نامه مشترک و سرگشاده به احزاب پارلمان سوئد

نامه سرگشاده به احزاب پارلمان سوئد

حزب مرکز (Centerpartiet) 

حزب لیبرال مردم (Folkpartiet liberalerna)

حزب دمکرات مسیحی (Kristdemokraterna)

حزب محیط زیست, سبزها (Miljöpartiet de gröna)

حزب جامعه میانه روها  (Moderata samlingspartiet)

حزب کارگری سوسیال دمکرات سوئد (Sveriges socialdemokratiska arbetarparti)

حزب چپ (Vänsterpartiet) 


سلام،

در انتخابات ریاست جمهوری 14 ژوئن 2013  جمهوری اسلامی، آقای حسن روحانی پیروز شد. سخنان او درجریان مبارزات انتخاباتی برعلیه کمبود آزادی، در مورد آزادی زندانیان سیاسی و بهبود روابط با جهان موجب پیروزی بزرگ او بر سه نامزد دیگر مورد تایید شورای نگهبان شد. این وعده ها اما تاکنون عملی نشده اند و وضعیت حقوق بشر در ایران همچنان نگران کننده باقی مانده است. 

در طول 7 ماه گذشته، بیش از 247 نفر در ایران اعدام شده اند که از آن میان اعدام شانزده تن در ملاءعام صورت گرفته است. اقلیتهای مذهبی و قومی همچنان مورد تعقیب و آزار قرار میگیرند، دستگیری ها و شکنجه، سانسور و اعمال محدودیت بر رسانه ها همچنان در دستور روز است.

نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری سال 2009، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و همچنین زهرا رهنورد همسر موسوی هنوز بدون کوچکترین امکان برقراری ارتباط با جهان خارج در بازداشت خانگی بسر می برند. بازداشت آنها در 14 فوریه 2011 پس از آن صورت گرفت، که از هواداران خود خواستند به سازماندهی تظاهرات در حمایت از جنبش های اعتراضی جهان عرب بپردازند.

در ماه های اخیر، تمرکز جهان در تعامل با جمهوری اسلامی ایران به طور عمده بر سر برنامه تکنولوژی هسته ای ایران بوده است. ما به همین دلیل نگران آن هستیم که وضعیت حقوق بشر در ایران پس از امضای قراردادی دائمی از این هم بدتر شود.

آیا سوئد و جهان غرب، به نفع توافقی بلند مدت با ایران بر سر برنامه فن آوری هسته ای، بر وضعیت حقوق بشر در ایران چشم فرو خواهند بست؟ ما امیدواریم که پاسخ منفی باشد. ما خواهان آنیم که نمایندگان سوئد در جلسه بعدی شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مارس 2014 تلاش کنند مدت ماموریت احمد شهید به عنوان گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران تمدید شود. 

اکنون، در فوریه سال 2014، میر حسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد وارد چهارمین سال بازداشت خانگی خودمی شوند، بی محاکمه و بدون هیچ گونه حقوقی. ما انتظار داریم که سوئد، به روشنی به مقامات ایران اعلام کند که خواهان آزادی کاندیداهای سابق ریاست جمهوری و همه زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران است. 

اتحادیه سراسری ایرانیان مقیم سوئد - کمیته حقوق بشر

سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) - سوئد

اتحاد جمهوری خواهان ایران - استکهلم

رادیو گفتمان استکهلم

حامیان جنبش سبز ایران - استکهلم 

افزودن نظر جدید