نظارت بر امنيت و بهداشت محيط‌های كار صفر است

نظارت بر امنيت و بهداشت محيط‌های كار صفر است

در ماه‌های اخیر افزایش مرگ و میر كارگران به واسطه سختی كار به یكی از موضوعات مهم تبدیل شده است. هرچند پزشكی قانونی از آمار یك هزار و 101 نفری حوادث كار در سال 91 خبر می‌دهد چندی پیش چند انفجار در معادن كشور به آمار مرگ و میر ناشی از حوادث كار افزود. یكی از دلایل اساسی در بروز حوادث ناشی از كار استانداردسازی محیط كار است كه به‌طور معمول در محیط‌های كار به‌ویژه معادن به خوبی رعایت نمی‌شود

به‌طور مثال یكی از دلایل اصلی گرفتار شدن معدنچیان در حوادث اخیر محیط‌های معدنی، گیر افتادن آنها در تونل‌ها و مسیرهای حفاری شده است كه عموما در محیط حبس شده و تا رسیدن نیروهای امداد جان خود را از دست داده‌اند. یكی از دلایلی كه به گفته كارشناسان بهداشت محیط مانع اجرای صحیح قوانین كار به‌ویژه در محیط‌های كاری بوده است نبود نظارت صحیح در كارگاه‌ها و محیط‌های كاری است.

نبود قوانین سخت‌گیرانه برای كارفرمایان

محمود قدیری، معاون پیشگیری سازمان آتش نشانی در این رابطه به «ملت ما» می‌گوید: رعایت نكات ایمنی در كارگاه‌های ساختمانی و محیط‌های كارگری هنوز از سوی كارگران و كارفرمایان رعایت نمی‌شود او می‌افزاید: نگاهی گذرا به وضع ساختمان‌های در حال ساخت نشان می‌دهد كه به شكل میانگین كمتر از 10 درصد كارگران موارد ایمنی در ساختمان‌ها را رعایت می‌كنند و در حال حاضر این رقم به تعداد كمتری هم رسیده است. به نظر آنها استفاده از كلاه ایمنی یا دستكش و لباس‌های مطمئن قدرت مانور را در كار از آنها می‌گیرد. او می‌افزاید: این برداشت در طولانی مدت ممكن است جان خیلی از این كارگران را بگیرد.

قدیری با اشاره به رعایت نكردن حداقل‌های نكات ایمنی در محیط‌های كارگاهی و كارگری ادامه می‌دهد: فرهنگ ایمن‌سازی عامل مهمی در كاهش خسارات ناشی از حوادث كار است. این كارشناس و مسئول در سازمان آتش نشانی با اشاره به دو فاكتور شناخت و اعتقاد به خطرات ادامه می‌دهد: تقریبا همه می‌دانند كه نداشتن دستكش در محیط‌هایی كه با برق سر و كار دارند می‌تواند منجر به برق گرفتگی شود اما خیلی از برق كاران این موضوع را رعایت نمی‌كنند چراكه اعتقادی به آن ندارند.

برای اجرای صحیح قوانین بهداشت و ایمنی كار لازم است همزمان با شناخت قوانین و اصول به آنها ایمان آورد. قدیری با بیان این‌كه قوانین ما هرچند هم خوب باشد نیاز به مجری دارد می‌افزاید: مشكل اساسی ما نبود مجریان كارآمد است با وجود آن‌كه ایمنی مطلق در هیچ جای دنیا میسر نمی‌شود اما وجود مجریان سختگیر و آشنا به كار می‌تواند تا درصد بالایی از آمار مرگ و میر ناشی از حوادث كار بكاهد.

نظارت‌های ضعیف بر محیط‌های كارگری و ساختمانی

معاون پیشگیری سازمان محیط زیست می‌افزاید: در قوانین ساختمان در حال حاضر آیین نامه وزارت كار به نكاتی مهم اشاره داشته است اما نه نظارتی دراین زمینه صورت می‌گیرد و نه چندان می‌توان به اجرای صحیح قوانین امیدوار بود. قدیری با اشاره به جریمه‌های سنگین در كشورهای توسعه یافته در عمل نكردن به قوانین می‌افزاید: در این كشورها جریمه‌های سنگین برای كارفرمایانی كه محیط ایمنی برای كارگران مهیا نمی‌كنند در نظر گرفته می‌شود و همین نكته موجب می‌شود تا كارفرمایان تامین نیازهای ایمنی كارگران را به صرف هزینه‌های زیاد به عنوان جریمه ترجیح دهند كاری كه در كشور ما اجرا نمی‌شود.

قدیری با اشاره به گودبرداری‌های غیر اصولی به عنوان یكی دیگر از دلایل مرگ و میر كارگران می‌افزاید: در كشورهای توسعه یافته اگر گودبرداری‌ها برای ساخت و ساز همچون كشور ما انجام شود ادامه كار متوقف و جریمه‌های سنگین در نظر می‌گیرند در حالی كه در كشور ما كارگران گودبرداری را به شكل عمودی انجام می‌دهند كه به‌راحتی موجب ریزش و حبس كارگران می‌شود.

او با بیان این‌كه در قانون كار در حوزه گودبرداری‌ها 10 روش وجود دارد كه كارفرمایان خیلی كم به آن توجه دارند. این مقام مسئول در آتش نشانی با تاكید بر این‌كه درونی‌سازی فرهنگ ایمنی كار با تبلیغات عمومی امكان پذیر نیست می‌افزاید: همه مسائل از طریق رسانه‌ها قابل اجرا نمی‌شود گاهی اعمال قوانین سختگیرانه‌تری لازم است.

تحقیقات ما نشان می‌دهد سایر كشورهایی كه در این حوزه از ما جلوتر قرار دارند با قوانین سخت و جریمه‌های سنگین شروع كرده و پس از ایجاد این فرهنگ تقریبا ایمنی كار در این كشورها رعایت شده است. قدیری می‌افزاید: در كشور ما موضوع دیگری كه در افزایش مرگ و میر كارگران ناشی از سختی كار رخ داده است نبود تناسب بین حجم كار كارگران با جثه و موقعیت كارگران است كه این موضوع با افزایش قوانین سختگیرانه و نظارت ناظران بهبود می‌یابد.

طبق گزارش پزشكی قانونی مرگ و میر ناشی از حوادث كار در هفت ماهه امسال نسبت به‌مدت مشابه سال قبل 24 درصد افزایش داشته و از 880 نفر در هفت ماهه سال گذشته به 1100 نفر در سال جاری رسیده است. آمارهای 6ساله نشان می‌دهد روزانه 3 كارگر قربانی حوادث می‌شوند.

سقوط از بلندی رتبه اول مرگ ومیرهای حوادث كار

سازمان پزشكی قانونی كشور اعلام كرد: در هفت ماهه سال جاری یكهزار و 86 مرد و 15 زن بر اثر حوادث كار در كشور جان باخته‌اند. بر اساس آمارهای موجود سقوط از بلندی با 456 فوتی (453 مرد و سه زن) رتبه اول مرگ‌های ناشی از حوادث كار را به خود اختصاص می‌دهد، همچنین اصابت اجسام سخت با 236 فوتی (235 مرد و یك زن)، برق‌گرفتگی با 173 فوتی (172 مرد و یك زن)، سوختگی با 64 فوتی (58 مرد و شش زن) و كمبود اكسیژن با 34 فوتی مرد در رتبه‌های بعدی مرگ بر اثر حوادث كار قرار دارند.

در هفت ماهه امسال بیش‌ترین مرگ‌های ناشی از حوادث كار با 177 مورد در شهریورماه و كمترین آن با 109 مورد در فروردین‌ماه ثبت شده‌ است، مرگ‌های ناشی از حوادث كار مهرماه امسال نیز نسبت به مهر ماه سال گذشته رشد زیادی داشت، به‌طوری كه از 109 فوتی در مهر ماه سال گذشته به 174 مورد در مهرماه امسال رسید كه این افزایش، معادل 6/59 درصد رشد است. طی این مدت همچنین استان‌های تهران با 140 فوتی (همگی مرد)، اصفهان با 94 فوتی (همگی مرد) و خراسان رضوی با 72 فوتی (71 مرد و یك زن) بیش‌ترین و استان‌های چهارمحال و بختیاری با دو فوتی، خراسان جنوبی با سه و زنجان با چهار فوتی كمترین موارد مرگ بر اثر حوادث كار را داشته‌اند.

بر اساس بررسی‌های سازمان پزشكی قانونی كشور در 10 سال گذشته (1381 الی 1390)،9 هزار و 625 نفر بر اثر حوادث كار در كشور جان باختند كه بیش‌ترین آن با یكهزار و 507 فوتی در سال 1390 وكمترین آن با 461 فوتی در سال 1381 ثبت شده است. گفتنی است مرگ و میر حوادث كار از سال 1381 تا 1387 سیر صعودی داشت اما در سال 1388 با كاهش این آمار در كشور مواجه بودیم، این درحالی است كه مرگ بر اثر حوادث كار در سال 1390 نسبت به سال قبل از آن مجدداً افزایش یافت و9/16درصد بیش‌تر شد. یادآور می‌شود مطابق آمارهای موجود به‌طور متوسط در هر سال 963 نفر و روزانه 7/2 نفر بر اثر حوادث كار در كشور جان خود را از دست می‌دهند.

بخش: 

افزودن نظر جدید