تایید حکم اعدام دو زندانی سیاسی کُرد


مصطفی سلیمی (ایلویی) زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام از 18 فروردین‌ماه 1393، در اعتراض به تایید حکم اعدامش از سوی دیوان عالی کشور، دست به اعتصاب غذا زده است و امروز، سه‌شنبه 26 فروردین‌ماه 1393، ماموران امنیتی در نهمین روز اعتصاب غذا، وی را به سلول انفرادی انتقال دادند.

گفته می‌شود وضعیت عمومی این زندانی سیاسی کُرد بسیار نامناسب و هر لحظه نیز رو به وخامت است. وی در ماه‌های اخیر، به صورت مستمر با مشکلات جسمی و بیماری روبه‌رو بوده و این موضوع باعث تشدید ضعف جسمانی وی شده است. تقاضای این زندانی برای رسیدگی پزشکی و همچنین اعتراض به حکم صادره اعدامش نیز با بی‌تفاوتی و کم‌توجهی مسوولان، بی‌نتیجه مانده است.

ﻣﻨﺎﺑﻊ مطلع ﻧﺰدﯾﮏ ﺑﻪ مصطفی سلیمی، درباره درمان وی می‌گویند: "ﻣﻘﺎﻣﺎت زﻧﺪان ﺑﻪ ﺳﻠﯿﻤﯽ اﺟﺎزه‌ی ﻣﻼﻗﺎت ﺑﺎ ﭘﺰﺷﮑﺎن را ﻧمی‌دهند و تابه‌حال ﺗﻨﮫﺎ داروھﺎی ﻣﺴﮑﻦ در اﺧﺘﯿﺎر وی ﻗﺮار داده‌اند." وی ھﻢ‌اﮐﻨﻮن از ﻋﻔﻮﻧﺖ ﺷﺪﯾﺪ ھﺮ دو ﮐﻠﯿﻪ، ﮐﻤﺮدرد، درد در زاﻧﻮھﺎ و از ﻣﺸﮑﻼت ﺑﯿﻨﺎﯾﯽ رﻧﺞ ﻣﯽ‌ﺑﺮد.

مصطفی سلیمی فرزند عبدالله، اهل روستای ایلو منطقه تیلکو از توابع شهرستان سقز است که در سال 1380 به عضویت یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد درآمد و تا حدود سه سال با این همکاری کرد.

این زندانی سیاسی محکوم به اعدام در اواخر سال  1382، به همکاری خود با حزب پایان داده و به دنبال آن در منزل یکی از اقوام خود در شهر نهاوند واقع در استان لرستان ساکن شد. نیروهای امنیتی در همان زمان اقدام به بازداشت وی کرده و پس از انتقال به اداره‌های اطلاعات و دادگاه‌های سنندج و سقز، به اتهام اقدام علیه امنیت کشور از طریق محاربه به اعدام محکوم شد.

گفتنی است تقاضای فرجام مصطفی سلیمی در دادگاه و سپس کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضائیه رد شد. او مدتی را در زندان رجایی شهر کرج، در تبعید سپری کرد. این شهروند کُرد سقزی یک فرزند دارد و هم‌اکنون با توجه به تایید حکم اعدام از سوی دیوان عالی کشور، با اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام در زندان مرکزی سقز به‌سر می‌برد.

 

محمد عبدالهی اهل شهرستان مهاباد در استان آذربایجان غربی، در ۴ فروردین‌ماه ۱۳۸۹، در منزل شخصی خود بازداشت و در ۳۰ شهریورماه ۱۳۹۲، به اتهام محاربه از طریق همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف حکومت، توسط شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد محکوم به اعدام شد. در روزهای اخیر این حکم از سوی دیوان عالی کشور تایید و قطعی شد.

گفته می‌شود ماموران امنیتی در زمان بازداشت محمد عبدالهی با وجود غیر مسلح بودن وی، به او تیراندازی کرده‌اند و از ناحیه پا با شلیک گلوله مجروح شده بود. وی به صورت زخمی به اداره اطلاعات ارومیه منتقل و بدون درمان مناسب به سلول انفرادی انتقال داده شد.

منابع مطلع نزدیک به این زندانی سیاسی 35 ساله گفته‌اند که در جریان بازجویی‌ نیروهای امنیتی اداره اطلاعات، وی به شدت مورد شکنجه فیزیکی قرار گرفته بود. شدت شکنجه‌های جسمی این زندانی در حدی بود که وی از ناحیه دست و پا دچار شکستگی استخوان شده و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی و نگهداری در سلول انفرادی، استخوان پای وی کج جوش خورده است. این زندانی همچنین در اثر شکنجه‌های مداوم، چند دندانش شکسته شده که این امر در طول سه سال گذشته موجب ایجاد ناراحتی گوارشی نیز برای وی شده است.

گفتنی است وی برادر "محمدامین عبدالهی" دیگر زندانی سیاسی است که پس از ۱۱ بار احضار به دادگاه، براساس گفته ماموران اجرای احکام زندان، به اتهام محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف حکومت به اعدام محکوم شده است. صدور این حکم در حالی صورت گرفته که در جریان دادگاه‌ها، وی از حق اختیار وکیل برای خود محروم بوده است. وی در جریان بازجویی‌ها هیچ‌گونه اعترافی بر علیه خود نداشته است و به همین دلیل ۱۱ بار برای وی دادگاه تشکیل شد؛ اما با این حال این حکم به صورت شفاهی در زندان به وی ابلاغ شده است.

منبع: 
خبرگزاری دیدبان حقوق بشر کردستان

افزودن نظر جدید