منصور کوشان، نویسنده و روزنامه نگار آزادیخواه کشورمان درگذشت


منصور کوشان نویسنده، شاعر، داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، روزنامه‌نگار، از اعضای جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران در پی یک دوره طولانی بیماری سرطان، در روز یکشنبه ۲۷ بهمن (۱۶ فوریه) در سن ۶۵ سالگی در بیمارستانی در شهر استاوانگر نروژ در گذشت. 
در سال ۱۳۷۳ شماری از نویسندگان ایرانی در نامه سرگشاده‌ای به فضای بسته فرهنگی و اعمال سانسور در ایران اعتراض کردند. منصور کوشان از اعضای جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران بود که برای جمع آوری امضای این بیانیه توسط نویسندگان ایرانی تلاش کردند.

منصور کوشان در سال ۱۳۷۷، همزمان با آغاز قتل های زنجیره ای، برای چند سخنرانی به خارج از کشور آمد. قتل محمد مختاری و محمد جعفر پوینده از همکاران نزدیک او در مجله تکاپو و جمع مشورتی کانون نویسندگان ایران، باعث شد که از بازگشت به ایران چشم بپوشد.

او فعالیت های ادبی و مطبوعاتی خود را در خارج از کشور ادامه داد و در کشور محل زندگیش در نروژ «خانه آزادی بیان» را بنیان گذاشت و ۱۹ شماره جنگ زمان را انتشار داد. منصور کوشان در ایران با عنوان سردبیری در انتشار مجلاتی چون دنیای سخن، تکاپو و آدینه و کوشش برای راه اندازی کانون نویسندگان ایران شناخته می شود.

زنده یاد منصور کوشان هشت مجموعه شعر، ۱۴ رمان و مجموعه داستان، ۱۱ نمایشنامه و ۱۰ کتاب در نقد و بررسی و شناخت ادبیات از خود به یادگار گذاشته است. شورای سردبیران و تحریریه سایت کارآنلاین در گذشت منصور کوشان را به خانواده او و جامعه فرهنگی ایران تسلیت می گوید.

یادش گرامی باد!

 

بخش: 

افزودن نظر جدید