زلزله زدگان بی پناه ومدافعان آنها به زندان؟!

اين روزها روستاهای زلزله زده ورزقان، هريس واهر با سرمای سخت دست و پنجه نرم می کنند و در شرایط دلخراشی به سر می برند. برخی از مردم هنوز در چادرها هستند، اما اغلب ترجيح داده اند به جای يخ زدن در چادر، به خانه های ترک خورده قبلی خود بروند و احتمال مرگ، زير آوار احتمالی را به مرگ حتمی براثر سرما ترجیح دهند. اما وضعيت کودکان مدرسه ای، بسيار بدتر از قبل است.

درحالی که بسیاری اززلزله زدگان آذربایجان شرقی، هم چنان بی سرپناه مانده اند و درسرما و یخ بندان درمعرض انواع واقسام بیماری های مسری وگرسنگی ویخ زدگی قرار دارند؛ قوه قضائیه حکومت اسلامی، برای20 نفر ازافرادی که به کمک زلزله زدگان شتافته بودند، حکم زندان صادر کرد. بنابراین، زلزله زدگان هم چنان بی پناه هستند و مدافعان آن ها نیز راهی زندان ها می شوند!

روز دوشنبه ۲۵ دی ماه 1391 برابر با 15 ژانویه 2013، شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز، طی حکمی ۲۰ نفر از افرادی را که در جریان کمک رسانی به زلزله زدگان شهرهای اهر، هریس و ورزقان به این مناطق رفته بودند، به زندان محکوم کرد.

عباس جمالی، وکیل مدافع تعدادی از محکومین به زندان در گفتگو با خبرنگار سرویس «حقوق بشر خبرگزاری موکریان - کمال حسینی»، در این باره گفت: به هنگام دستگیری تعداد بازداشت شدگانی که در حال کمک رسانی به زلزله زدگان آذربایجانی بودند، ۳۵ نفر اعلام شد، که ۲۱ نفر از آنان را محاکمه کردند و ۱۴ نفر مابقی را در مرحله دادسرا بدون محاکمه آزاد کردند.

وی، با بیان این که اتهام اصلی آنها «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت ملی» بود، ادامه داد: این ۲۱نفر پس ازگذشت یک ماه بازداشت، همگی با سپردن وثیقه های ۶۰ میلیون تومانی از زندان آزاد شدند منهای آقای حسین رونقی ملکی که در تهران محکومیتی ۵ ساله داشتند و آقای نوید خانجانی که ایشان هم در تهران به ۱۲ سال زندان محکوم بودند.

جمالی، افزود: البته نام برده به دلیل این که در پی اخطاریه دادگاه، مسئولان زندان رجایی شهر از آوردن ایشان به دادگاه انقلاب تبریز سر باز زدند و خانجانی در جریان دادگاهی نتوانست در دادگاه حاضر شود، لذا پرونده ایشان کماکان مفتوح مانده است.

این وکیل دادگستری، با بیان این که شعبه اول دادگاه انقلاب تبریز برای ۲۰ نفری که محاکمه شدند احکام متفاوتی صادر کرده است، ادامه داد: حسین رونقی ملکی، واحد خلوصی، بهرام شجاعی، حمیدرضا مسیبیان و بهروز علوی هرکدام در رابطه با اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی به تحمل دوسال حبس محکوم شدند. هم چنین آقایان حمیدرضا مسیبیان به اتهام توهین به رهبری و بهروز علوی به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام هر کدام اضافه بر محکومیت دوساله ای که اشاره شد، به ترتیب به ۶ ماه و ۳ ماه دیگر زندان محکوم شدند.

جمالی، اضافه کرد: آقایان؛ حسن رونقی ملکی، وحید روحانی، میلاد پناهی پور، شایان وحدتی، محمد ارجمندی راد، اسماعیل سلمانپور، هومن طاهری، سپهرداد صاحبان، مسعود وفابخش، محمدعلی صالحی، محسن صامعی، مرتضی اسماعیل پور، دانیال حسنی، علی محمدی و امیر رناسی همگی به اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی، به ۶ ماه حبس محکوم شدند. جمالی، خاطرنشان کرد: بنده و همکارانم به عنوان وکیل مدافع این چند نفر به احکام صادره از طرف دادگاه معترضیم و امیدواریم که دادگاه تجدیدنظر این احکام را نقض کند.

وی، با بیان این که افراد محکوم به زندان، هرگز در آن گیر ودار قصد سوئی از کمک رسانی به زلزله زدگان شهرهای اهر، هریس و ورزقان را نداشتند، ادامه داد: هیچ دلیل و مدرکی دال بر این که موکلین ما قصد چنین اقداماتی را داشته باشند، وجود ندارد. افراد بازداشت شده صرفا به صورت داوطلبانه قصد کمک به آسیب دیدگان زلزله را داشتند.

این وکیل، اظهار داشت: ما معتقدیم کمک کردن به عده ای زلزله زده در هیچ جایی جرم نیست و دستگیر کردن داوطلبان کمک رسان توجیه قانونی ندارد. ایشان با بیان این که افراد دستگیر شده، عده ای جوان بودند که از شهرها و نقاط مختلف ایران جمع شده بودند تا بلکه بتوانند به یاری هم وطنان آسیب دیده خود بشتابند، ادامه داد: بسیاری از آنان برای اولین بار همدیگر را در این کمپ (داوطلبان کمک های مردمی به زلزله زدگان آذربایجان) شناختند.

جمالی، هم چنین اضافه کرد: داوطلبان حاضر در کمپ توانسته بودند در مدت زمان کمی کمک های مردمی زیادی برای زلرله زدگان جمع کنند که اقدام به دستگیری آنان، کمک رسانی داوطلبانه مردم را نیز مختل کرد.

عباس جمالی، وکیل مدافع ۷ نفر از این متهمان در پایان این گفتگو بیان کرد: افراد محکوم شده اتهام های دیگری هم مبنی بر، تهدید علیه بهداشت عمومی و تمرد از دستور ماموران به هنگام دستگیری، داشتند که از طرف دادگاه انقلاب به علت عدم صلاحیت به دادگاه عمومی فرستاده شده و فعلا در مورد این اتهام ها پرونده این افراد مفتوح مانده است.

همین پرونده نیز به انبوه پرونده های ضدانسانی حکومت اسلامی افزوده شده و قبل از مساله نشان دهنده این واقعیت غیرقابل انکار است که سران و مقامات این حکومت، از اقدامات انسان دوستانه و همبستگی انسان ها، حتی اگر یاری رسانی به انسان ها آسیب دیده هم باشد چه قدر وحشت داردند.

علاوه بر این، ارگان های مسئول حکومت اسلامی، نه تنها به موقع به یاری آسیب دیدگان نشتافتند، بلکه هنوز هم این مردم رنج دیده و مصیبت دیده در فصل سرما به امان «خدا» رها شده اند.

وضعبت زلزله زدگان به حدی دلخراش است که حتی صدای الله وردی دهقانی، به اصطلاح نماينده ورزقان مجلس نشین نیز درآمده است. او، اخیرا درباره وضعیت زلزله زدگان چنین اقرار کرده است: ... بسياری از روستاهايی كه مورد هدف سازمان گردشگری هستند، تخريب شده‌ اند و بسياری از ديوار خانه‌ های مناطق گردشگری ترك خورده هستند.200 روستا در مناطق زلزله ‌زده به‌طور 100 درصد تخريب شده‌ اند و در روستاهای دور دست حداقل تخريب آن ها 20 درصد بوده است. ساخت غيراصولی و غيرمستحكم منازل روستايی در برابر زلزله حتی با شدت كم تر نيز آسيب ‌پذير است، امكان تخريب اين منازل با يك پس لرزه و حتی سنگينی حاصل از بارش برف هم وجود دارد. طبق برآورد بنياد مسكن بايد 20 هزار خانه روستايی و 10هزار خانه شهری در مناطق زلزله ‌زده تخريب و نوسازی شود؛ طبق آمارهای به دست آمده در مناطق شهری تنها 5 ساختمان يك طبقه پايان كار گرفته‌ اند. او، در ادامه با انتقاد از اين‌ كه روند ساخت و ساز در شهرها پيشرفت فيزيكی ندارد، از 20هزار واحد اعلام شده، تنها 2 هزار و500 واحد در حد سفت كاری پيشرفت كرده ‌اند.در خوش ‌بينانه‌ ترين حالت می توان گفت: در مجموع 5 هزار واحد به مرحله گچ كاری رسيده‌ اند. با وجود تاكيدهای بسيار مبنی بر اسكان موقت مردم زلزله ‌زده، برای جمعيت 20 هزار نفری ساكن روستايی، تعداد 8 هزارو 800 كانكس بين آن ها توزيع شده است. 12 هزار خانوار هم‌ اكنون سرگردان هستند، مسئولان اجرايی نبايد آمارهای غلط در رابطه با وضعيت زلزله‌ زدگان اعلام كنند، چرا كه واقعيت امر چيز ديگری است. مسئولان نبايد از پيشرفت 90 درصدی كارها سخن به ميان آورند، چرا كه هنوز بيش از نيمی از مردم سرگردانند. اين رقم اعلام شده توسط مسئولان چطور اعلام می ‌شود، در حالی كه راه‌ ها و جاده‌ ها به كلی از بين رفته‌ اند و هيچ اقدامی هم در راستای نوسازی آن ها انجام نشده است. گازرسانی، آبرسانی، بهداشت و اماكن عمومی بايد همگی نوسازی شوند و مشاغل از دست رفته اين ها همگی بايد به‌حالت عادی سابق برگردد. كشاورزان كه برای برداشت محصول برنامه‌ ريزی كرده بودند، بر اثر اين اتفاق بسياری از محصولات آنان از بين رفت و درآمدشان به صفر رسيد، اين در حالی است كه بسياری از كشاورزان مناطق زلزله ‌زده بدهكار بانك ها هستند و بايد قسط بدهند. بايد به‌حال اين افراد بدهكار كه درآمدی ندارند، فكری انديشيده شود و لااقل فرصت بازپرداخت تسهيلات‌ شان بيش‌ تر شود.

این مجلس نشین، در ادامه اقرارهای خود، درباره حیف و میل کردن و بالا کشیدن کمک به زلزله زدگان را نیز چنین به زبان می آورد: مسئولان اجرايی كه از هزينه 3 برابری بودجه استانی خبر می دهند، بايد مشخص شود اين هزينه ‌ها صرف كجا شده است. مبالغی كه به مردم وام داده شده، دوباره بازپس خواهند گرفت و در كنار آن نيز مردم و هلال احمر هم كمك كرده‌ اند. متاسفانه برخی افراد در استانداری و فرمانداری برای خود پاتوق درست كرده ‌اند و برای جمع‌ آوری رای برای انتخابات آينده شورا كه نزديك است، به‌ صورت گزينشی عمل می ‌كنند. اما برخی با درست كردن پاتوقی در استانداری به ‌طور كاملا گزينشی اين مبالغ را با اهداف سياسی خود برای انتخابات پرداخت می كنند. تسهيلاتی هم كه به‌ صورت جعاله و ساخت مسكن پرداخت می ‌شود، برای بازپرداخت آن مهلت حداقل يك ساله پس از پرداخت هم نگذاشته‌ اند.

او، ضمن تشريح ابعاد مختلف زلزله ۲۱ مرداد 1391 در بخش‌ هايی از استان آذربايجان شرقی گفت: اين زلزله حدود ۵ هزار كيلومتر مربع از وسعت استان را تحت تاثير مستقيم و ۳۰۷ روستای استان را مورد آسيب قرار داد كه از اين تعداد، ۵۷ روستا با خاك يك سان شد.

او، تعداد خانه‌ های روستايی تخريب شده در اثر اين زلزله را ۱۸هزار و ۵۰۰ واحد عنوان كرد و افزود: از اين تعداد ۹ هزارو ۵۰۰ واحد متعلق به جمعيت اصلی اين مناطق بود كه در اولويت بازسازی قرار گرفت و مابقی نيز مربوط به خانوارهايی بود كه به‌ صورت فصلی، در اين مناطق سكونت داشتند. برای هر خانه روستايی ۱۴ ميليون تومان وام با كارمزد ۴ درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله منظور شده و علاوه بر اين، دو ميليون تومان كمك بلاعوض برای كمك به ساخت و ساز و يك ميليون تومان برای كمك به تامين معيشت مردم اين مناطق در نظر گرفته شد. برای ساكنان شهرهای آسيب ديده نيز بسته به ميزان آسيب ديدگی بنا، وام بلاعوض ۲ ميليون تومانی تعلق گرفت؛ ضمن اين‌ كه به خانه‌ های ۱۰۰ درصد تخريب شده وام معادل وام مسكن مهر در نظر گرفته شد. بازسازی مناطق زلزله‌ زده همزمان با نوسانات نرخ ارز بود و همين امر تامين مصالح مورد نياز را سخت‌ تر می ‌كرد. ميزان خسارات مالی زلزله ۲۱ مرداد را بالغ بر يك هزار ميليارد تومان و مجموع هزينه اختصاص يافته در اين مناطق، تا امروز حدود ۸۰۰ ميليارد تومان بوده كه اين رقم برای بهبود زيرساخت ‌ها و هم‌ چنين اعطای تسهيلات و اعتبارات به زلزله‌ زدگان در نظر گرفته شده است. اين منطقه دارای منابع غنی مس بوده و فاز دوم كارخانه كنستانتره مس به ‌زودی در اين منطقه به بهره‌ برداری خواهد رسيد.

آن گونه که از سخنان اين نماينده مجلس برمی آید درد اصلی اش رقابت و کشمکش با رقبایشان در آستانه مضحکه انتخابات رياست جمهوری سال 1392 است. او، احمد عليرضا بيگی، استاندار آذربايجان شرقی مقصر اين وضيعت اسفبار و نابسامان زلزله زدگان دانسته و هم چنین نوسانات ارز را...؟!

هم اکنون مردم آسیب دیده، در اثر بارش های پی در پی و سرما، در معرض سرمای بیش تر و یخ زدگی قرار دارند. برخی از آن ها در گفتگو با شاهدان و رسانه هایی که پایشان به این منطقه رسیده است از عدم رسیدگی جدی مسئولان حکومتی حتی با شروع فصل سرما سخن گفته و اعلام کرده اند که امیدی  وضع خود ندارند. از سوی دیگر، براساس گفته آن ها در حالی بسیاری از زلزله زدگان هنوز در چادر به سر می برند که کانکس ها در هلال احمر مانده و بین مردم توزیع نمی شود.

اغلب کلاس ها از قبل از زلزله هم در کانکس بوده است. اما برخی مدارس که از زلزله سالم درآمده اند به محل اسکان عمومی تبديل شده اند. در اين سرما و يخ بندان بچه ها مجبورند مسير طولانی بين روستاها را طی کنند. يکی از جوانانی که برای امدادگری به کمک مردم رفته، مشاهدات خود را چنین بازگو نموده است: مدرسه روستای جوشين، دانش آموزان هشت روستای ديگر را هم تحت پوشش دارد. در مدرسه روستای انويق که يکی از زيرمجموعه های جوشين است، هر سه دانش آموز با يک مداد می نويسند، يعنی معلم متن يک ديکته را بايد سه بار بخواند و بچه ها به نوبت ديکته بنويسند. اين کمبود در برابر بحران سوخت از نظر مدير اين مدرسه اولويت ندارد و می گويد: «با تمام اين کمبودها، مشکل اصلی ما سوخت است و لوازم التحرير جزو نيازهای ثانويه محسوب می شود.»

فيروز رضايی، ریيس کل آموزش و پرورش آذربايجان شرقی، ميزان خسارت را بين ۵ تا ۹۰ درصد برای ۳۲۰ مدرسه اعلام کرده است. يکی از دانش آموزان گفته است: برای رفتن به مدرسه بايد لباس، کفش، کيف، کتاب و دفتر تهيه کنيم که هيچ کدام را نداريم. او ادامه داد: «مجبور هستم برای تحصيل به تبريز بروم که آن هم هزينه های زيادی دارد. با اين وضعيت تامين هزينه ها برای خانواده ام امکان پذير نيست. من ناچارم ترک تحصيل کنم.»

همه شواهد و گزارشات و بررسی ها حاکی از آن است که کمک های مردمی و حضور اقشار گوناگون اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی از جمله هنرمندان کشور در میان زلزله زدگان بود، تا با کمک به آسیب دیدگان زلزله بخشی از خسارات سنگین مالی و روانی را جبران کنند، اما در پی حضور پر احساس مردم در صحنه کمک رسانی، اتهامات و برخوردهای پلیسی - امنیتی شروع شد و تا جایی پیش رفت که برخی از افراد و فعالان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

در گزارشات متعدد آمده است حکومت ضمن کوتاهی در بازسازی و ارسال کمک های بین المللی و داخلی به مناطق آسیب دیده، مشکلات و نواقص کمک رسانی دولتی را نیز متوجه مردم و کمک های داوطلبانه آن ها کرده است.

در حالی که پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری گزارش داده بود که هم زمان با سفر احمدی نژاد به استان آذربایجان شرقی، بیش از ۳ هزار واحد مسکن ساخته شده مورد بهره برداری و در اختیار مالکان آن ها قرار گرفت.

اما نماینده اهر در مجلس شورای اسلامی، اظهارات رییس بنیاد مسکن در مجلس درباره ساختمان های در حال ساخت در مناطق زلزله زده را دروغ نامیده و گفته است: «بارها اعلام شده است که نزدیک به سه هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده در حال ساخت است. چه کسی گفته است سه هزار واحد؟ بروید در منطقه و ببینید کدام خانه را تحویل مردم داده اند؟»

به گفته فلاحی، در شهرستان اهر و هریس حتی یک ساختمان ساخته نشده است. او، می گوید: «هنوز در بسیاری مناطق آوار برداری هم انجام نگرفته است. این ها همه شعار است. در برخی روستاها تعداد محدودی ساختمان ساخته شده است حدود ۱۰۱۲ مورد است. ساختمان هایی که برخی از آن ها دارای سقف هستند و برخی تنها دیوار دارند. تعدادی هم در مرحله فندوانسیون و زیر ساخت باقی مانده است. این شعارها و آمارهای عجیب و غریبی که این روزها درباره ساخت و ساز در مناطق زلزله زده می شنویم، همه حرف است. در منطقه مصالح برای ادامه ساخت و سازها وجود ندارد.»

در چنین شرایطی، و با وجود تهدیدهای حکومت اسلامی، نه تنها نباید از کمک رسانی به زلزله زدگان غافل بود؛ نه تنها بی تفاوتی حکومت اسلامی در قبال زلزله زدگان و حتی بالاکشیدن کمک های مردمی توسط ارگان ها و مسئولان حکومتی را افشا کرد، بلکه بر آزادی همه کسانی که در رابطه با زلزله زدگان دستگیر شده اند و هم چنین بر آزادی همه زندانیان سیاسی در سراسر ایران تاکید کرد!

حکومت اسلامی ایران در کلیت خود و با همه جناح هایش، حکومت جهل و جنایت، سانسور و ترور، فقر و فلاکت، دزد و مافیایی، تزویر و ریا، شلاق و شکنجه، اعدام و سنگسار و...، قرون وسطایی است که باید با قدرت مردمی، به زباله دان تاریخ فرستاده شود!

چهارشنبه بیست و هفتم دی 1391 - شانزدهم ژانویه 2013

بخش: 

افزودن نظر جدید