مدافعان آزادی اطلاعرسانی در ایران همچنان محکوم و زندانی میشوند

گزارشگران بدون مرز، سرکوب تدامدار روزنامهنگاران و مدافعان حقوق بشر در ایران را محکوم میکند. در چند روز اخیر، عبدالفتاح سلطانی و نرگس محمدی، دو عضو کانون مدافعان حقوق بشر به حبسهای سنگین محکوم شدهاند، دو روزنامهنگار، علی موسوی خلخالی بازداشت و نازنین خسروانی برای شش سال روانه زندان شده است.

گزارشگران بدون مرز نگرانی خود را از وضعیت سلامت عیسی سحرخیز و مهدی خزعلی، که در وضعیت خطرناکی قرار دارند، اعلام میکند.

عبد الفتاح سلطانی، وکیل و عضو بنیان گذار کانون مدافعان حقوق بشر ایران، از سوی شعبه ٢٦ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به هژده سال زندان و بیست سال محرومیت از وکالت محکوم شده است. وکیل مدافع بسیاری از روزنامهنگاران زندانی در تاریخ ١٩ شهریور از سوی ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود و پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصی بازداشت شد. وی پیش از این نیز در تاریخ ٢٦ خرداد ماه ١٣٨٨ بازداشت شده بود، که در شهریور ماه همان سال با سپردن صد میلیون تومان وثیقه از زندان آزاد شده بود.

نرگس محمدی، روزنامهنگار و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر و یکی دیگر از همکاران شیرین عبادی برنده جایزه نوبل صلح ٢٠٠٣، در تاریخ ١٥ اسفند ماه مطلع شد که از سوی شعبه ٣٦ دادگاه تجدید نظر تهران به شش سال زندان محکوم شده است. وی در شامگاه ٢٠ خرداد ١٣٨٩در منزلش از سوی ماموران امنیتی بازداشت شد بود و سپس به دلیل بیماری به شکل موقت از زندان آزاد شده بود. در شهریور ماه سال جاری، شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران برای "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران»، وی را به ۱۱ سال زندان محکوم کرده بود.

در ایران بسیاری از وکلای مدافع حقوق بشر زندانی هستند. از جمله محمد سیفزاده یکی دیگر از بنیانگذاران دیگر کانون مدافعان حقوق بشر ایران که از اردیبهشت ماه ١٣٩٠ در زندان بسر میبرد و به ٩ سال زندان و ١٠ سال محرومیت از شغل وکالت برای "همکاری در تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر" محکوم شده است و همکار دیگرش نسرین ستوده، که از ١٤ شهریور ماه ١٣٨٩ در زندان بسر میبرد، به یازده سال زندان محکوم شده است.

علی موسوی خلخالی روزنامهنگار و همکار سایت دیپلماسی ایران در تاریخ ٥ اسفندماه ١٣٩٠ در منزلاش پس از بازرسی و ضبط لوازم شخصیاش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. وی خواهرزاده آیتالله حکیم روحانی برجسته ایرانی عراقیتبار است.

در تاریخ ٥ اسفند ماه ١٣٩٠، نازنین خسروانی روزنامهنگار و همکار بسیاری از روزنامههای توقیف شده اصلاحطلب از جمله نوروز و سرمایه، برای طی کردن مدت شش سال محکومیت خود به زندان اوین احضار شد. وی در تاریخ ١١ آبان ١٣٨٩ در تهران بازداشت و در تاریخ ٢٥ اسفند ماه پس از ١٣٥ روز بازداشت در سلول های انفرادی بند ٢٠٩ زندان اوین با سپردن ٦٠٠ میلیون تومان وثیقه آزاد شد. این روزنامهنگار در تاریخ ٣٠ فروردین ١٣٩٠ از سوی شعبه ٢٨ دادگاه انقلاب تهران به ٦ سال زندان محکوم شده بود.

گزارشگران بدون مرز، نگران وضعیت سلامت دو روزنامهنگار و وبنگار بیمار است.

عیسی سحرخیز مدیر و همکار بسیاری از روزنامههای اصلاحطلب از جمله نشریه توقیف شده افتاب، که برای دومین بار در کمتر از دو ماه در بیمارستان بستری شده بود، در تاریخ ٥ اسفند ماه در پی مجادله لفظی با یکی از نگهبانان اتاق خود دچار حمله عصبی شد و به بخش مراقبتهای ویژه بیمارستان قلب شریعتی انتقال یافت. این روزنامهنگار در تاریخ ١١ تیرماه با خشونت و ضرب وشتم از سوی مقامات امنیتی دستگیر و در شهریور ماه همان سال از سوی شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به سه سال زندان برای "فعالیت تبلیغی علیه نظام" و در تاریخ ١٤ مرداد ماه سال جاری نیز برای فعالیتهای مطبوعاتی پیش از بازداشت، به دوسال زندان محکوم شد.

مهدی خزعلی، مدیر وبلاگ باران که در تاریخ ١٩ دی ماه سال جاری بازداشت شده است و به گفتهی اعضای خانوادهاش، از فردای دستگیری در اعتصاب غذا بسر میبرد، از وضعیت جسمی مناسبی برخوردار نیست. این وبنگار به چهار سال زندان و ده سال تبعید محکوم شده است.

افزودن نظر جدید