گزارش شرکت در جشن «اول ماه مه» در تورنتوی کانادا

گزارشگر: رضا از تورنتو

 

در تاریخ  ٢٨ آوریل برنامه ای توسط کمیته برگزاری جشن به مناسبت بزرگداشت اول ماه مه روز جهانی کارگر در سالن کارگران استیل در شهر تورونتو - کانادا  برگزار شد. در حدود ١٢٠ نفر در این مراسم شرکت داشتند. برنامه در ساعت ٥ بعد از ظهر آغاز شد.

در ابتدا پس از خوش آمد گویی و اعلام برنالمه، "گروه هنری آراز" دو رقص زیبا با نام "بهار" و "لزگی" را برای حاضرین در جشن به نمایش گذاشتند که مورد استقبال همگان واقعه شد. سپس در ادامه برنامه "دنیس لوملین " Denis Lemelin  ، نماینده "اتحادیه کارگران پست" به سخنرانی پراخت. وی ضمن نگرانی از وضعیت کارگران در کانادا، به مسئله بیکاری و اخراج بی رویه  در جوامع سرمایه داری پرداخت. وی اتحاد کارگران را در مبارزه با سرما یه داری موثر دانست. همچنین نگرانی خود را از خصو صی سازی اداره پست در کانادا ابراز نمود و کارت هائی ا عتراضی نسبت به این سیاست برای فرستادن به مقامات دولت کانادا در بین حاضرین در برنامه پخش نمود.

پس از سخنرانی، چند قطعه موزیک و شعر با مضمون ضد سرمایه داری در جشن اجرا شد. در ادامه برنامه، خانم هلن کندی (Helen Kennedy) از طرف حزب کمونیست کانادا در جایگاه سخنرانی قرار گرفت. وی در ابتدا بطور مختصر به تاریخچه حزب کمونیست کانادا پرداخت و از آن با عنوان یکی از احزاب قدیمی این کشور یاد نمود. سپس ضمن محکوم نمودن فاجعه ای  که در کشور بنگلادش بوقوع پيوست، با بازماندگان این فاجعه ابراز همدردی کرد. وی همچنین به وضعیت امریکای لاتین پرداخت و توجهی به وضعیت کشور کوبا داد که در آنجا امکانات تحصیلی رایگان است و از این مورد در کوبا تمجید نمود و در مقا یسه با کانادا که فارق تحصیل هایش با بدهی ٤٠ و ٥٠ هزار دلاری باید از دانشگاه خارج شوند امکانات تحصیلی کانادا را اسف بار توصیف نمود. در ادامه ایشان از حکومت ونزوئلا پشتیبانی نمو  و انتخابات اخیر را عادلانه  و دمکراتیک خواند. در پایان تو طئه های امپریالیستی علیه ایران و سوریه را محکوم نمود.

سپس  کنسول  کوبا از وضعیت طبقه کارگر در کوبا سخن گفت. وی اظهار داشت که طبقه کارگر در کوبا در تصمیم گیریها در کارخانه ها  سهیم هستند . در پایان پیام حزب کمونیست یونان خوانده شد.

اعضا وهواداران سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)- تورنتو به طور فعال در برنامه جشن شرکت کردند. در روی هر میز تراکت سازمان در رابطه با آزادی کارگران زندانی گذاشته شده بود. تی شرتهایی با طرح پوستر سازمان در رابطه با آزادی کارگران زندانی که به انگلیسی تهیه و در طول برنامه هواداران سازمان و کومله آن ها را به تن داشتند .تی شرتهایی با طرح پوستر سازمان به کنسول کوبا، دبیر اول حزب کمونیست کانادا، نماینده حزب کمونیست سودان، فدراسیو ن دوستی کانادا و یونان و ... در اختیارشان قرار داده شد. برنامه با خواندن سرود انترناسیونال به پایان رسید.

افزودن نظر جدید