اخراج دانشجویان منتقد از دانشگاه با حکم وزیر علوم

در ادامه سیاست سركوب در دانشگاههای كشور تعدادی از دانشجویان دانشگاه شیراز با احكام سنگین اخراج و تبعید مواجه شدند.

به گزارش دانشجونیوز، این دانشجویان در حالی با این احكام مواجه شدند كه ملاباشی، معاون دانشجویی وزارت علوم، چندی پیش اعلام كرده بود كه تنها احكام صادره از سوی وزارت علوم برای دانشجویان تعلیق و توبیخ بوده است. در آستانه سالگرد دهمین دوره انخابات ریاست جمهوری، كه نتایج آن با اعتراضات گسترده همراه بود، كاظم رضایی، عبدالجلیل رضایی، حمدالله نامجو، اسماعیل جلیلوند و یونس میر حسینی از فعالین شناخته شده در دانشگاه شیراز با حكم سنگین اخراج از دانشگاه مواجه شدند. گفتنی است كه آلما رنجبر و هادی الم لی نیز از سوی كمیته انضباطی وزارت علوم به تبعید از دانشگاه شیراز محكوم شده اند .آرش روستایی و محسن زرین كمر نیز در حالیكه تمامی واحدهای درسی خود را گذارنده اند، با كارشكنی مسئولین دانشگاه، تا كنون موفق به اخذ فارغ التحصیلی نشده اند. لازم به ذكر است كه اخراج تمامی این دانشجویان به دلایل سیاسی بوده است و این دانشجویان مشكل آموزشی نداشتند.

این دانشجویان به دلیل برگزاری مراسم بزرگداشت روز دانشجودر 16 آذر و به اتهام بر هم زدن نظم دانشگاه و توهین به مقدسات در كمیته انضباطی دانشگاه شیراز به 1 یا 2 ترم محرومیت از تحصیل و احضار به كمیته انضباطی وزارت علوم محكوم شدند. گفتنی است كه در اولین وتنها حضور رسمی این دانشجویان به وزارت علوم به اكثر آنها گفته شده بود كه دانشگاه شیراز برای آنها درخواست تغییر دانشگاه به همراه تغییر رشته كرده است و فقط برای عبدالجلیل رضایی، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه شیراز، از سوی كمیته انضباطی دانشگاه شیراز در خواست اخراج شده است. گفتنی است كه دانشجویان نامبرده هیچ یك از این اتهامات را وارد نمی دانند و این احكام را ناعادلانه وغیر قانونی می دانند. قابل ذكر است كه اكثر این دانشجویان از پاییز سال 87 بارها از سوی دستگاههای امنیتی بازداشت و به دادگاه انقلاب احضار شده اند و تمامی آنها به قید وثیقه های سنگین آزاد هستند ودر انتظار احكام خود می باشند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری در 22 خرداد ماه سال گذشته، جو دانشگاه شیراز به شدت امنیتی گزارش شده است و همزمان با حمله به كوی دانشگاه تهران، نیروهای ضد شورش به این دانشگاه نیز حمله ور شده بودند كه متاسفانه هیچ مرجع رسمی در این قبال تاکنون پاسخگو نبوده است .بسیاری از دانشجویان این دانشگاه بازداشت یا به مراجع قضایی احضار شده اند و یا با احكام سنگین كمیته انضباطی مواجه گشته اند .یكی از فعالین دانشگاه شیراز چنین گزارش كرده است كه:" بحران پیش امده در دانشگاه شیراز به غیر از مسائل اعتراضات گسترده كه در جامعه وجود دارد، تا حدودی مربوط به كارپرور (معاون دانشجویی) و محمدی (مسئول حراست) است كه كاملا وابسته به دستگاههای امنیتی هستند و فقط به اجرای منویات آنان می اندیشند." گرچه در این سالها احكام انضباطی زیادی در دانشگاهها صادر شده است اما حكم اخراج در این تعداد بعد از انقلاب فرهنگی بی سابقه است.

یكی از دانشجویانی كه با حكم اخراج از دانشگاه مواجه شده است می گوید كه اخراج از دانشگاه پس از تعلیق و بازداشت و ستاره دار كردن دانشجویان و اخراج اساتید، سومین مرحله از دومین انقلاب فرهنگی می داند كه بی سرو صدا اما به شدت در حال اجرا است. این دانشجوی اخراجی معتقد است كه این احكام برای ایجاد رعب در میان باقی دانشجویان صادر می شود تا بخصوص در آستانه سالگرد انتخابات از حركت های اعتراضی در دانشگاه جلوگیری شود، اما اعتراضات، نارضایتی ها و عدم مشروعیت نظام بقدری است كه این برخورد ها نه تنها جوابگو نیست بلكه بر عمق بحران می افزاید . این فعال دانشجویی معتقد است كه نظام دیگر حتی مثل قبل این رفتار خود را پنهان نمی كند و چنانكه در گذشته مدعی بود كه آزادترین دانشگاههای دنیا در ایران است، حالا وزیر علوم عملا دانشگاهیان را تهدید می كند . او امیدوار است كه حضور مردم در 22 خرداد تمام نقشه های پلید حاكمیت را نقش بر آب كند.

افزودن نظر جدید