اعتصاب غذای دانشجویان بازداشت شده و وضعیت به شدت وخیم جسمی آنان

پس از گذشت بیش از ۱۲ روز از بازداشت دانشجویان پلی تکنیک به همراه ۳ تن دیگر، روز گذشته خبری مبنی بر اعتصاب غذای این دانشجویان بدست آمد که نگرانیها را در خصوص سلامتی این دانشجویان به شدت افزایش داده است.

حسین ترکاشوند، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر به همراه اسماعیل سلمانپور، مجید توکلی و کوروش دانشیار از اعضای انجمن، که تا روز ۱۰ ام بازداشت هیچ گونه خبری از آنان در دسترس نبود، در اعتراض به بازداشت غیرقانونی، نگهداری در سلول انفرادی و برخوردهای کینه ورزانه نیروهای امنیتی و درخواست برای آزادی بی قید وشرط خود از روز اول بازداشت دست به اعتصاب غذا زده اند که بعد از انتقال آنان به بند ۲۴۰ زندان اوین و عدم انجام هیچ گونه بازجویی از آنان که حکایت از تداوم این بازداشت به منظوری دیگر دارد، مجید توکلی از خوردن آب نیز امتناع ورزیده و وارد اعتصاب غذای خشک شده است.

به گزارش خبرنامه امیرکبیر این اخبار پس از گذشت نزدیک به دو هفته از بازداشت این ۷ نفر بدست آمده است. در حالی که با توجه به بی اطلاعی کامل از وضع بازداشت شدگان، تصور می شد که بازداشت شدگان را به بند امنیتی ۲۰۹ زندان اوین انتقال داده اند، اما سرانجام پدر یکی از بازداشت شدگان موفق به ملاقات با فرزند خود شد که در پی این دیدار مشخص شد تمامی بازداشت شدگان از جمله چهار دانشجوی پلی تکنیکی در بند انفرادی ۲۴۰ به سر می برند. البته تاکنون از دیدار وکیل و خانواده های دیگر بازداشت شدگان با آن ها جلوگیری شده است، که این موضوع با توجه به اخباری که از زندان به گوش می رسد نگرانیها را در مورد وضعیت بازداشت شدگان افزایش داده است.

گفتنی است پدر کوروش دانشیار که موفق به ملاقات فرزند خود شده است خبر اعتصاب غذای بازداشت شدگان را از زبان کوروش دانشیار نقل کرده است و خود کوروش نیز در وضعیت جسمی بسیار بدی قرار داشته است.

این اعتصاب غذا در اعتراض به بازداشت غیرقانونی، نگهداری در سلول انفرادی و برخورد خصمانه نیروهای امنیتی صورت گرفته است و بازداشت شدگان خواستار آزادی بی قید و شرط خود شده اند.

مجید توکلی، یکی از بازداشت شدگان که پیش از این به دنبال پروژه جعل نشریات به مدت ۱۵ ماه در زندان به سر برده است، پس از ۶ روز اعتصاب غذای تر از آشامیدن آب نیز خودداری کرده و اعتصاب غذای خود را وارد فاز خشک نموده است. وضعیت جسمانی تمامی اعتصاب کنندگان وخیم اعلام شده است و خطر مرگ تمامی آنها را تهدید می کند. این همه در حالی است که مسئولین زندان از انتقال اعتصاب کنندگان به بیمارستان خودداری کرده اند و به وضعیت جسمی بحرانی آنها هیچ اهمیتی نمی دهند. در این بین مجید توکلی که در اعتصاب غذای خشک به سر می برد در وضعیت جسمی بسیار خطرناکی قرار دارد.

همچنین بنا بر خبری که فعالان حقوق بشر به نقل از یکی از زندانیان بند ۲۴۰ زندان اوین منتشر نموده، این زندانی شاهد انتقال مجید توکلی به بهداری زندان اوین بوده است. وضعیت جسمی توکلی بسیار حاد گزارش شده است تا حدی که وی برای ایستادن و حرکت نیز نیاز به کمک داشته است. این خبر همچنین از تلاش مسئولین زندان برای تزریق سرم به او گزارش داده است که نشان می دهد خطر مرگ جان اعتصاب کنندگان را تهدید می کند. شاهدان از انتقال چندین باره وی به بهداری زندان خبر داده اند، که انتقال به بهداری به دلایل ثبت علایم حیاتی و رایزنی جهت تزریق سرم و یا شکستن اعتصاب صورت پذیرفته است.

لازم به ذکر است که به گفته کوروش دانشیار تاکنون هیچ گونه بازجویی از بازداشت شدگان صورت نگرفته و بازداشت آن ها با اتهام واهی اقدام علیه امنیت ملی از طریق شرکت در مراسم غیرقانونی که در شعبه ۲ امنیت دادگاه انقلاب به ایشان اعلام شده است ادامه دارد.

بازداشتها در حالی تداوم یافته است که تمامی دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک و انجمن اسلامی دانشجویان، بازداشت دانشجویان را با هدف پیاده کردن پروژه ای امنیتی در دانشگاه و ادامه انتقام گیری از دانشجویان تلقی می کنند و به نظر می رسد این بازداشتها که درواقع گروگان گیری مسئولین دانشگاه با همکاری نیروهای امنیتی می باشد با هدف تسهیل اجرای پروژه ی دفن شهدا در دانشگاه پلی تکنیک طرح ریزی شده است.

تا آخرین لحظه ی تنظیم این خبر همچنان اخبار نگران کننده ای از طرف خانواده های بازداشت شدگان در مورد وضعیت جسمی این دانشجویان ارسال شده است.

افزودن نظر جدید