پرونده «ترانه موسوی» همچنان باز است

نام «ترانه موسوی» نخسين بار وقتي بر سر زبانها افتاد كه خبري منتشر شد مبني بر اينكه به خانواده اش خبر داده اند كه  دخترشان تصادف كرده و در اثر تصادف در رحم و مقعد او پارگي ايجاد شده و او اكنون در يكي از بيمارستان هاي كرج بستري است. چند روز بعد خبر دادند جسد نيمه سوخته همين دختر در حوالي قزوين پيدا شده است. عکس و اطلاعات «ترانه موسوی» توسط دوستان ترانه در وبسایت ها پخش شد. آنطور که از اطلاعات اندک و پراکنده پیدا بود، شغل ترانه موسوی آرایشگری بود و آرایشگاه اش در نزدیکی مسجد قبا قرار داشت، مسجدی که در روز 7 تیر، او در نزدیکی این مسجد و در تجمع اعتراضی که در آن روز تشکیل شده بود بازداشت می شود و سپس به خانواده ترانه در بيمارستان گفته می شود که موضوع حتما و حتما ناموسي بوده چون ترانه قصد داشته خود را با شلنگ سرم خفه كند. اما پرستاري متعهد پيدا می شود كه موضوع تجاوز وحشيانه به ترانه را به خانواده او توضيح می دهد. البته پرستار تاكيد می کند که حاضر نيست اين موضوع را در هيچ دادگاهي شهادت دهد.
اما خبرها در مورد ترانه موسوی از آن جایی که توسط «منبعی» همچون شهادت خانواده اش و یا کسانی که حاضر به آن باشند که با نام واقعی خود در مورد ترانه اطلاعاتی بدهند، همچنان در ابهام قرار داشت. تا این که در 17 مرداد، آقای مهدی کروبی نامه ای را که پیش از آن در خطاب به آقای هاشمی رفسنجانی نوشته بود منتشر کرد و خبر از «تجاوز به زندانیان در بازداشتگاه ها» داد.

نامه جنجال برانگیز مهدی کروبی 
مهدی کروبی در نامه اش نوشته بود: "برخي افراد با دختران بازداشتي با شدتي تجاوز نمودهاند كه منجر به ايجاد جراحات و پارگي در سيستم تناسلي آنان گرديده است... افرادي اين مطالب را به من گفتهاند كه داراي پستهاي حساس در اين كشور بودهاند. نيروهاي نام و نشان داري كه تعدادي از آنها نيز از رزمندگان دفاع مقدس بودهاند. اين افراد اظهار داشتهاند، اتفاقي در زندانها رخ داده است كه چنانچه حتي اگر يك مورد نيز صدق داشته باشد، فاجعهاي است براي جمهوري اسلامي كه تاريخ درخشان و سپيد روحانيت تشيع را تبديل به ماجراي سياه و ننگين ميكند كه روي بسياري از حكومتهاي ديكتاتور از جمله رژيم ستمشاهي را سفيد خواهد كرد...عدهاي از افراد بازداشتشده مطرح نمودهاند كه برخي افراد با دختران بازداشتي با شدتي تجاوز نمودهاند كه منجر به ايجاد جراحات و پارگي در سيستم تناسلي آنان گرديده است. از سوي ديگر افرادي به پسرهاي جوان زنداني با حالتي وحشيانه تجاوز كردهاند به طوريكه برخي دچار افسردگي و مشكلات جدي روحي و جسمي گرديدهاند و در كنج خانههاي خود خزيدهاند..."

صدا و سیما دست به کار می شود
روز 19 مردادماه در اخبار 20 و 30 در صدا و سيما ابتدا اسم «ترانه موسوی» اعلام شد و سپس تصوير او پخش گردید. در این برنامه سپس مجری به سراغ يك مامور ثبت احوال رفت كه به خبرنگار گفت: در ايران فقط سه ترانه موسوي داريم: يكي چهل و چند ساله، يكي دو ساله و يكي متولد 63 كه ساكن پاريس است. بعد رفتند سراغ يك مادر و دختر. مادر گفت: اين عكس ترانه دختر من است كه يك سال و نيم است در ونكوور كانادا زندگي مي كند. دروغگو كم حافظه مي شود. مامور ثبت احوال گفته بود ساكن پاريس است. بعد خواهر ترانه توي فيلم زنگ زد كه ترانه در كانادا و با كنايه با او صحبت كرد: مي گن تو سوختي!

اظهارنظرها در مورد برنامه صدا و سیما
اما در فردای روز پخش خبر تکذیب قتل ترانه موسوی، اظهارنظرها در مورد آن آغاز شد. به گزارش خبرنگار جام جم آنلاين ، بخش خبري 20:30 شبكه دوم سيما شب گذشته درخصوص كذب بودن مرگ ترانه موسوي گزارشي را پخش كرده و در اين گزارش ذكر شده بود كه برخي از فعالين سياسي از جمله نمايندگان با اظهار نظر در خصوص مرگ ترانه موسوي به اين قضيه دامن زدند كه در هنگام بيان اين گزارش تصويري از حميدرضا كاتوزيان از سيما پخش شد. كاتوزيان كه عضو كميته حقيقت ياب مجلس مي باشد امروز سه شنبه در حاشيه مجلس در جمع خبرنگاران با بيان اينكه من هيچ اظهارنظري در مورد شايعات پيرامون مرگ خانم ترانه موسوي نداشته ام، گفت: نشان دادن تصوير اينجانب در برنامه اي كه هيچ ربطي به بنده نداشته بسيار عجيب و غيرعادي به نظر مي رسد. وي افزود: بنده از مدتي قبل در جريان كذب بودن اخبار و شايعات مربوطه بودم اما توصيه شده بود كه تكذيبي صورت نگيرد تا اطلاعات كاملتر شود اما ظاهرا منظور از تكميل شدن اطلاعات تنظيم سناريويي براي تخريب و انتقام از نمايندگان ملت بوده است. كاتوزيان افزود: قطعا براي مردم جالب خواهد بود كه بدانند چه كساني توصيه نمودند تا بنده و همكارانمان در مجلس اين قضيه را تكذيب نكنيم.
در 20 مرداد سایت موج سبز آزادی چند سئوال را در مورد پرونده ترانه موسوی با برنامه سازان خبر 20 و 30 مطرح کرد و نوشت:
«1- ادعا شده که اداره ثبت احوال تعداد افراد با نام و نام خانوادگی «ترانه موسوی» را تنها سه نفر میداند: یک ترانه موسوی متولد 63 که در پاریس به دنیا آمده و همانجا ساکن است، یک ترانه موسوی که چهل ساله است و از ایران خروج داشته و دیگر وارد نشده (یعنی در خارج از ایران به سر میبرد) و یک ترانه موسوی 2 ساله. این ادعای دروغ، واقعا تاسفبرانگیز است. هر کسی یک بار بانکهای اطلاعاتی نهادهای ملی مثل ثبت احوال و مرکز آمار و ... را مشاهده کرده باشد، میداند که نام خانوادگی موسوی، یکی از پر استفادهترینها در ایران است و به علاوه، نام ترانه نیز از نامهایی است که شیوع استفاده کمی ندارد. بدین ترتیب در حالی که در موارد مشابه تشابه اسمی به دهها و گاهی صدها مورد میرسد، چگونه میتوان باور کرد که تنها سه نفر به نام ترانه موسوی در کشور وجود دارند؟
2- «بیست و سی» خانواده یکی از «ترانه موسوی» ها را پیدا کرده که میگویند روحشان از این موضوع خبر ندارد. ما هم یک مورد دیگر را یافتهایم که امیدواریم «بیست و سی» درباره او هم تحقیق کند. این خبر را در ایسکانیوز ببینید.
بر اساس این خبر، خانمی به نام «ترانه موسوی» که نوازنده ابوا هستند، در گروه موسیقی ارکیده که برای بانوان برنامه اجرا میکند، حضور دارند. زمان اجرای این گروه در تالار وحدت نیز در این خبر، روزهای 18 و 19 20 خرداد 1388 اعلام شده است؛ یعنی درست در هفته قبل از انتخابات.
پس اولین موضوع تحقیق بچههای «بیست و سی» باید این باشد که با توجه به اینکه دو ترانه موسوی 25 و 40 ساله از مدتها قبل در خارج از ایران به سر میبرند، این عضو گروه موسیقی ارکیده، همان ترانه موسوی 2 ساله است! یا کس دیگری که در فهرست ثبت احوال نامش موجود نبوده.
دومین موضوع تحقیق «بیست و سی» امشب، این است که دو روز بعد از انتخابات خبر کنسرت بعدی همین گروه در خبرگزاری مهر درج میشود، با ذکر نام ترانه موسوی. اما به تازگی این نام از فهرست اسامی اعضای گروه در خبر خبرگزاری مهر حذف شده است.
ما که امکانش را نداریم، اما خبرسازان «بیست و سی» باید تحقیق کنند و پاسخ بدهند که علت حذف این نام چه بوده و چرا نام آن دختر 2 ساله! از گروه کنار گذاشته شده است. یا آنکه شاید او به علت صغر سن از گروه مذکور اخراج شده است!»

سردار رادان تکذیب کرد
ادر همان روز یعنی 20 مرداد گزارش ايسنا، شايعه كشته شدن «ترانه موسوي» در اغتشاشات اخير موضوع ديگري بود كه از سردار رادان پرسيده شد. وي در اين باره گفت: زماني كه موضوع خانم «موسوي»، كشته شدن او همچنين تعرض به وي و بعد هم سوزاندن جسد او عنوان شد، ما هم حساس شديم كه اين چه اتفاقي بود كه همه ميدانند، اما پليس كه بايد از اين اطلاعات باخبر باشد اطلاعي از اين موضوع ندارد. در نتيجه پيگيريهايي را انجام داديم كه نتيجهاي در پي نداشت و در ادامه به سايت جمعيت مراجعه كرديم كه اسم سه نفر با نام «ترانه موسوي» به دست آمد. سردار رادان عنوان كرد: يكي از اين افراد، دختر دو سالهاي بود كه اساسا با خبر اينها هماهنگ نبود. دو تن ديگر هم مورد تحقيق و پيگيري قرار گرفتند كه مشخص شد خانمي كه آنها اعلام كردهاند، چندين سال است در خارج از كشور زندگي ميكند و با خانوادهاش هم مصاحبه شد كه موضوع خندهداري بود.

اظهارات علی لاریجانی
علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی، در ۲۱ مردادماه گفت که در تحقیقات مجلس، نشانهای دال بر شکنجهی زندانیان و تجاوز جنسی به آنان دیده نشده است. این در حالی بود که چند روز پیش از آن، دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک اعلام شده بود. فرمانده نیروی انتظامی میگوید، رییس این بازداشتگاه و چند تن از نگهبانان آن به دلیل بدرفتاری با زندانیان اخراج شدهاند.
در پی واکنش علی لاریجانی نسبت به نامه مهدی کروبی خطاب به هاشمی رفسنجانی در مورد تجاوز جنسی به زندانیان پسر و دختر دستگیر شده در تظاهرات، اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی در مصاحبه تلفنی از تهران به تلویریون فارسی بی بی سی می گوید دانسته های کروبی ار این جنایت فراتر از شنیده ها از این و آن است . وی با اشاره به برخورد دوگانه علی لاریجانی با واقعه که در ظرف یک روز نظر او از" بررسی " را به "تکذیب" تغییر داده از چنین چرخشی اظهار شگفتی می کند .

حملات گسترده علیه مهدی کروبی
اما نامه مهدی کروبی، در 20 مردادماه واکنش حسین شریعتمداری نماینده ولی فقیه در موسسه کیهان را برانگیخت و او در یادداشت روز خود، خواستار احضار و محاکمه کروبی به دلیل طرح اتهامات بدون دلیل و سند شد.
از سوی دیگر انجمن اسلامي دانشجويان 10 دانشگاه كشور در نامهاي به مهدي كروبي به نامه اخير وي به هاشمي رفسنجاني اعتراض كردند.در اين نامه خطاب به كروبي آمده است: چگونه براساس تعدادي شايعات كه ميگوييد به گوشتان رسيده، به وضعيت بازداشتگاهها اعتراض ميكنيد و خود را براي بررسي اين وضعيت خيالي داوطلب ميكنيد؛ در حالي كه عملكردتان را درباره زندان بنياد شهيد در دوران رياستتان كه بر هيچكس پوشيده نيست فراموش كردهايد.
خبرگزاری ایرنا در 21 مردادماه نیز در رابطه با نامهی مهدی کروبی، با جمعی از نمایندگان مجلس و فعالان سیاسی گفتوگو کرد. شماری از نمایندگان محافظهکار و طرفدار دولت در این گفتوگوها ضمن تکذیب تجاوز جنسی در زندانها، ادعا کردهاند که به مهدی کروبی اطلاعات درستی نمیدهند. آنان گفتهاند اگر سخنان کروبی در خصوص هتک حرمت از بازداشتشدگان درست نباشد و وی نتواند آن را اثبات کند، باید تحت تعقیب قرار گیرد و مجازات شود.

مجید انصاری: کروبی بدون مدرک صحبت نمی کند
مجید انصاری، عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز در گفتوگو با ایرنا گفت: «مطمئنا آقای کروبی بدون مدرک صحبت نمیکند». وی افزود: «موارد اعلام شده از سوی کروبی بسیار بیش از اینهاست و با کمال تاسف اینها صحت دارد». به گفتهی انصاری، «چنین فجایعی نه یک مورد بلکه متعدد بوده است و اگر دادگاهی تشکیل شود، لابد آقای کروبی حرف خود را ثابت میکند». وی افزود: «اصل قضیه قطعی و اثبات شده و گزارش آن برای مقامات رفته است». انصاری در برابر این پرسش که چرا کروبی نامهی خود را برای هاشمی رفسنجانی و نه شاهرودی فرستاده است گفت: «لابد امیدی به رسیدگی نداشته است».
در 21 مردادماه لاریجانی در برابر توهین یکی از نمایندگان مجلس به کروبی که او را به علت نوشتن نامه ای به هاشمی رفسنجانی مورد تهاجم خود قرار داده بود درحالیکه او را به سخنگویی در چارچوب ادب دعوت کرد تاکید داشت : " ما لازم دیدم که این نامه رسیدگی شود تا افکار عمومی روشن شود و اشکالی در این زمینه وجود ندارد ." در همین راستا محمد رضا خباز نماینده مردم کاشمر که عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی نیز می باشد خطاب به کوچک زاده گفت : " کوچک زاده ها به آقا زاده ها توهین نکنند ."
مهدی کروبی در 23 مرداد از دستور هاشمی شاهرودی برای رسیدگی به نامه وی به هاشمی رفسنجانی درباره آزار جنسی بازداشت شدگان کهریزک خبر داد وگفت : " آقای هاشمی رفسنجانی نامه را به آقای هاشمی شاهرودی ارجاع داده است و ایشان نیز دستور رسیدگی به این نامه را صادر کرده و از آقای دری نجف آبادی دادستان کل کشور خواسته که با من تماس بگیرد و اعلام کند که نفراتی را به نزد من خواهند فرستاد و نقطه نظرات مرا دریافت کنند تا به مسئولان منعکس شود .

"امامان جمعه تهران، مشهد و قم علیه کروبی
در روز 23 مردادماه امام جمعه موقت تهران با اشاره به ادعاي تعرض به زندانيان تاكيد كرد: ما از نظام اسلامي انتظار داريم برخورد مناسب و شايستهاي با مدعي اين سخن دروغ به نمايش بگذارد. به گزارش واحد مركزي خبر، آيتالله سيداحمد خاتمي گفت: هفته گذشته يكي از سياسيون، نامهاي سراسر افترا و تهمت به نظام اسلامي منتشر كرد؛ نامهاي كه جشن آمريكا، اسرائيل و بيگانگان بود. خطيب نماز جمعه تهران افزود: اين نامه، نامهاي انحرافي بود كه قوه قضاييه بصراحت اعلام كرد، آزار جنسي كه اين آقا ادعا ميكند، دروغ است. وي ادامه داد: مجلس شوراي اسلامي نيز اعلام كرد اين ادعا دروغ است. خاتمي گفت: اين نامه با آبروي نظام بازي كرد؛ نظامي كه خون 300 هزار شهيد پشت آن است و موجب غم جانكاه براي عموم كساني شد كه دلداده نظام هستند. امام جمعه موقت تهران خاطرنشان كرد: قصه، قصه جنگ احزاب است. دولتهاي استكباري و دشمنان قسمخورده انقلاب اسلامي از يك سو و اندك بازي خوردههاي داخلي از سوي ديگر ميخواهند ضربه بزنند؛ اما همان طور كه تاكنون ناكام بودهاند، از اين پس نيز ناكام خواهند ماند. سيداحمد خاتمي، همراهي مردم با ولايت فقيه را جزء جداييناپذير نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران برشمرد و تصريح كرد: از مردم انتظار ميرود آنچنان كه تاكنون سفينهالنجات ما ولايت فقيه بوده است و تاكنون نيز پشت سر ايشان حركت كردهاند، بعد از اين نيز در همين مسير حركت كنند؛ چراكه همراهي شما مردم با ولايت، نظام و انقلاب را بيمه كرده است و خواهد كرد.
بنابه همین گزارش امام جمعه قم نيز با اشاره به برخي گفتهها درخصوص آزار جنسي زندانيان اغتشاشات اخير گفت: مردم از نماينده مدعيالعموم ميخواهند تا فردي كه ادعاي چنين حركتي را كرده، بازداشت كنند و به سزاي عمل خود برسانند. به گزارش فارس، حجتالاسلام والمسلمين سيدمحمدحسين سعيدي گفت: بيان چنين حرفهاي كذب و دروغ به ضرر كشور و نظام بوده و حداقل انتظار مردم، محاكمه اين افراد است. امام جمعه قم در ادامه به محاكمه اغتشاشگران اشاره كرد و گفت: همگان شاهد بوديم كه جاسوسان در كشور به فكر منافع خود بودند و ميخواستند تا نظام را زير سوال ببرند.وي گفت: بايد با محاكمه قانوني اين جاسوسان، تودهني محكمي به انگليس زد.
امام جمعه مشهد نيز تاكيد كرد: با فردي كه با زبان و قلم خود و با اتهامهاي ناروا به مسوولان امنيتي و قضايي آبروي نظام را ميبرد، بايد با قاطعيت برخورد شده و او را در دستگاه قضايي محاكمه كرد. آيت الله سيداحمد علم الهدي در خطبههاي نماز جمعه مشهد در حرم مطهر امام رضا (ع) افزود: فردي كه با گرفتن قيافه دموكراتيك با نامه و بيانيهاش و با اتهامهاي ناروايي به مسوولان امنيتي و قضايي كه با كمال اخلاص در خدمت نظام و انقلاب هستند، غذاي تبليغاتي براي دشمنان نظام تامين ميكند و ملت را سراسيمه كرده بايد اين گفتهها و نوشتههاي خود را ثابت كند، در غير اين صورت بايد با وي به عنوان يك تروريست برخورد شود. امام جمعه مشهد هشدار داد: اين امر ثابت مي كند كه با زبان و قلم هم مي توان عليه نظام و مسوولان آن كودتا انجام داد و اين اشخاص با طرح اين سري مسائل و سخنان و انتشار چنين نامه و بيانيه هايي در صدد ترور شخصيتي مسوولان نظام و كشور هستند.

سازمان های بین المللی حقوق بشری خواهان رسیدگی شدند
در 23 مردادماه، مانفرد نواک گزارشگر ويژه سازمان ملل درباره شكنجه اعلام کرد که شكايتهای زیادی از معترضان بازداشت شده پس از انتخابات ايران در مورد آزار و اذيتشان در زندان دریافت کرده است و دست کم 300 پرونده در مورد شکنجه بازداشتشدگان ایرانی در اختیار دارد.
به گزارش «جرس» نواک که گزارشگر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو است و پیشتر در مورد آزار و اذيت بازداشتشدگان در زندان امريكايى گوانتانامو تحقیق کرده روز پنج شنبه گفت که شکایت بازداشتشدگان پس از انتخابات ایران را از برخی از بازداشتشدگانی که آزاد شدهاند، وکلا و خانوادههای بازداشتشدگان دریافت کرده و به مقام جمهورى اسلامى نیز اطلاع داده كه بيش از 300 پرونده اتهامى در خصوص شكنجه و بدرفتارى با دستگيرشدگان اعتراضات اخير، به سازمان ملل ارايه شده است.
ه گزارش سایت دویچه وله در همان روز سازمان عفو بینالملل در بیانیهی مطبوعاتی ۱۵ اوت ۲۰۰۹ خود خواستار آن شد که موضوع شکنجه و تجاوز جنسی در زندانهای ایران، مورد بررسی هر چه زودتر کارشناسان قرار گیرد. اایرنه خان، دبیر کل سازمان عفو بینالملل روز ۱۵ اوت گفت که از علی خامنهای رهبر مذهبی ایران خواسته است، هر چه سریعتر از یک هیئت کارشناسی مستقل بینالمللی دعوت کند تا به موضوع شکنجه در زندانهای جمهوری اسلامی رسیدگی کند.ایرنه خان افزود که گزاشهای واصله از ایران حاکی از آن است که هم مردان و هم زنان در زندانهای ایران مورد تجاوز جنسی قرار گرفته و به شیوههای دیگر شکنجه شدهاند. به گفتهی وی، در مواردی این شکنجهها به مرگ زندانیان منجر گردیده است. به گفتهی ایرنه خان، رهبر مذهبی ایران باید دست به اقدام بزند، آن هم اقدام فوری، تا به این دور خشونت و بدرفتاریها پایان داده شود. تکذیب رسمی کافی نیست و آنچه مورد نیاز است، تحقیقاتی اساسی برای رسیدگی به اتهاماتی نظیر شکنجه، تجاوز جنسی و دیگر بدرفتاریها در زندانهای جمهوری اسلامی است.دبیر کل سازمان عفو بینالملل یادآور شده است که اگر هدف جلب اعتماد داخلی و خارجی باشد، رهبر مذهبی ایران باید هیئتی از کارشناسان مستقل بینالمللی را به ایران دعوت کند تا به این اتهامات رسیدگی کنند.

اخباری از برخی از نمایندگان مجلس
به گزارش ایرنا، علاالدین بروجردی، رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفته است که دربارهی نامهی کروبی با قاضی مرتضوی دادستان تهران تماس داشته و وی اعلام کرده که مستندات نامهی کروبی، بر مبنای تلفنهایی است که افراد مختلف به دفتر روزنامهی اعتماد ملی زدهاند.
سایت موج سبز آزادی در روز 24 مردادماه در خبری نوشت: یک نماینده مجلس در گفتوگو با «موج سبز آزادی» از شکنجه زنان زندانی در کهریزک خبر داد. این در حالی است که پیش از این هیچ گزارشی درباره بازداشت زنان در این بازداشتگاه غیرقانونی منتشر نشده بود. این نماینده مجلس که نخواست نامش فاش شود، با اشاره به بازدید گروهی از نمایندگان مجلس از زندان اوین و بند زنان، خبر داد که برخی از زندانیان در حضور نمایندگان و مقامات دادستانی از شکنجههای فجیع صورت گرفته در بازداشتگاه کهریزک پرده برداشتهاند. شرح ماجرا را از زبان این نماینده میخوانیم: در بند زنان، پرسیده شد: چه کسانی سؤال دارند؟ تعداد زیادی دستشان را بالا بردند. پرسیده شد: چه کسانی در کهریزک بودند؟ از یکی از آنان خواسته شد در مورد رفتاری که با وی صورت گرفته، توضیح دهد. یکی از خانمها گفت: در کهریزک، در حالی که مرا کاملا عریان کرده بودند، از من خواستند وارد یک بشکه آب شوم، سپس بارها در آن بشکه به من شوک الکتریکی وارد کردند، به طوری که تمام چهار ستون تنم میلرزید! به گفته این نماینده، این زن شجاع زندانی سپس از نمایندگان پرسیده است: آیا شما واقعا خود را نمایندگان مجلس شورای «اسلامی» میدانید؟! .
ااما روز بعد سایت موج سبز آزادی خبر داد: یک منبع آگاه از تصریح یک جوان بازداشتی در زندان اوین به وقوع تجاوز در حضور بروجردی نماینده مجلس خبر داد. این منبع که پس از گفت وگوی تلویزیون دیشب بروجردی با خبرنگار «موج سبز آزادی» گفتوگو میکرد، با اظهار تعجب شدید از اینکه آقای بروجردی در برابر دوربینهای تلویزیون وقوع تجاوز در زندانها را رد کرده، ماجرایی را که در زمان بازدید نمایندگان از زندان اوین اتفاق افتاده، فاش کرد. وی گفت: در بازدید اخیر وی از زندان اوین، یکی از پسران بازداشت شده ادعا کرد که در زندان مورد تجاوز قرار گرفته و پس از انتقال وی به پزشکی قانونی، این ادعا مورد تإیید پزشکان نیز قرار گرفته است. او از آقای بروجردی خواست صادقانه به رسانهها بگوید که در زنان اوین چه چیزهایی شنیده است، و تاکید کرد که دیر یا زود این خبرها درز خواهند کرد و در آن صورت آقای بروجردی به عنوان یک نماینده، جوابی برای ملت نخواهند داشت.
در 24 مردادماه رئیس کمیته ویژه مجلس برای پیگیری وضعیت بازداشت شدگان اخیر، از برخورد قضایی با 12 پرسنل نیروی انتظامی و قاضی متخلف در برخورد با بازداشتی ها و تشکیل پرونده قضایی برای آنان در خصوص موضوع بازداشتگاه کهریزک خبر داد.

80 ضربه شلاق در صورت عدم صدق مدعا
در همان روز یعنی در 24 مردادماه آقای طائب با اشاره به نامه اخير كروبي به هاشمي رفسنجاني گفت: كروبي در نامهاش نوشته كه در فلان اردوگاه به خانمها تجاوز شده است، افراد اردوگاه تعدادشان معلوم است تمامي افراد اردوگاه مورد اتهام فحشا قرار گرفتهاند، اگر كروبي نتواند با 4 شاهد كه نفس عمل را به عينه رويت كرده باشند اين اتهام را اثبات كنند 3 مساله در مورد او از نظر شرعي وجود دارد: 1- ايشان فاسق2- ايشان گناهكار است و 3- ايشان بايد 80 ضربه شلاق تازيانه بخورند و حالا اگر ثابت شود كه قضيه اصلا دروغ بوده است قضيه فرق ميكند و حكمش چيز ديگري است. به نقل از جهان نیوز وی تصریح كرد: در اسلام اگر كسي به يك مؤمن يا مؤمنه نسبت فحشا بدهد و نتواند آن را با 4 شاهد اثبات كند اولا اين شخص گناهگار و فاسد است مگر اينكه توبه كند ثانيا بايد 80 ضربه شلاق بخورد. عضو شوراي مركزي جمعيت رهپويان انقلاب اسلامي در خصوص نامه اخير كروبي به هاشمي رفسنجاني گفت: بحث آزادي بيان تا حدي است كه كسي از حدود شرعي تجاوز نكند و خلاف نگويد ولي آقايان از حدود شرعي تجاوز كردهاند و دستگاه قضايي در اين خصوص موظف است آنها را بخواهد.
در 25 مردادماه عضو فراکسیون خط امام خطاب به احمد خاتمی خطیب نمازجمعه تهران گفت:به جای تهدید آقای کروبی و همه معترضان به رفتارهای صورت گرفته پس از انتخابات به برخورد قضایی کمیته ای بی طرف برای روشن شدن شکنجه ها و صحت و سقم تجاوز جنسی به بازداشت شدگان تشکیل شود سیروس سازدار نماینده مرند و جلفا در گفتگو با خبرنگار پارلمان نیوز درخصوص اظهارات احمد خاتمی در نمازجمعه تهران و انتقاد شدیدالحن از مهدی کروبی به دلیل نگارش نامه ای مبنی بر تجاوز جنسی به برخی از بازداشت شدگان پس از انتخابات در بازداشتگاهها گفت:جناب آقای کروبی که چنین نامه ای را نوشته حتما مستنداتی در اختیار داشته و همانطور که در نامه خودشان اشاره کردند حاضر به پذیرش مسوولیت کمیته ای برای رسیدگی به این موضوع هستند وی ادامه داد:موضوعی که آقای کروبی در نامه خود مطرح کرده در بین مردم و در جامعه دهان به دهان نقل می شود بنابراین راه حل آن پاسخ قانع کننده به این شایعه ها است نه اینکه جناب آقای احمد خاتمی کروبی را تهدید به برخورد قضایی کند. مهدی کروبی نامزد معترض به نتیجه انتخابات میگوید دو زنی که در تلویزیون ایران به عنوان مادر و خواهر ترانه موسوی معرفی شدهاند، هیچ ارتباطی با دختری که با همین نام مورد تجاوز قرار گرفته و کشته شده است، ندارند. ترانه موسوی بنا بر برخی گزارشها در هفتم تیرماه مقابل مسجد قبا در تهران دستگیر شد و چندی بعد اعلام شد که پس از «تجاوز» کشته شده و «جسد سوختهاش» در نزدیکیهای شهر قزوین پیدا شده است. تلویزیون ایران در واکنش به این گزارشها، با تهیه برنامهای ضمن تکذیب این گزارشها به نقل از خانواده دختری که هم اسم ترانه موسوی است اعلام کرد که وی در حال حاضر در کانادا زندگی میکند.

روزنامه اعتماد ملی توقیف شد
روز 26 مردادماه، اما روزنامه اعتماد ملی که کلیه نامه های مهدی کروبی در مورد تجاوز و شکنجه در زندان ها را منعکس می کرد، به دستور نماینده دادستانی به طور موقت توقیف شد.حسین کروبی با اعلام این خبر در گفتگو با خبرنگار ما گفت: شب گذشته (یک شنبه شب) نماینده دادستانی با حضور در چاپخانه روزنامه اعتماد ملی توقیف موقت این روزنامه را اعلام کرد. فرزند مهدی کروبی علت توقیف روزنامه را چاپ نامه کروبی در پاسخ به هتاکی های صورت گرفته نسبت به وی دانست.
در 27 مردادماه عضو کمیته حقیقت یاب مجلس گفت:هرگونه مستندات ومدارکی در خصوص مسایل مطرح شده از سوی آقای کروبی به ما ارائه شود آنها را بررسی و امنیت گزارش دهندگان را تضمین خواهیم کرد. حمید رضا کاتوزیان نماینده تهران در خصوص اظهارات اخیر مهدی کروبی که تایید تجاوز جنسی به دختران و پسران در بازداشتگاهها و نحوه ایجاد انحراف در انتشار خبر کشته شدن ترانه موسوی بود گفت:کمیته حقییقت یاب مجلس هیچ مشکلی ندارد مواردی که آقای کروبی ادعا می کنند را پیگیری کند . وی ادامه داد:برای اینکه کمیته حقیقت یاب به بررسی این موارد بپردازد باید آقای کروبی مستندات خود را به ما ارائه دهند و یا اینکه افرادی که به ایشان مراجعه و گزارش داده اند به ماهم گزارش دهند تا بررسی کنیم. وی در پاسخ به این سوال که این افراد نگران برخورد های احتمالی در صورت ارائه گزارشات خود هستند گفت:افرادی که در بیرون از زندان بسر می برند مسایل پیش آمده را به ما اطلاع دهند ما هم اگر احساس کنیم ممکن است برای آنها مشکلی ایجاد شود،راهی پیدا می کنیم که به آنها تعرض نشود.

کروبی گفت مستندات اش را ارائه می کند
مهدی کروبی در 28 مرداد ناعلام کرد که مستندات تجاوز به برخی بازداشتیهای اخیر در زندانها را در جلسهای که سران قوای سهگانه و رئیس مجلس خبرگان رهبری حضور داشته باشند، ارائه میکند. آقای کروبی در نامهای که امروز چهارشنبه خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس نوشته، این پیشنهاد را مطرح کرده است. دبیرکل حزب اعتماد ملی همچنین خواستار حضور دادستان کل کشور و یک عضو کمیته حقیقتیاب مجلس با «صلاحدید» آقای لاریجانی در این جلسه شده است. او گفته است که با تشکیل جلسه مزبور و شنیدن سخنانش، معلوم میشود که «آیا من به هتک حرمت و آبروریزی نظام اسلامی پرداختهام یا آنان که از تریبون مقدس نماز جمعه، مسئولین قضایی و امنیتی را به برخورد بیرحمانه نسبت به مردم معترض فرا میخوانند.»

کروبی در مورد طراحان ماجرای ترانه موسوی در صدا و سیما افشاگری کرد
مهدی کروبی روز 26 مرداد با رد گزارش تلویزیون ایران، برای نخستین بار فاش کرد که دو زنی که گفته شده مادر و خواهر ترانه موسوی هستند، هیچ ارتباطی با دختری که با همین نام کشته شده، ندارند. کروبی افزود که دختری که در گزارش تلویزیونی، گفته شده زنده است و در حال حاضر در کانادا زندگی میکند، «عروس خانوادهای نسبتا» سرشناس است. به گفته دبیرکل حزب اعتماد ملی، «سناریویی» که در این خصوص در تلویزیون ایران پخش شده است، محصول «طراحان نابغه و مدیرانی دوراندیش» است و «مردم اینقدر هوشمند هستند که اصل موضوع را بفهمند.» کروبی که با وبسایت سحام نیوز گفتگو میکرد، افزود که با انتشار خبر «تجاوز و سوزاندن جسد ترانه موسوی» برخی مسئولان «دوراندیش» تصمیم گرفتند که سناریویی طراحی کنند تا این موضوع را در «داخل و خارج» به انحراف بکشند. این نامزد معترض به نتیجه انتخابات ادامه داد که مسئولان با شناسایی خانوادهای که عروس آنها هم اسم دختر کشته شده است، نزد آنها میروند و به آنها میگویند که «ترانه موسوی دچار سانحه سوختگی شده و برای آنکه معلوم شود این عروس آنها هست یا خیر، بیایند و جنازهاش را تحویل بگیرند.» به روایت آقای کروبی، پدر خانواده در واکنش به خبر اظهار میدارد که عروس آنها در ایران به سر نمیبرد و از یکی از پسرانش که به گفته کروبی یکی از چهرههای شناخته شده سیاسی و علمی است، میخواهد موضوع را پیگیری کند. دبیرکل حزب اعتمادملی ادامه داد زمانی که مشخص شد عروس این خانواده زنده است، برخی از افراد نظامی، انتظامی و اطلاعاتی که چهرههایی شناخته شده هستند، از این خانواده میخواهند که برای «حفظ نظام» از خانواده عروس خود بخواهند که موضوع کشته شدن ترانه موسوی را تکذیب کنند. به گفته آقای کروبی، این درخواست ابتدا با مخالفت برادر شوهر ترانه موسوی (ساکن کانادا) روبرو میشود و او میگوید: «اصل این قضیه صحیح نیست و از سوی دیگر ما هم تاحدودی چهرههایی شناخته شده هستیم و چنانچه چنین کاری انجام شود با ترانه واقعی چه کار خواهید کرد که آن افراد گفتهاند که شما به این کارها کاری نداشته باشید و نگران نباشید.» به گفته دبیرکل حزب اعتماد ملی، اینگونه شد که «مادر و پدر ترانه موسوی در مقابل دوربین قرار گرفتند و گفتند که دخترشان زنده است و در کانادا زندگی میکند.» مهدی کروبی همچنین گفت که «بعد از اینکه این خانواده متوجه شدهاند که اصل ماجرا چه بوده است، بسیار ناراحت شدهاند و میخواستند که ماجرا را بازگو کنند که همین برادر شوهر ترانه به آنها گفته که حرفی نزنید و گرنه سرنوشت شما معلوم نیست که چه شود.» کروبی پس از شرح این ماجرا از «دروغ گوییهای مسئولان» ابراز تاسف کرد و افزود: «این افراد اظهار کردهاند که برای حفظ اصل نظام، باید این خانواده اقدام به چنین کاری کنند.» او در ادامه سخنان خود پرسید: «آیا مسئولان از این طریق میخواهند اعتماد مردم را جلب کنند؟» وی با اشاره به موثق بودن منبعی که جزئیات ماجرای ترانه موسوی را به وی منتقل کرده است، افزود: «میدانم که آنها(مسئولان) از چه طریقی این ترانه موسوی را پیدا کردهاند و منبع خبر نیز موثق است و اگر لازم باشد در این باره صریحتر صحبت میکنم تا مشخص شود که نقش افراد تا چه اندازه بوده است.»

سید حسین شاهمرادی: آنچه گفته ام نگفته اید
جامجمآنلاین پس از آن نامه "سیدحسین شاهمرادی" برادر همسر ترانه موسوی که در صدا و سیما مطرح شده بود منتشر کرد. سید حسین شاهمرادی در این نامه عنوان کرده بود: "با کمال تعجب و تحیر 26 مردادماه بخشی از عرایض من با آب و تاب در صفحه نخست نسخه الکترونیکی روزنامه جنابعالی و به اسم و امضای شما درج شد. چه دشوار بود برای من باور این عهدشکنی. ناباورانه مطلب را خواندم و تاسف و دریغم علاوه شد آن گاه که دیدم آنچه گفتهام، نگفتهاید!" شاهمرادی در این نامه که در اختیار جامجم قرار گرفته است، با یادآوری این نکته که سالها است از عالم سیاست کنار کشیده و به ادامه درس و کارهای فرهنگی دلخوش است، میافزاید:"در دیداری که دریافته بودید که برنامه تلویزیونی خانم ترانه موسوی به طریقی با خانواده ما ارتباطی دارد ماجرا را از بنده جویا شدید و عرض کردم که بنا به مسائل و مصالحی که باور داریم این قصه را برای هیچیک از بزرگان نگفتهام و نخواهم گفت؛ چرا که توطئه رسانههای بیگانه را میدانم. فتنهانگیزی دشمنان را دیدهام و ناصبوری دوستان را چشیدهام. اصرار ورزیدید. خاموش ماندم. قول دادید که تنها برای اطلاع خود کنجکاوید حتی نه برای نقلقولهای خاص. قول شما و ارادت این کمترین به امام، آن مراد فرزانهای که لباس عالمان بر تنم پوشاند، قفل سکوتم را نزد شما و تنها شما شکست تا در سینه شما و تنها شما بماند و عرض کردم که قصدم فقط افشای توطئه دشمنان و خاموش کردن فتنه آنان بوده و شنیدید. لیکن با کمال تعجب و تحیر 26 مردادماه بخشی از عرایض من با آب و تاب در صفحه نخست نسخه الکترونیکی روزنامه جنابعالی و به اسم و امضای شما درج شد. چه دشوار بود برای من باور این عهدشکنی. ناباورانه مطلب را خواندم و تاسف و دریغم علاوه شد آن گاه که دیدم آنچه گفتهام، نگفتهاید!"

کروبی پاسخ شاهمرادی را داد
مهدی کروبی در در جوابیه ای برای جام جم پیرو درج مطلبی از سوی آقای شاهمردای در مورد قضیه ترانه موسوی که در صدا و سیما مطرح شده بود به آقای شاهمرادی می نویسد: « شما بهتر می دانید که بنده قصد افشاگری درباره جزئیات ماجرای ترانه موسوی را نداشتم و نمی خواستم که این موضوع را فعلا رسانه ای کنم و در مطبوعات منتشر کنم ؛ ولی متاسفم از اینکه برخی از مسئولان کشور و ائمه جمعه و روزنامه های به اصطلاح اصولگرا از هر تریبونی برای هتاکی به بنده استفاده کردند و بی آنکه تمایلی برای بررسی آنچه که بنده مطرح کردم داشته باشند انگشت اتهام را به سمت اینجانب نشانه رفته و خواستار مجازات بنده شدند . لذا شاهد آن بودم که جمعی در نماز جمعه و برخی مطبوعات با وقاحت سعی بر آن داشتند تا جنایاتی را که در حق مردم به علت اعتراض به نتیجه انتخاباتی روی داده است کتمان کنند . چنین بود که من تصمیم گرفتم در پاسخ به زیاده گویی هایی آنان طی مصاحبه ای مسائلی از جمله ماجرای ترانه موسوی را برملا کنم تا این بزرگواران بدانند که مهدی کروبی هیچ گاه بدون سند و مدرک حرف نمی زند . ولی اگر شما دقیقا مطلبی را که منتشر شده مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که هیچ کجای مطلب نامی از شما و آن بزرگواری که این مطالب را به از نقل از شما به بنده منتقل کرده است برده نشده است و لازم به ذکر است که حتی نزدیکان بنده نیز از نام و نشانی گویندگان این خبر مطلع نبودند . حتی من در این مصاحبه هر جایی که لازم بود تا نام کسی را ببرم برای اینکه نام شما تداعی نشود از بیان آن خودداری کردم ولی اینک شما با نگارش این نامه سبب خیر شدید تا من بتوانم نام ایشان را بیان کنم . وقتی که شما با بنده صحبت می کردید فرمودید که داماد جناب آقای حجت السلام والمسلمین حسینی هستید ، در همان زمان بنده در این فکر بودم که چه کسی تلفن و آدرس منزل شما را به نیروهای امنتیی و انتظامی داده است و از کجا آنها می دانند که خانواده شما عروسی در کانادا به نام ترانه موسوی دارد ، چرا که می دانستم شما خانواده ای دارید که از چهره های علمی هستند و در محافل سیاست نیز وارد نمی شوند ولی هنگامی که گفتید داماد جناب آقای حسینی هستید من متوجه موضوع شدم ودر همان جا به شما گفتم که حلقه مفقود شده را پیدا کردم ، چرا که من می دانستم جناب آقای طائب نیز داماد آقای حسینی است و به شما گفتم که باجناق آقای طائب هستید که تایید کردید . لذا متوجه شدم که آقای طائب یکی از طراحان اصلی نمایش خودساخته ترانه موسوی است . شما بهتر می دانید که باجناق گرامی شما جناب آقای طائب که وارد این معرکه شده است در گذشته نیز سوابق و تجربیاتی از این قبیل در وزارت اطلاعات داشته اند ، چرا که رییس دولت وقت به خاطر همین رفتار وعملکردش بود که ایشان را از وزارت اطلاعات اخراج کرد .»

حمایت از کروبی
در 26 مردادماه مجمع روحانيون مبارز كه رياست آن را "سيدمحمد خاتمي" بر عهده دارد، با انتشار بيانيه اي در دفاع از "مهدي كروبي" دبيركل حزب اعتماد ملي و نامه وي عليه "جنايتهايي" كه در بازداشتگاهها رخ داده است، اهانت به اين "چهره برجسته انقلاب و كشور و شخصيت مورداعتماد و احترام حضرت امام (ره)" را "يك جنايت ديگر" خواند.
میرحسین موسوی با در نامه ای خطاب به مهدی کروبی نسبت به اهانت های صورت گرفته به وی در روزهای اخیر به شدت انتقاد کرده و نوشته است:"نامه شما در مورد رفتارهاي زشتي كه در برخي بازداشتگاهها با زندانيان صورت گرفته است ،رسانه غيرملي و روزنامههاي كودتاچيان را دستپاچه كرده است. اين همه دستپاچگي خبر از چه چيز ميدهد؟ خبر از خبرهاي وحشتناكي كه ما هنوز اطلاعي از آنها نداريم. خبر از آن كه دروغ چون چركي مسموم روز به روز دامنه خود را گسترش ميدهد و به بهانه دفاع از «اصل نظام» غافلان را به حمايت از خود فراميخواند و كسي نميگويد كه «اصل نظام» مردمند".
خانواده های زندانیان سیاسی طی بیانه شماره 5 و 6 خود از اقدامات مهدی کروبی در خصوص طرح تجاوز در زندان ها حمایت کردند. در بیانیهی شمارهی ۵ خانوادههای دستگیرشدگان به طور مشخص به این موضوع اشاره شده و گفته شده است «ما نگران عزیزانمان بویژه دختران بیگناه در بندمان هستیم».

پرونده ترانه موسوی همچنان باز است...
به رغم همه این درگیری ها در مورد پرونده «ترانه موسوی» و دیگر بازداشت شدگان تحولات پس از انتخابات، همچنان از رسیدگی قضایی به این پرونده ها خودداری می شود. هر چند تاکنون چندین شهادت نامه از سوی برخی از زنان منتشر شده که ضرورت رسیدگی عاجل و جدی به چنین پرونده هایی را گوشزد می کند. از جمله می توان به دادخواهی های زیر اشاره کرد:
مصاحبه رویا طلوعی با ساندی دیلی تلگراف
افشای یک جنایت / بابک داد
اعترافات فرشته قاضی و سخنان فخرالسادات محتشمی پور

منبع: 
مدرسه فمینیستی

افزودن نظر جدید