین جهت سازمان ما  هم حتی مراسم‌ها و یادمان‌های تاریخی‌اش را  به صورت مجازی از طریق سامانه‌های اینترنتی برگزار می‌کرد.

در چنین شرایطی شرکت در جشن اومانیته، تدارک وسیعی را نیاز داشت که جز به همت بلند رفقایی از سراسر دنیا میسر نبود. رفقای ما از سراسر دنیا آستین بالا زدند تا با امکانات محدود چادری برپا کنند در شأن نام و نشان تاریخی سازمان‌مان. 

چه رفقایی که با ترجمه‌ی مطالب به زبان‌های گوناگون یاری‌رسان تدارک کار شدند و چه آنان که زمان و نیرو و هزینه‌ی سنگینی را تقبل کردند که راهی حومه‌ی پاریس شوند و در چادر سازمان  شوری برانگیزند، چه آنان که به خاطر دوری راه و مشغله‌های روزمره‌ زندگی نتوانستند در این مهم شرکت حضوری داشته باشند، شورو شوق حضور دوباره‌ی سازمان‌شان در عرصه‌ی سیاسی را احساس می‌کردند. 

حضور پرشور چند نسل از رفقای سازمانی را که روزگاری بر جان و جهان‌شان گذشته، تنها می‌توان گویای خستگی‌ناپذیری نسل‌هایی دانست که خاستگاه و ریشه‌شان تنیده در جنبشی نامیرا در میهن‌مان ایران است. نسلی آرمان‌خواه که وقتی نیاز به حضورش را احساس می‌کند، جسم و جانش نیرویی تازه می‌گیرد و راهی می‌شود و انگیزه می‌گیرد و انگیزه می‌‌دهد.

برپایی میز کتاب، ارائة‌ی غذا و نوشیدنی و هنرهای دستی، آن‌چنان که سنت چنین جشن‌واره‌هایی است، تدارکی بزرگ می‌خواست که به همت رفقای عزیز ما از چند کشور مختلف میسر شد.  شعارها و پوسترهایی مزین به گل و نام سازمان، ارائه‌ موسیقی زنده با همراهی ساز سنتور، این ساز کهن‌ ایرانی، صفا و گرمی خاصی به چادر سازمان ما بخشیده و  بینندگان و گوش‌های کنجکاو زیادی را به سوی خود جلب می‌کند.

گزارش‌های مفصل‌تر از این حضور حتما پس از پایان جشنواره ارائه خواهد شد. 

تا آن زمان، در وصف این حضور  از بخشی از سروده‌ی سیاوش کسرایی وام می‌گیریم:

«...از پا نفتاده‌ایم و تا سر  داریم / در گرد جهان به درد سر می‌گردیم

خندان ما را دوباره خواهی دیدن / هر چند كه با دیده‌ی تر می‌گردیم

خاکستر ما اگر كه انبوه كنند / ما در دل آن توده، شرر می‌گردیم...»

 

«گروه کار امور بین‌الملل سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)»

شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱- ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۲

افزودن نظر جدید