بیش از ۱۱۰۰ نفر اساتید دانشگاه در دفاع از کنشگری انتقادی و ظلم‌ستیزی و آزادی خواهی و عدالتخواهی دانشجویان

بیش از ۱۱۰۰ نفر از اساتید دانشگاه نامه محکومیت بازداشت دانشجویان و درخواست آزادی فوری آنها را امضاء کردند!

مدرسین پرس: در نخستین روز از اعتراضات دانشجویان در دانشگاه‌های سراسر کشور، تعداد امضاکنندگان بیانیۀ جمعی از اساتید و مدرسین دانشگاه‌های کشور در محکومیت بازداشت دانشجویان و ضرورت آزادی هرچه‌ سریع‌تر آنها، از مرز ۱۱۰۰ نفر گذاشت.

اساتیدی از دانشگاه‌های مختلف در شهرها و رشته‌های گوناگون، با گرایش‌های سیاسی متفاوت و همچنین نسل‌های مختلف اساتید این بیانیه را امضا کرده‌اند.

در میان امضاکنندگان چهره‌های مختلفی همچون رضا فرجی‌دانا، حمید وحید دستجردی، محمود مروارید، یوسف اباذری، نصرالله حکمت، محمدستاری‌فر، سعیدزیباکلام، محمدحسین شریف‌زادگان، علی مطهری، سعیدمعیدفر، فرشاد مومنی، علی صابری تولایی، سارا شریعتی، علی شریفی زارچی، محمدحسین بادامچی، بهار فیروزآبادی، امیر مازیار، مصطفی معین، مقصود فراستخواه، عباس کاظمی، هادی خانیکی، محمد کیانوش راد، جواد اطاعت، مرضیه موسوی خامنه، علیمحمد حاضری و محمد ملاعباسی دیده می‌شود.

این بیانیه نشان‌ می‌دهد اجماعی بی‌سابقه در میان اساتید دانشگاه در دفاع از کنشگری انتقادی و ظلم‌ستیزی و آزادی خواهی و عدالتخواهی دانشجویان و همچنین محکومیت بازداشت دانشجویان و ضرورت آزادی هرچه سریع‌تر آنها شکل گرفته است.

متن بیانیه و اسامی نهایی امضاکنندگان نامه تا پایان ساعت ۲۱ روز شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ مطابق آخرین نسخۀ منتشر شده در ادامه آمده است. 

متولیان تدوین بیانیه از جمع کثیری از اساتید عزیز و بزرگواری که به علت مشکلات قطعی اینترنت و فیلترینگ شدید اخیر، موفق به امضاء بیانیه نشدند صمیمانه عذرخواهی کردند.بسمه‌تعالی

متأسفانه یک‌بار دیگر شاهد آن هستیم که شنیده‌نشدن صدای بخش بزرگی از جامعه در ساختار حاکمیت و تداوم رویه‌ها و تصمیم‌های نادرست منجر به جریحه‌دار شدن وجدان جمعی، ریخته‌شدنِ خون افراد جامعه و عزادار شدن ملتِ ایران شده است. در این میان آنچه شگفتی‌آور است برخورد گسترده و بی‌ضابطه با دانشجویانی است که اعتراض خود را به ظلم و تلاشِ خود را برای تغییر ساختارها به شکل مسالمت‌آمیز و بدون کوچکترین تعرضی به اموال عمومی بیان کردند.

در فضای فعلی به باور ما، اعتراضِ دانشجویان به ظلم و رویه‌های غلط ساختاری، نشان‌دهندۀ تعهد اخلاقی، پویایی فضای دانشگاه و وفاداری دانشجویان به آرمان‌های گرانقدری چون ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی است. همگان باید وجود چنین دانشجویانی را که حاضرند برای دفاع از آزادی و عدالت و کرامت انسانی، از خودگذشتگی کرده و هزینه‌های آن را به جان بخرند قدر دانسته و در برابر کنشگریِ اخلاقی و انسانی آنها سرِ تعظیم فرود آوردند.

متأسفانه، شاهد آن هستیم که نه فقط حساسیت‌های اخلاقی و انسانی دانشجویان گرامی‌ داشته نمی‌شود بعکس با برخوردهای گسترده با آنان عملاً فضای دانشگاه دعوت به انفعال و بی‌تفاوتی می‌شود. ما امضاکنندگان این بیانیه، فراگیرشدنِ بی‌تفاوتی و سکوت در فضای دانشگاه به دلیل ترس از هزینه‌های ابرازنظر و آرمان‌خواهی و ظلم‌ستیزی را خلاف ارزش‌های انسانی و اخلاقی و دینی می‌دانیم و ضمن دعوتِ همۀ همکاران به ابراز نظر و موضع‌گیری در دفاع از ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی و آزادی‌خواهی، لازم می‌دانیم به مسئولیت اجتماعی خود در برابر بهترین دانشجویانمان در دانشگاه عمل کنیم. به همین دلیل با توجه به التهاب کنونی فضای دانشگاه و نگرانی‌های بحق هم‌کلاسی‌ها و والدین و اساتید بازداشت‌شدگان از سرنوشت آنها و به ویژه با توجه به تجربه‌های قبلی برخورد با دانشجویان، شدیداً نگرانِ سلامت و سرنوشت دانشجویان بازداشت‌شده‌ایم و خواهان آزادی این دانشجویان و حضور آنها سرِ کلاس‌های درس در اسرع وقت هستیم.

در غیر این صورت التهاب و نگرانی در فضای دانشگاه ادامه خواهد یافت و  دانشگاه به فضای معمول خود باز نخواهد نگشت.    

@MostafaTajzadeh

اسامی ۱۱۴۵ نفر امضاء کنندگانِ بیانیه به ترتیب حروف الفبا در:       

 https://modaresinpress.ir/university/2498/

 

منبع: 
@anjomanemodaresin

افزودن نظر جدید