روز جهانى يادبود جان‌باختگان تصادفات جاده‌اى!

درویش خان

 

روز جهانى يادبود جان‌باختگان تصادفات جاده‌اى!

به بهانهٔ روز جهانی جان‌باختگان تصادفات جاده‌ای، در این‌جا با ذکر برخی از موارد تصادفات جاده‌ای از قربانیان تصادفات جاده‌ای ایران یاد می‌کنیم!

 اولین تصادف جاده‌ای ثبت شده در ایران، در دوم آذر ماه سال ۱۳۰۵ در برخورد یک ماشین فورد با درشکهٔ غلام حسین‌خان درویش (درویش خان)، استاد موسیقی ایران رخ داد. در این حادثه دو اسب درشکه در جا جان دادند، درویش خان از درون درشکه به بیرون پرت شد، سرش به زمین خورد و پنج روز بعد در بیمارستان فوت کرد.

حادثهٔ سقوط اتوبوس حامل دانشجويان دانشگاه صنعتى شريف كه در حال بازگشت از مسابقات رياضى از دانشگاه شهيد چمران اهواز بودند، منجر به کشته شدن هفت نفر از دانشجویان شد.

مريم ميرزاخانى رياضى‌دان بزرگ و اولين زن و ایرانی برندهٔ مدال فیلدز از بازماندگان این سانحه بود.واژگون شدن اتوبوس دختران تیزهوش استان هرمزگان هنگام بازگشت از شیراز که منجر به کشته شدن نُه دانش‌آموز، مجروح شدن بیست و شش نفر و قطع عضو ‌و قطع نخاع چهار نفر شد.برخورد سه اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه پیام نور که موجب سقوط یکی از اتوبوس‌ها شد؛ در این حادثه سه دانشجو کشته و پنجاه و چهار تن مجروح شدند.تصادف اتوبوس حامل دانش‌آموزان راهیان نور که منجر به کشته شدن چهار نفر شد.

متأسفانه زنجیرهٔ این تصادفات هم‌چنان ادامه دارد، دلایلی چون نبود جاده‌های استاندارد بین شهرهای کشور، عدم ایمنی اتومبیل‌ها، فرسودگی اتوبوس‌های بین شهری، سرعت غیرمجاز، سبقت غیرمجاز، خستگی و خواب‌آلودگی و استفاده از تلفن همراه از دلایل اکثر این تصادفات است؛ اما نکتهٔ جالب توجه این است که خودروهای ساخت داخل کشور، شامل پژو ۴۰۵، پژو پارس، پژو ۲۰۶ و پراید سهمیهٔ هشتادوشش درصدی در به وجود آمدن این تصادفات دارند.در پایان یاد می کنیم از شانزده هزار و هفتصد و هفتاد و هشت کشته و سیصدوهفده هزار مصدوم در تصادفات جاده‌ای سال گذشته. و از هزار و صد و یک نفر که در فروردین هزار و چهارصد و یک جان باختند.

 

 

افزودن نظر جدید