استقلال و بی طرفی پزشکی و راههای گذار به سلامت رایگان و همگانی

فایل صوتی جلسه پرسش و پاسخ یکشنبه  اول آبان ۱۴۰۱

موضوع: استقلال و بی طرفی پزشکی و راههای گذار به سلامت رایگان و همگانی در فردای تغییرات احتمالی

میهمان: دکتر مزدک دانشور ، پزشک و انسان شناس پزشکی

سوالات مطرح شده در جلسه تلگرامی با دکتر مزدک دانشور  

 •  با درود و خوشامد   همیشه در رویداد های اعتراضی که با سرکوبگری  همراه میشود مردم شاهد سوء استفاده های دستگاه سرکوب و امنیتی از شیوه های فریب افکار عمومی و حاضرین در صحنه اعتراضات بوده اند از آن جمله استفاده از آمبولانس ها برای حمل دستگیر شدگان به مراکز امنیتی و قرارگاه های پلیس .  ما شاهد محکوم کردن این اقدام توسظ پزشکان مردمگرا در طی این روزها بوده ایم  جدای از این اقدامات آیا کنوانسیونی وجود دارد تا مردم به مراجعه به آن به استیفای حقوق خود و جلوگیری از فریب و ارفتار های غیر انسانی پلیس اقدام کنند ؟ مردم دراین مواقع چه کاری می توانند انجام دهند ؟
 • این روزها جوانانی هستند که در اعتراضات شرکت می‌کنند و در حین تظاهرات ممکن است مورد ضرب و شتم و یا اصابت گلوله قرار بگیرند. اینها اگر برای مداوا به بیمارستان مراجعه کنند به احتمال زیاد دستگیر و زندانی خواهند شد. در صورت مراجعه خصوصی به پزشکان، وظیفه پزشکان در این باره چیست و قانون موجود در این‌باره چه می‌گوید؟ آیا شما ملزم هستید که این موارد را  به مراجع قانونی  گزارش دهید؟
 • دکتر دانشور عزیز آیا ممکن هست که در مورد کتابی که اخیرا از شما منتشر شد " چرا سلامت - چرا نئولیبرالیسم " بیشتر توضیح دهید ؟ - با تشکر
 • دکتر دانشور عزیز یکی از اقوام ما جوان ۲۲ ساله ای به اسم  حمید رضا تاجیک در هفته های گذشته به شکل وحشیانه ای در خانه اش بازداشت شد به "جرم" اینکه دختر جوانی که  تیر خورده بود حال مرگ بود - حدیث نجفی - را به بیمارستان برده بود —- فکرش را بکنید به جرم رساندن یک مجروح به  بیمارستان. پزشکان  در این موارد چطور میتوانند مخالفت و اعتراض خودشان را نشان دهند و چه میتوانند بکنند؟
 • پزشکی قانونی هر از گاهی متهم می‌شود به تبانی با حکومت. انتخاب این پزشکان به چه صورت و توسط کدام نهاد انجام می‌شود و صداقت کاری  اینها توسط چه کسانی و یا کدام  نهادی تایید می‌شود؟ درصورتیکه گزارش پزشکی قانونی بر اساس واقعیاتی باشد  که خلاف میل بعصی از نهادها  باشد و تحت فشار گزارش غیر واقعی ارائه نمایند کدام نهاد قانونی می‌تواند در این مسئله دخالت کند و واقعیات را به مردم بگوید؟
 • وظیفه سازمان نظام پزشکی در این رابطه چیست؟
 • در مورد تاثیرات این همه تروما ی روانی بر جامعه در شرایط اخیر - پزشکان چه می گویند  و چه نظری دارند - در این موا رد چه میتوان کرد ؟
 • جناب دکتر دانشور گرامی، عرض ادب، به نظر جنابعالی تفاوت خیزش کنونی با اعتراضات پیشین از منظر مشارکت پزشکان و نهاد‌های مانند نظام پزشکی چگونه است؟ آیا تفاوت معناداری داشته؟ به صورت تاریخی و به خصوص در ۴ دهه گذشته چه چیزی مانع از شرکت پزشکان در مبارزات اجتماعی میشده؟
 • به نظر می رسد یک شباهتی وجود دارد بین رویکرد ی  که به زمینه های بیماری اهمیت نمیدهد و فقط نشانه های بیماری را کنترل می کند و این رویکردی که میخواهد زودتر سیستم سیاسی تغییر کند بدون اینکه به سیستم اقتصادی توجه داشته باشد - شما اینطور فکر نمی کنید ؟
 • گاهی متولیان یک امر اجتماعی با قدرت نمایی در برای نقض قوانین توسط ضابطین می توانند عامل بازدارنده ای از ادامه جرم و تخلف باشند  به عنوان مثال سازمان های صنفی پزشکان اعم از تشکل های خاص یا عمومی آنها با تهدید به اعتصاب قادر خواهند بود جلو حمله مامورین نظامی را به بیمارستان بگیرند و یا از بردن بیماران مجروح رویداد های اعتراضی جلوگیری کنند . آیا این ظرفیت ها را در جامعه پزشکی ایران می بینید ؟
 • جناب دکتر دانشور گرامی این چند روز بحثی مطرح شده در رابطه با بیمار و روان نژند خواندن مبارزان از سوی حاکمیت. به طوری که به خصوص جمعیت جوان و نوجوانان مبارز را مبتلا به انواع بیماری‌های روحی و روانی میخوانند. این گفتمان چه سابقه‌ای داشته و چطور میشه به این رفتار پاسخ مناسب داد؟
 • دکتر دانشور عزیز به نظر میرسد که ما  مهاجرت یک خیل عظیم  پزشکان به خارج از کشور  را داریم در این مورد چه میتوان کرد ؟
 • یکی از مباحث مهم در زمینه جنبش جاری، ابعاد روانشناختی مساله است اعم از مساله ترومای جمعی، احساس یأس ها، خشم کور که به استهلاک یا انحراف جنبش می‌تواند دامن زند. با توجه به اینکه یکی از زمینه های علاقه و بررسی تان، نوروساینس است، این مسائل را چگونه تحلیل می کنید و چه پیشنهادهایی می‌توان داشت؟
 • برخی از کشته شدگان در اعتراضات را خودکشی کردند - منظورم این است که گفتند که آنها کشته نشده اند خودکشی کرده اند - آیا شرایط روانی ایی که به خودکشی جوانان منجر میشود به مسولین  توضیح داده نمیشود که خیال میکنند اگر بگویند خودکشی کرده از آنها سلب مسولیت میشود ؟

 

افزودن نظر جدید