مراسم یادبود لوتهار بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا: غریب عرصۀ سیاست

گزارش‌گر: بیژن اقدسی

 

روز شنبه 23 شهریور 1392 (14 سپتامبر 2013 میلادی) مراسم یادبود لوتهار بیسکی رهبر پیشین حزب چپ آلمان و اروپا در برلین پایتخت جمهوری فدرال آلمان برگزار شد. در این مراسم به دعوت حزب چپ آلمان یک گروه نمایندگی از سوی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) نیز شرکت نمود.

مراسم یادبود شامل چند سخن‌رانی و اجرای قطعاتی از موسیقی بود. سخن‌رانان این مراسم یادبود عبارت بودند از آقای گرگور گیزی، رئیس فراکسیون حزب چپ آلمان در بوندس‌تاگ (مجلس نمایندگان آلمان)، خانم گابی تسیمر، رهبر پیشین حزب چپ آلمان و یکی از نمایندگان کنونی این حزب در پارلمان اروپا، که در کنار سخنانی کوتاه از سوی خود، پیام آقای مارتین شولتس، رئیس پارلمان اروپا را به مراسم یادبود خواند، آقای فائوستو برتینوتی، رهبر حزب چپ اروپایی، آقای آندریاس درزن، کارگردان نام‌دار آلمانی و یکی از شاگردان پیشین لوتهار بیسکی، آقای مانفرد اشتولپه، فرماندار پیشین ایالت براندن‌بورگ و آقای هاینتس فیتسه، یکی از یاران قدیمی آقای بیسکی.

رفیق لوتهار بیسکی که چندی پیش در روز 13 اوت 2013 و در سن 71 سالگی در شهر لایپزیگ آلمان دیده بر جهان فروبست، از تاثیرگذارترین چهره‌‌های چپ اروپا بود که در دو دوره رهبری حزب چپ آلمان و یک دوره رهبری حزب چپ اروپا را بر عهده داشت.

بیسکی که متولد سال 1941 میلادی در منطقۀ پومرن در لهستان کنونی بود، پس از شکست آلمان در جنگ جهانی دوم به همراه خانوادۀ خود وادار به فرار از آن منطقه و رفتن به منطقه‌ای شد که بعدتر جزیی از خاک آلمان غربی بود. خانوادۀ بیسکی که سرپرستی آن را مادرش بر عهده داشت، خانواده‌ای فقیر بود و او به گفتۀ خود با توجه به این شرایط در آلمان غربی امکان کسب دیپلم را نداشت. از این رو وی در سن 18 سالگی به تنهایی از آلمان غربی به آلمان شرقی مهاجرت کرد و در آن‌جا پس از اخذ دیپلم و پایان بردن تحصیلات بلندپایۀ دانشگاهی و گذراندن مراحل ترقی شغلی در نهایت به ریاست مدرسۀ عالی فیلم و تلویزیون شهر پوتسدام منصوب شد.

وی در این سمت از تلاش‌های دانشجویان خود برای نمایش واقعیت زندگی روزمره در آلمان شرقی حمایت کرد و به شهادت دانشجویانش سپر مستحکمی بود در دفاع از آنان در برابر دستگاه ممیزی در کشور. بیسکی در دوران توفانی گذار در آلمان شرقی به عنوان نخستین رئیس یک موسسۀ آموزش عالی در آلمان شرقی خود را به رای مخفی دانشجویان گذاشت و از اتفاق آرای دانشجویان برخوردار شد.

در همین دوران گذار بود که پای به عالم سیاست گذاشت و در گردهم‌آیی میلیونی تاریخی در میدان آلکساندر برلین شرقی سخن گفت و از تغییرات دموکراتیک در کشور دفاع کرد. از این لحظه تا به پایان عمر او سمت‌های مختلفی در رده‌های گوناگون فعالیت حزبی و در مجالس ایالتی و سراسری آلمان و اروپا داشت.

لوتهار بیسکی سرشتی صادق و معتدل و به گواهی همۀ سخن‌رانان همواره ضمن باور به اعتقادات خود گوشی شنوا برای نظرات دیگران داشت و شریکی آماده برای رسیدن به توافقات سازنده بود. او با این که بیش از دو دهه در عرصۀ سیاست فعالیت داشت، همواره فردی ساده و به دور از بسیاری از خصایل منفی سیاست‌مداران حرفه‌ای باقی ماند.

لوتهار بیسکی در دو دیدار که به مناسبت‌های گوناگون با هیئت‌های نمایندگی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) صورت داد، بر تحکیم و ادامۀ روابط با سازمان پای فشرده بود و همواره طرف گفتگویی گشاده‌رو برای سازمان بود. هیئت سیاسی – اجرایی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت درگذشت رفیق بیسکی هم‌دردی و تسلیت خود را در پیامی کتبی منتشر کرد که از سوی نماینده‌ای از سازمان حضوراً در اختیار حزب چپ آلمان قرار گرفت.

مرگ لوتهار بیسکی، فقدانی بزرگ برای چپ آلمان، اروپا و جهان ست.

افزودن نظر جدید