آیا جنگ در عراق پایان یافته است؟

رسانه های غرب چنین وانمود می کنند که جنگ در عراق پایان یافته و نظم و امنیت به عراق بازگشته است؛ اما این حقیقت غم انگیز عراق را بیان نمی کند. بر اساس برنامه های چیده شده کشورهای درگیر جنگ در عراق نیروهای نظامی در حال تخلیه هستند، اما این گزارشها سعی بر کتمان حضور نیروهای کشورهای اروپایی و آمریکا دارند تا بلکه با چنین تبلیغاتی از گسترش اعتراض نیروهای حامی صلح پایدار در عراق بکاهند.

بر اساس تصمیم رهبری ایالت متحده آمریکا تا تابستان 2010 میلادی نیروهای نظامی آمریکا به حدود 50000 پرسنل نظامی کاهش داده می شود، اما علیرغم این گفته 150000 پرسنل خصوصی ارتش آمریکا در عراق خواهند ماند.

نیروهای مشترک آمریکا- عراق در منطقه موصل کماکان در حال اجرای عملیات ویرانگری و کشتار نظامی هستند و هر روز بسیاری ازعراقی های ساکن موصل مجبور به تخلیه و ترک منطقه مسکونیشان هستند. خبرهای بمبگذاری و مبارزه با تروریسم و قلع و قمع آنان هنوز صفحه های روزنامه های غربی را داغ نگه داشته است، اما قربانیان این عملیات تروریستها نیستند، بلکه مردم بیدفاع عراق هستند.

رقم کشته شدگان در سال گذشته توسط نیروهای آمریکایی به بیش از یک میلیون نفر رسیده است، و بیش از یک میلیون هم موفق شده اند تا عراق را ترک کنند و بیش از دو میلیون عراقی آواره در مرزهای عراق قصد فرار دارند. ایالت متحده آمریکا ترجیح می دهد تا فاجعه عراق را تا حد ممکن از جهانیان پنهان کند و دیوار بلند حاشا را پابرجا نگه دارد. در چهار طرف مناطق ناامن عراق دیوارهایی به بلندی 2.6 متر کشیده شده است و مردم تحت کنترل شدید و در صفهای طولانی و با مکافات حق عبور دارند. شهر فلوجه نمونه گویا از این دیوارکشی آمریکایی است. دیوارها ارتباط اجتماعی و اقتصادی مردم را ناممکن ساخته و نارضایتی در این مناطق هر روز در حال گسترش است. اکثریت مردم خواهان خروج هر چه زودتر نیروهای ایالت متحده آمریکا از منطقه هستند.

باراک اوباما طرح دیگری ریخته است که بر اساس آن تا تابستان 2010 میلادی 150000 از نیروهای آمریکایی منطقه را ترک کنند و 50000 نیرو نیز تا تابستان 2011 میلادی در منطقه حضور داشته باشند، اما کارشناسان نظامی آمریکا طرح اوباما را برای آزادی عراق ناکافی و دور از واقعیت منطقه می دانند.

با همه این احوال جنبش همبستگی برای صلح پایدار درعراق به فعالیت اعتراضی اش ادامه می دهد و خواهان توقف کشتار و جنایت سربازان آمریکایی در عراق است. وضعیت اسفباری که جناح بوش آفریده، یادآور جنایت جنگ ویتنام است و به جرأت می توان گفت که فاجعه عراق بسیار مصیبت بارتر و دهشتناکتر از جنگ در ویتنام می باشد که بطور یقین عمق این ویرانی سال ها بعد افشا و برملا خواهد شد.

افزودن نظر جدید