زمزمه افزايش قيمت 9 حامل انرژي در فاز دوم

پس از آن‌كه بااجراي فاز اول هدفمندي يارانه‌ها شاهد افزايش قيمت حامل‌هاي سوخت و همچنين آب و برق بوديم اجراي فاز دوم نيز موج ديگري از افزايش قيمت را در بر خواهد داشت در اين بين و با توجه به شرايط اقتصادي كشور اجراي فاز دوم توسط مجلس متوقف شد تا در زمان مناسبي نسبت به اجراي آن اقدام شود. اما آنچه مسلم است با اجراي فاز دوم باز هم افزايش قيمت در كشور را شاهد خواهيم بود. بر اساس جزئيات يكي از سناريوي‌هاي اصلي قيمت ۹ حامل انرژي در فاز دوم هدفمندي كه در دولت مطرح است ولي هنوز نهايي نشده، قيمت بنزين ۲۲۰۰، گازوئيل ۱۹۲۰، گاز طبيعي ۷۴۶ و برق ۲۵۸ تومان مي‌شود.

 

در حالي فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها در دولت در حال بررسي نهايي است و قيمت جديد حامل‌هاي انرژي نيز در حالي نهايي شدن است، خبرگزاري تسنيم به جزئيات اطلاعات قيمت ۹ حامل انرژي در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها كه به عنوان يكي از سناريو‌هاي اصلي در حال بررسي است، دست يافت كه در صورت تصويب نهايي در دولت، بايد در مجلس شوراي اسلامي نيز تصويب شود. بر اساس اين سناريوي پيشنهادي كه هنوز نهايي نشده است، قيمت بنزين از ۴۰۰ تومان فعلي به ۲۲۰۰ تا ۲۳۰۰ تومان افزايش مي‌يابد و قيمت گازوئيل كه در فاز اول هدفمندي يارانه‌ها ۱۵۰ (نيمه يارانه اي) و ۳۵۰ (آزاد) بوده است، در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها ۱۹۲۰ تومان پيشنهاد شده است.

 

در صورت تصويب نهايي اين سناريو در دولت و مجلس، قيمت نفت كوره از ليتري ۲۰۰ تومان در فاز اول هدفمندي يارانه‌ها به ليتري ۱۳۸۰ تومان و قيمت نفت سفيد از ليتري ۱۰۰ تومان در فاز اول هدفمندي به ۲۰۰۰ تومان در فاز دوم افزايش خواهد يافت. بر اساس اين گزارش، قيمت سي ان جي در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها هر مترمكعب ۱۵۰۰ تومان، قيمت گاز مايع ليتري ۷۱۵ تومان و قيمت گاز طبيعي نيز هر مترمكعب ۷۴۶ تومان پيشنهاد شد كه البته هنوز در دولت نهايي نشده و در صورت تصويب نهايي در دولت بايد در مجلس نيز تصويب شود.

 

قيمت سي ان جي، گاز مايع خانگي، گاز مايع خودرو و گاز طبيعي در فاز اول هدفمندي يارانه‌ها به ترتيب ۳۰۰، ۱۰۰، ۳۰۰ و ۷۰ تومان بوده است. در اين سناريوي پيشنهادي قيمت برق از ۴۵ تومان در فاز اول به ۲۵۸ تومان در هر كيلووات ساعت در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها پيشنهاد شده و قيمت آب نيز از مترمكعبي ۲۸۳ تومان در فاز اول به ۷۵۰ تومان در فاز دوم افزايش خواهد يافت. در اين سناريوي پيشنهادي در دولت، نرخ تورم حاصل از اين افزايش قيمت‌ها در فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها حداكثر ۲۶ درصد برآورد شده است.

 

افزايش مرحله‌اي

عطا الله حكيمي عضو كميسيون اقتصادي مجلس در اين خصوص به «ملت ما» مي‌گويد: احتمال اين‌كه قيمت‌ها به اين سطح برسد وجود ندارد چرا كه با توجه به رايزني‌هاي مجلس و دولت مقرر شده تا آزاد‌سازي قيمت‌ها به صورت مرحله‌اي و پله‌اي انجام شود بنابر اين احتمال افزايش يك باره قيمت‌ها ناشي از هدفمندي در حال حاضر وجود ندارد. اين نماينده مجلس در ادامه خاطرنشان مي‌كند: حتي با افزايش قيمت‌ها به صورت پله‌اي و مرحله باز هم قيمت‌ها به سطحي كه عنوان شده نمي‌رسد و پايين‌تر از آن خواهد بود.

 

يارانه‌ها فاز مي‌دهد؟

مروري بر آنچه طي روز‌هاي گذشته درباره اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها مطرح شده است.  «توقف فاز دوم هدفمندي». رئيس مجلس شوراي اسلامي در حالي مهر تاييد بر توقف فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها زد كه كم‌تر از دو ماه پس از اين اظهارنظر خبر آمد جلسات فاز دوم هدفمندي در دولت آغاز شده است.

 

بر اين اساس وزير صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به پرسشي درباره اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اعلام كرد: «مجددا جلسات ستاد هدفمندي يارانه‌ها به رياست رئيس‌جمهور آغاز شده و از همه دستگاه‌ها از جمله وزارت صنعت خواسته شده تا ارزيابي خود را از اجراي مرحله اول اعلام كنند، ضمن اين‌كه بسته‌هاي حمايتي مرحله دوم به گونه‌اي خواهد بود كه موجب رونق بيش‌تر اقتصاد شود.» درست در همين روز احمدعلي مقيمي نماينده بهشهر در نطق ميان دستور خود به صراحت اعلام كرد: «فاز دوم قانون هدفمندي، بي‌سر و صدا در حال اجرا است». اين عضو كميسيون عمران مجلس درباره تصميم دولت براي اجراي فاز دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها، گفت:

 

«نمايندگان به تصور خود جلوي اجراي مرحله دوم قانون هدفمندي يارانه‌ها را گرفته‌اند، غافل از اين‌كه قانون فوق در حال اجرا است و دولت رسما ارز مبادله اي را 2450 تومان تصويب مي‌كند و بدون هيچ محاسبه‌اي قيمت كالاها دو برابر مي‌گردد.» گمانه‌زني‌هاي متفاوتي درباره اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها مطرح شد تا اين‌كه خبري در رابطه با حضور رئيس‌جمهوري در مجلس شوراي اسلامي منتشر شد.

 

پس از قطعي شدن حضور رئيس‌جمهوري در مجلس، غلامرضا مصباحي‌مقدم، رئيس كميسيون برنامه و بودجه مجلس شوراي اسلامي با ابراز خرسندي از حضور رئيس‌جمهور در مجلس براي صحبت با نمايندگان در خصوص بحث اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها، گفت كه اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها و بحث‌هاي مربوط به افزايش مبلغ يارانه نقدي تبعاتي را به دنبال خواهد داشت كه در نتيجه نيازمند واردات كارگر افغاني خواهيم بود.

 

گزارش خبر آنلاين حاكيست رئيس مجلس نيز در جمع نمازگزاران شهرستان آران و بيدگل كه در مصلاي اين شهر برگزار شد مخالفت مجلس با اجراي فاز دوم هدفمندي را‌ مانعي براي دامن زدن به گراني‌ها عنوان كرد تا نمايان شود فضاي مجلس چندان با اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها همخواني ندارد.

 

در همين روز وزير صنعت، معدن و تجارت بار ديگر در باره زمان اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اعلام كرد كه اجراي مرحله دوم به تصميم مجلس بر مي‌گردد، دولت كار مطالعاتي خود را آغاز كرده، تجزيه و تحليل‌ها انجام شده و درباره نتايج اجراي مرحله اول هم گزارشات خوبي به دست آمده است.

 

اما موضوع اجراي فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها طي هفته گذشته پاي فعالان بخش خصوصي را نيز وسط كشيد به‌طوري‌كه در آخرين جلسه هيئت نمايندگان اتاق بازرگاني ايران در روز يكشنبه هفته‌اي كه گذشت بيانيه‌اي با اين محتوا صادر شد كه تا بررسي فاز نخست هدفمند شدن يارانه‌ها به اتمام نرسيده درباره فاز دوم تصميم‌گيري نشود. اظهار نظر‌هاي متفاوتي درباره اجرايي شدن فاز دوم هدفمند شدن يارانه‌ها توسط مسئولان، نمايندگان مجلس و كارشناسان مطرح بود تا اين‌كه به فاصله يك روز مانده به حضور احمدي‌نژاد در مجلس به‌طور رسمي خبري منتشر شد مبني بر اين‌كه محمود احمدي‌نژاد در مجلس از فاز دوم هدفمندي سخن مي‌گويد .

 

در نهايت صبح روز چهارشنبه احمدي‌نژاد در جمع نمايندگان مجلس حاضر شد و درباره اجرايي شدن فاز دوم هدفمند شدن يارانه‌ها توضيح داد و از نمايندگان مجلس خواست تا او را در ادامه اين مسير ياري كنند. پس از صحبت‌هاي احمدي‌نژاد اظهار نظر‌هاي متفاوتي از سوي برخي نمايندگان مجلس مطرح شد اما آنچه به زعم اكثر كارشناسان اقتصادي مورد تاكيد قرار گرفته اين است كه در حال حاضر نبايد فاز دوم هدفمند شدن يارانه‌ها به مرحله اجرا در بيايد. اين در حالي است كه دولت آمادگي خود را براي اجرايي شدن فاز دوم هدفمندي يارانه‌ها اعلام كرده است.

 

بايد منتظر ماند و ديد آيا محمود احمدي‌نژاد بار ديگر اعتماد نمايندگان مجلس براي اجرايي شدن فاز دوم هدفمند شدن يارانه‌ها را جلب خواهد كرد يا خير.

 

 

منبع: 
ملت

افزودن نظر جدید