حملات فاشیستی حکومت اسلامی به افغانهای مقیم ایران محکوم است

تبلیغات، سیاستها و عملکردهای فاشیستی حکومت اسلامی ایران، زمینه ای را فراهم کرده است که برخی اتفاقات پیش آمده در شهرهای ایران، بدون هیچ سند و ثبوتی به افغانها نسبت داده شود. حکومت اسلامی، همچنین بحرانهایش از جمله بیکاری در کشور را به مهاجرین و کارگران افغان نسبت می دهد که دروغ محض است.

تهاجم همه جانبه به افغانها در یزد، به بهانه تجاوز دو افغان به یک دختر که هنوز صحت و سقم آن از جانب دستگاه های امنیتی و قضایی حکومت اسلامی نیز روشن نشده است، آشکارا یک اقدام غیرانسانی فاشیستی است.

روزنامه های حکومتی شایع کردند که این جنایت توسط افغانها صورت گرفته است. هر چند که تاکنون از سوی ارگانها و مقامات حکومت اسلامی هیچ گونه اسناد و شواهدی که هویت افغان بودن عامل این جنایت را نشان دهد، ارائه نشده است.

مستقل از این که متجاوز و قاتل آن دختری که جسدش در چاهی در یزد کشف شده است چه کسی ست و چه هویت ملی دارد، این اندازه از توحش به مردمی که مستقیم و غیرمستقیم هیچ نقشی در این تهاجم نداشته اند، نسبت داده می شود به دور از واقعیت است و نمی تواند بدون طرح و نقشه عوامل حکومتی صورت گرفته باشد.

روزی نیست که مقامات حکومت اسلامی، ماجرین و پناهندگان و کارگران افغان را تهدید به اخراج نکنند و روزی نیست که مانع از ورود آنها به اماکن عمومی و پارکها نشوند. اخیرا هم رسماً آنان را از حضور در ۱۵ استان کشور ممنوع کرده اند و همین چند روز پیش هم در نوار مرزی ایران و ترکیه در جریان یک تهاجم وحشیانه حداقل ۱۸ نفرشان را به قتل رساند.

بنا به گزارش خبرگزاری هرانا، سه شنبه ۶ تیر ماه، گروهی مسافر افغان که قصد خارج شدن از ایران و ورود به ترکیه را داشتند، در روستای «چهارستون» از توابع سلماس در مرز ایران و ترکیه، مورد تیراندازی نیروهای انتظامی حکومت اسلامی قرار می گیرند که در پی آن ۱۸ تن از آنان کشته می شوند و ۵ نفر نیز به شدت زخمی می گردند.

این اولین باری نیست که شهروندان افغان، توسط نیروهای سرکوبگر حکومت اسلامی به قتل می رسند. بنا به شواهد، اکثر پناه جویان افغان، قبل از رسیدن به مقصدی امن، در همین مسیرها یا دستگیر می شوند و روانه زندان می گردند یا این گونه به رگبار گلوله آدمکشهای حکومت اسلامی از پای در می آیند.

ممنوعیت فروش مواد غذایی و ارائه خدمات بهداشتی به افغانهای «غیرمجاز» در ایران، ممنوعیت مدرسه برای کودکان افغان و غیرقانونی بودن ازدواج با شهروندان افغان، تنها گوشه هایی کوچکی از اقدامات گسترده و همه جانبه غیرانسانی و وحشیانه حکومت اسلامی، علیه کارگران و مهاجرین افغان است.

غلام رضا غلامی، مدیر اداره کل امور اتباع و مهاجران در استان فارس، حتی از سوپرمارکتها، نانوائیها، رانندگان تاکسی و عموم مردم خواسته است که مشخصات هویتی افغانها را مطالبه کنند و به آنها خدمات ندهند. این اقدام غیر از تحریک مردم ناآگاه و متعصب علیه افغانها معنی دیگری ندارد.

غروب روز شنبه دهم تیر 1391، به دنبال قتل یک دختر جوان در یزد، مشتی اراذل و اوباش حکومتی و برخی از مردم متعصب، خانواده های کارگری و مهاجر افغان مقیم این شهر را با سنگ و چوب مورد حمله قرار دادند و ده ها خانه مسکونی مهاجرین افغان را به آتش کشیدند. در اثر این یورشهای وحشیانه که عامل اصلی آن نیز دستگاه های حکومتی هستند، شماری از افغانها درآتش سوخته و به شدت زخمی شده و تعداد دیگری آواره بیابانها شده اند.

مقامهای وزارت امور خارجه افغانستان می گویند که پس از کشته شدن یک شهروند ایرانی در ولایت یزد این کشور، شهروندان یزدی بر خانه های مهاجران افغان در آن ولایت هجوم برده و طی آن، نزدیک به دوصد خانواده را متضرر کرده اند.

سفارت حکومت اسلامی ایران در کابل پایتخت افغانستان، وقوع این حادثه را در روزهای گذشته تایید کرده است. به نقل از سایت رادیو صدای آلمان، محمد دهقانی، مسئول مطبوعاتی سفارت ایران در کابل گفته است که دو مهاجر افغان در شهر یزد بر یک دختر هجده ساله ایرانی تجاوز کرده و سپس این دختر را به قتل رسانده اند. او، ادعا کرد مردم یزد از این موضوع خشمگین شدند و «واکنش عمومی نشان دادند.»

اما، وزارت خارجه افغانستان می گوید که در پی این حادثه، زندگی افغانهای مهاجر در ولایت یزد ایران مختل شده است. فرامرز تمنا، معاون سخنگوی وزارت خارجه افغانستان می گوید که در پی حمله شهروندان ایرانی بر خانه های مهاجران افغان در یزد، نزدیک به دوصد خانواده متضرر شده اند.

فرامرز تمنا، به روزنامه 8 صبح گفت، می گوید هرچند در پی کشته شدن یک شهروند ایرانی، مهاجران افغان متهم شده اند، تاکنون نهادهای دولت ایران هیچ اسناد و شواهدی را به سفارت افغانستان در تهران و وزارت خارجه در کابل ارایه نکرده اند که نشان دهد شهروندان افغان در این قتل دست داشته اند. او گفت جرم عمل شخصی است و نباید دیگر مهاجران مورد آزار و اذیت قرار گیرند.

در همین حال، برخی سایتهای اینترنتی گزارش داده اند که نیروهای امنیتی ایران و جوانان یزد، بر خانه های مهاجران افغان حمله برده، شماری از مهاجران را بازداشت کرده و خانه های برخی از آنها را آتش زده اند. اما سفارت ایران می گوید این «واکنش عمومی» مردم بوده است.

وزارت خارجه افغانستان می گوید هنوز جزئیات دقیقی از خسارتهایی که به مهاجران در ولایت یزد رسیده است، در دست نیست. اما یک مقام حکومت افغانستان که از گرفتن نامش خودداری کرده است، به سایت دویچه وله گفته که بر خانواده های افغانها در یزد، حمله شده است و حتا از تجاوز جنسی بر دختران مهاجر نیز گزارشهایی وجود دارد.

اما، فرامرز تمنا می گوید تلاشها برای تشخیص هویت افراد متهم به قتل جریان دارد. او گفت: «اگر هم در نهایت یکی از اتباع افغانستان چنین کاری کرده باشد، طبیعی است که جرم یک عمل شخصی است و متوجه هیچ کدام از دیگر شهروندان افغان در ایران نمیشود.»

یزد از جمله 20 ولایت ایران است که اقامت مهاجران افغان در آن از سوی حکومت اسلامی ایران، ممنوع اعلام شده است. ممنوعیت اقامت افغانها در این مناطق و هم چنان بدرفتاری مسئولان دولتی ایران با آنها، از سوی شماری از فعالان اجتماعی ایران و حامیان حقوق بشر به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. اخیرا در پی اعدام شماری از مهاجران افغان در ایران، تظاهراتی بر ضد حکومت ایران در کابل برگزار شد.

حکومت اسلامی، اعلام کرده است که مردان مجرد افغان مقیم استانهای تهران، خراسان رضوی و اصفهان تا آخر ماه جاری از این کشور اخراج خواهند شد.

در ابتدای سال جاری، یک مقام نیروی انتظامی اصفهان اعلام کرده بود که اتباع افغانستان در روز سیزده بدر، حق حضور در پارک تفریحی صفه را ندارند. اندکی پس از آن، مقامات استان مازندران اعلام کردند کل استان مازندران تبدیل به «منطقه افغان ممنوع» شده و تمامی پناهندگان افعان باید تا پایان خرداد ماه، این استان را به مقصد نامعلومی ترک کنند. در سال گذشته نیز تنها در این استان، ٣۰۴۰ نفر پناهنده افغان دستگیر و به اجبار، به افغانستان بازگردانده شده بودند. در عین حال، تنها دو هفته به پایان مهلتی که وزارت کشور اعلام کرده است که طی آن، مردان مجرد افغان باید سه استان اصلی محل اقامت افغانها، یعنی تهران، اصفهان و خراسان رضوی را ترک کنند، باقی مانده است.

به تازگی نیز گزارش برخی از رسانه ها در ايران، حاکی است که استانداری فارس فروش کالا و مواد غذايی و ارائه خدمات عمومی و بهداشتی را به «اتباع خارجی غيرمجاز » ممنوع کرده است.

روزنامه «عصر مردم» چاپ شيراز، در روز هفتم تير ماه سال جاری به نقل از روابط عمومی اداره کل امور اتباع و مهاجرين خارجی استانداری فارس نوشت، يک مقام استانداری اين استان هشدار داده که با کسانی که به فروش کالا و ارائه خدمات به «اتباع خارجی غير مجاز» اقدام کنند، به شدت برخورد خواهد شد.

طبق اين گزارش، غلامرضا غلامی، مديرکل اتباع و مهاجرين خارجی استانداری فارس گفت: «با هماهنگی صورت گرفته با مجمع امور صنفی، دانشگاه علوم پزشکی، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس و نيروی انتظامی و مراجع قضايی استان با فروشندگان کالا و ارائه دهندگان خدمات به اتباع خارجی غيرمجاز به شدت برخورد خواهد شد.»

مديرکل اتباع و مهاجرين خارجی استانداری فارس در ادامه گفته است: آمادگی کامل داريم تا با همکاری ساير دستگاه های مرتبط نسبت به برخورد قانونی و پلمب برخی مراکز از جمله نانوايیها و اغذيه فروشیها و مراکزی که با بهداشت مردم سر و کار دارند اقدام کنيم.

اظهارات فاشیستی اين مقام استانداری فارس، بازتاب گسترده ای در رسانه های فارسی زبان داشته است. در همين زمينه، فرماندار «خرم بيد» در استان فارس نیز در اوايل خرداد ماه سال جاری از طرح ممنوعه شدن اسکان اتباع غيرمجاز بيگانه در اين شهر خبر داده بود.

به گزارش استانداری استان فارس، فرماندار خرم بيد گفته است: «سال گذشته قريب به ۹۰۰ نفر اتباع غير مجاز در قالب بيش از ۵۴ گروه از شهرستان طرد شدند که کارنامه موفقی برای نيروهای عمل کننده به ويژه نيروی انتظامی شهرستان رقم زد.»

طی ماه های اخير ، در پی تصميم برخی از مقامات حکومت اسلامی مبنی بر ممنوعيت ورود اتباع افغان به ناحيه ای از يک شهر همچون اصفهان و به کل يک شهر همچون نوشهر در شمال ايران مساله نوع برخورد با اتباع غيرايرانی، به ويژه اتباع افغان، در کشور بار ديگر نظرها را به خود جلب کرده و زمینه برخوردهای زشت و ناروا و نژادپرستانه به آنها را فراهم نموده است.

از زمانی که کشور افغانستان، از سوی نیروهای نظامی ناتو به اشغال درآمده است، روزی نیست که مردمی بی دفاع قربانی اعمال جنایت کارانه اشغالگران، به ویژه نیروهای آمریکایی نشوند. و یا توسط گروه های تروریستی ترور نگردند.

شکی نیست که اکثریت اعظم افغانهای مقیم ایران، بخشی از طبقه کارگر ایران اند. بنابراین طبقه کارگر و مردم آزادیخواه ایران نباید اجازه دهند که حکومت اسلامی، به حمله به مهاجرین و پناهندگان افغان، سیاستهای فاشیستی را در جامعه نهادینه کند. باید در تمامی عرصه ها، از جمله تعرض وحشیانه اخیر به شهروندان افغان در ایران، در مقابل این حکومت جانی ایستاد.

هم چنین همه نیروهای آزادی خواه و انسان دوست موظفند بی درنگ این اقدامات وحشیانه و نژادپرستانه علیه افغانهای مقیم یزد و سایر شهرهای ایران را محکوم کنند. کارگران و مردم آگاه ایران وظیفه انسانی و اجتماعی دارند که بر علیه تبعیض و بدرفتاری ارگانها و مقامات حکومتی علیه کارگران و مهاجران افغان اعتراض کنند و خواهان متوقف کردن این گونه اقدامات شوند. کلیه افغانهای مقیم ایران، باید از حقوقی برابر با شهروندان ایرانی برخوردار گردند.

مسلم است که همه نیروهای کارگری کمونیستی، آزادی خواه و برابری طلب و آزادی خواه در داخل و خارج کشور، هم زمان با افشای سیاستهای فاشیستی حکومت اسلامی و تعرض اخیرشان به افغانهای مقیم ایران به ویژه در شهر یزد، از مجامع جهانی بخواهند که حکومت اسلامی را محکوم کنند و نگذارند این انسانها بی دفاع و محروم و انسان دوست، قربانی بحرانها و سیاستهای نژادپرستانه حکومت اسلامی شوند.

حکومت اسلامی ایران، یکی از تبه کارترین، جانی ترین و فاشیست ترین حکومتهای جهان معاصر است که تنها سرنگونی کلیت آن با قدرت مردمی می تواند زخمهای عمیقی که این حکومت ضدانسان بر پیکر مردم ایران و افغانهای مقیم ایران وارد کرده است، کمی بهبود پیدا کند.

افزودن نظر جدید