تحول خواست‌های اتحادیه‌های کارگری آلمان

«جامعه از طریق کار در شرایطی عادلانه است که  به زندگی ادامه داده و به پیشرفت نائل می‌شود!» (۱) امروز با گذشت نزدیک به ۷۰ سال از تأسیس فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمانDeutscher  Gewerkschaftsbund (DGB)، سخنان هانس بوکلر، اولین رئیس آن، هم‌چنان معنای اولیه خود را در بر دارد و با شرایط امروز نیز صدق می‌کند زیرا دستمزد و شرایط کاری عادلانه، زندگی با عزت و احترام و سلامتی را برای کارگران ممکن می‌کند. این هدفی است که اتحادیه‌های کارگری آلمان از سال ۱۹۴۹ برای آن مبارزه کرده‌اند.

در آلمان بسیاری از قوانین حامی کارگران که امروزه بدیهی به نظر می‌رسند، از طریق تلاش و همکاری فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان (DGB)، و دیگر اتحادیه‌های کارگری به دست آمده‌اند. پوستر روز اول ماه مه سال ۱۹۵۶، که در آن کودکی قاطعانه به جامعه می‌گوید «شنبه‌ها متعلق به پدر من است»، هنوز یکی از کلاسیک‌های تبلیغات سیاسی امروزی است. هم‌چنین کمپین فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان در آغاز دهه ۱۹۶۰ که در آن کارگران خواستار ساعات کاری کوتاه‌تر، ۱۳ ماه حقوق در سال و چهار هفته مرخصی بودند فراموش‌نشدنی است.

 تا به امروز، فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان و اتحادیه‌های عضو آن با اطمینان برای پیشرفت اجتماعی مبارزه می‌کنند. از جمله نمونه‌های این مبارزه سیاست چانه‌زنی جمعی نوآورانه، تعیین قانونی دستمزد حداقل در ۱ ژانویه ۲۰۱۵، و حمایت از قانون بیمه‌های اجتماعی است. فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان، به جامعه و اقتصاد آلمان شکل داده‌اند و به این کار ادامه خواهند داد.

چالش‌های امروزی فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان

موفقیت‌های گذشته اتحادیه‌های کارگری، انگیزه‌ای برای آینده است. دیجیتالی شدن، جهانی شدن، تغییرات اقلیمی و مواجه با چالش‌های یک جامعه پیر و سالخورده و بازنشسته از جمله مسائلی است که شرکت اتحادیه‌های کارگری، به عنوان یک نیروی قدرتمند و اثرگذار، در سیاست‌های جاری کشورها را الزامی می‌کند. امروزه برای ساختن جهانی عادلانه، از طریق محدود کردن خطرات و ناامنی‌ها و ملموس ساختن فرصت‌ها برای همه، اتحادیه‌های کارگری وظیفه دارند که در ارتباط تنگاتنگ و بین‌المللی با سایر اتحادیه‌های کارگری به مبارزه بپردازند.

مبارزه برای آزادی، دموکراسی و حقوق اجتماعی
«اتحادیه‌ها، تنها صدای قدرتمند و مؤثری بوده‌اند که کارگران در تاریخ این کشور داشته‌اند."(۲) این جمله از بروس اسپرینگ ستین، ستاره راک آمریکایی اگرچه با اشاره به اتحادیه‌های کارگری آمریکا گفته شده، اما در مورد اتحادیه‌های آلمان و سایر نقاط جهان نیز صدق می‌کند. به لطف تعهد و شجاعت اتحادیه‌های کارگری، جمهوری فدرال آلمان به آن‌چه امروز است تبدیل شده است: کشوری که در آن آزادی‌‌ها، دموکراسی و قوانین اجتماعی پایه محکمی دارند. اتحادیه‌های کارگری عضو DGB بر مسئولیت خود پافشاری و ایستادگی می‌کنند. آن‌ها حامی برابری، همبستگی اجتماعی، تنوع فرهنگی و عدالت هستند.

-------------------
زیرنویس:

۱. برگرفته از صفحه اینترنتی فدراسیون اتحادیه‌های کارگری آلمان (DGB)  Deutscher Gewerkschaftsbund
https://www.dgb.de

۲. https://aftguild.org/labor-quotes

برگرفته از بولتن کارگری، سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت)

 

بخش: 

افزودن نظر جدید