اشتون: 12 ماه زمان مناسبی است

 

بنا به اخبار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتجادیه اروپا، بعد از پایان دیدار امروز، 5-شنبه 26 سپتامبر، وزرای خارجه گروه  1+5 و ایران در مورد پرونده هسته ای، در یک کنفرانس خبری حاضر شد و اعلام کرد که "دور بعدی مذاکرات 15 و 16 اکتبر در ژنو خواهد بود".

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکرات امروز را پرمحتوی نامید و گفت: "ایران یا به پیشنهاد قبلی 1+5 پاسخ دهد و یا بسته پیشنهادی ارائه دهد".

وی با اشاره به اظهارات روحانی عنوان کرد که 12 ماه زمان مناسبی است برای این که برنامه هسته ای ایران حل و فصل شود. جان کری، وزیر خارجه آمریکا، پیش از این جلسه ابراز امیدواری کرده بوده که روند گفت وگوها مثبت باشد.

گفتنی است که حسن روحانی، در مصاحبه ای با روزنامۀ واشنگتن پست، که ساعاتی پیش از دیدار فوق انجام شد، گفته بود که قصد دارد ظرف سه ماه به یک توافق هسته‌ای با غرب دست پیدا کند.

بنا به گزارش واشنگتن‌پست روحانی در این مصاحبه گفته است: "تنها راه گام‌برداشتن به سمت حل این پرونده این است که زمان‌بندی به مذاکرات اضافه شود و مذاکرات هم کوتاه باشند... هرچه زودتر به این توافق برسیم، برای همه بهتر است. اگر بشود سه ماهه به این نتیجه رسید که این ترجیح ایران است. اما شش ماه هم خوب است. به‌هر‌حال حرف همین چند ماه آینده است؛ نه چند سال.

افزودن نظر جدید