اهمیت همبستگی نیروهای ترقی خواه و چگونگی پیشبرد و تداوم مبارزات کنونی

فایلهای صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۱

موضوع: اهمیت همبستگی نیروهای ترقی خواه و چگونگی پیشبرد و تداوم مبارزات کنونی میهمان: رضا فانی یزدی ، فعال سیاسی لینک گروه: https://t.me/+rC-StPOeVZ84N2Ix

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی با  رضا فانی یزدی

 •  موانع، کمبودها و آفت‌های  جنبش اعتراضی کنونی از نظر شما چیست؟ چگونه می‌شود جمعیت جنبش اعتراضی را بزرگ تر و انبوه تر کرد؟
 • به نظر شما ما در شرایطی مثل زمستان سال ۵۷ هستیم؟ آیا باید فقط شعار سرنگونی داد و یا بهتر است که در کنار شعارهای مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر ستمگر چه شاه باشه و رهبر ، باید شعارهایی مانند زندانی سیاسی آزاد باید گردد، گشت ارشاد منحل باید گردد، حجاب اجباری ملغا باید گردد ، را هم برجسته کرد و این مطالبات را به رژیم تحمیل کرد؟
 • "ما می‌دانستیم که چه نمی‌خواهیم ولی نمیدانستیم که چه می خواهیم" ، جمله ای است کلیشه ای که مدام تکرار می‌شود. آیا  واقعا ما نمیدانستیم و  نمی‌دانیم که چه می‌خواهیم؟  در حال حاضر تمام گروه‌های سیاسی در رابطه با مسائل  زنان، بهداشت و رفاه مردم و کارگران و حقوق ملل و اقوام و دیگر مسائل جامعه  برنامه دارند .
 • احزاب و سازمان‌ها   چرا نباید بدانند که چه نوع سیستمی را بعد از گذار از شرایط کنونی  می‌خواهند.
 • به نظرم بهتر است  بگوییم ما می‌دانستیم که چه می‌خواهیم و چه نمی‌خواهیم ولی  نمیدانستیم با چه نیروهایی برای رسیدن به اهدافمان با ما  همراه هستند. نظر شما چیست؟
 • عده ای فکر می کنند طرح هر مطالبه ای از جمله مطالبه انحلال گشت ارشاد تقلیل سقف خواسته مردم است . نظر شما در این مورد چیست ؟
 • یک نگرانی مهم این است که با وجود فقدان رهبری، سرنوشت این جنبش چه خواهد شد. آیا به نظر شما از دل جنبش امکان ظهور رهبرانی هست یا در چهره ها و سازمان های حاضر ظرفیتی برای رهبری وجود دارد یا باید اقناع و توافقی برای چهره یا سازمان های موجود فراهم کرد و چگونه؟
 • چه موانعی در شرایط کنونی برای همکاری و اتحاد عملی چپ در درجه اول و سایر نیروهای دموکراتیک (فعالان جنبش سبز، جبهه ملی، جمهوری خواهان و ملی مذهبی ها) وجود دارد؟ چرا امکان شکل دادن به یک رسانه مستقل فراگیر نیست؟
 • در دوره اخیر چه تحولاتی در نیروهای سیاسی ایجاد شده است؟ به نظر می رسد اپوزوسیون راست وابسته به غرب از شازده و سلطنت طلبی نامید شده است، نشانه هایی چون اعلام رهبری مسیح علی نژاد، مواضع اخیر مهدی حاجتی و نقش حامد اسماعیلیون در هماهنگی تظاهرات جهانی شنبه این را نشان می دهد، تحلیلتان چیست و با توجه به این چرخش و پایان سلطنت طلبی، موضع نیروهای چپ و ترقی خواه چه باید باشد؟
 • چرا نیروهای چپ هنوز از تشخیص مرحله و دوران کنونی عاجزند؟ بعضی هنوز دنبال انقلاب خالص یا گذار به سوسیالیسم هستند.در حالیکه اکنون بیش از هر چه گذار دمکراتیک و جمهوری خواهی مطرح است.عدم درک این مرحله‌ی گذار می تواند باعث ذهن گرایی و تفرقه افکنی باشد.لطفا در این باره بیشتر توضیح دهید.نظر شما چیست؟
 • آیا این جنبش درصورت تداوم وگره خوردن بااعتصابات سراسری وهمگانی میتواند به انقلاب منجر شود؟
 • ضمن خسته نباشی به ادمینهای محترم ومهمان گرامی فرمودید جنبش فراگیر  نشده درصورتیکه اکثرشهرستانها وکسبه ها وصنفهای ازجمله فرهنگیان وکارگران و اتحادیه ازاین جنبش حمایت کردند متاسفانه بعلت عدم رهبری واحد احتمال  شکست وجود دارد راهکارشما برای به سرانجام  رسیدن انقلاب چیست؟ درضمن خواهشمند درصورت امکان  امید را در این جنبشی که شروع شده به جامعه به دمید منظورم نا امیدی القا نشود

 

افزودن نظر جدید