آدم ربایی در قاهره*

این روزنامه نگار ٤١ ساله که نزدیک به ٢٣ سال پیش به آلمان آمده و شهروند این کشور نیز میباشد در روز یکشنبه گذشته ٢٦ نوامبر ٢٠١٣, هنگام دیدارش از قاهره ربوده شده است. روزنامه مصری"روز هفتم" از قول برادر این نویسنده گزارش داد که پلیس افراد رادیکال مذهبی را مسئول این آدم ربایی میداند. این روزنامه گزارش داده است که حامد عبدالصمد در بعد از ظهر روز یکشنبه هتل محل اقامت خود را ترک کرده است ولی محافظ خود را همراه نبرده و به او نیز نگفته بود که به کجا میرود. اما او که نزدیک پارک الازهر شده بود به محافظ خود تلفن زده و اطلاع داده بود که دارند او را تقییب میکنند. یک اتومبیل سیاه رنگ، او را از هتل تقییب کرده بود. در ساعت ١٦,١٥دقیقه رابطه تلفنی حامد عبدالصمد با محافظش قطع میشود و دیگر از او رد پایی نمانده است.

در همان روز یکشنبه مسلمانان تند رو او را به مرگ تهدید کرده بودند. بویژه اینکه او در مصاحبه ای آنها را که یک گروه وابسته به اخوان المسلمین هستند، فاشیست های اسلامی خوانده بود. که پس از مدت کوتاهی آنها از طریق فیس بوک و اینترنت و نمایش عکسهای او دست به تبلیغات وسیعی زده وآدرس هتل محل اقامت او را هم به اطلاع عموم رسانده و او را به مرگ تهدید کرده بودند.

حامد عبدالصمد این تهدید ها را جدی میدانست و اینکه آدرس هتل او را در اختیار عموم گذاشته بودند، میبایست وزارت کشور مصر تا پایان روز اقامتش در این کشور، همیشه یک محافظ را در کنارش میگذاشت.

 برگشت از اسلام 

اینکه گم شدن این نویسنده را واقعا یک آدم ربایی بنامیم هنوز حد اقل تا روز دوشنبه نا معلوم مانده است و سخنگوی سفارت آلمان در قاهره آن را تایید نکرده است. میشائیل بوک سفیرآلمان در قاهره درارتباط مستقیم با مسئولان کشور مصر میباشد. دولت آلمان خواستار توضیحات بیشتر و فوری در باره سرنوشت حامد عبدالصمد شده است.

حامد عبدالصمد در روزهای بهار عربی، بارها در کانال های مختلف آلمانی در باره عواقب حرکتهای بزرگ اجتماعی مردم منطقه  به عنوان یک صاحب نظر شرکت کرده و تحلیل های مختلفی ارائه داده بود. او همچنین در مورد جنبش مردم مصر که منجر به سرنگونی رژیم مبارک گشته و نیز انتخابات ریاست جمهوری که منجر به انتخاب محمد مرسی شده بود، اظهار امیدواری کرده بود؛ اما او خیلی زود از نتیجه انتخاب محمد مرسی و قدرت گیری حزب اخوان المسلمین نا امید شد و به مخالفت پرداخت. او در برنامه های مختلف تلویزیونی شرکت کرده و آشکارا به اظهار نظر در باره برگشتن خود از دین اسلام به گفتگو پرداخته است. حامد عبدالصمد در کنار فعالیتهای روزنامه نگاری و تلویزونی، چند کتاب نیز به رشته تحریر درآورده است، «خدا حافظی من از آسمان»، از جمله کتابهای مشهور او است. تا کنون چند هزار نفر از دوستداران حامد عبدالصمد خواستار آزادی او شده اند.

************************

 برای آشنایی و یادآوری بیشتر، شما را به خواندن مقاله ای که از این نویسنده که در این سایت چاپ شده بود جلب میکنم:

 http://kar-online.com/node/6581

 * براساس آخرين خبر راديو صدای آلمان، امروز حامد عبداصمد پيدا شده است و هم اکنون تحت مراقبت پليس مصر، جزئيات ناپديد شدن وی تحت بررسی و تحقيق قرار دارد.- سايت کار - آنلاين

منبع: 
اشپیگل

افزودن نظر جدید