هجده تیر، بزرگترين چالش جنبش دانشجوئی عليه جمهوری اسلامی

به مناسبت حمله به کوی دانشگاه تهران با حمايت نيروهای نظامی در روز ١٨ تير سال ١٣٧٨


در تاريخ جنبش دانشجوئی دو روز شاخص است. يکی به دوره رژيم شاه برمی گردد و دومی به دوره جمهوری اسلامی. اولی به نام ١٦ آذر ـ روز دانشجو ـ شناخته شده است که در آن روز در سال ١٣٣٢سرکوب گران رژيم شاه برای فرونشاندن حرکت اعتراضی دانشجويان به دانشکده فنی دانشگاه تهران يورش آوردند و جان سه تن از دانشجويان را گرفتند. دومی به ١٨ تير مشهور شده است که لباس شخصی ها با حمايت نيروهای نظامی در آن روز ـ سال ١٣٧٨ ـ به تجمع دانشجويان در خوابگاه دانشگاه تهران يورش بردند، اموال دانشجويان را تخريب کردند، دانشجويان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و تعداد زيادی از آن ها را بازداشت نمودند. حمله به کوی دانشگاه تهران به اعتراضات گسترده و چند روزه دانشجویان و مردم در تهران و شهرستانها انجامید. دانشجويان دانشگاه تبریز نیز روز بعد، ۱۹ تیر، به حمايت از دانشجويان دانشگاه تهران برخاستند که رژيم آن ها را به شدت سرکوب کرد. گفته می شود چند تن از دانشجويان در تهران و تبريز کشته شدند که تا کنون هويت دو تن ـ عزت‌الله ابراهیم‌نژاد و فرشته علیزاده ـ روشن شده‌ است. سعید زینالی نیز از هنگام دستگیری توسط ماموران ناپدید شده است.

تجمع دانشجويان در ١٨ تير در اعتراض به بسته شدن روزنامه سلام بود. روزنامه سلام روز ۱۵ تیر ۱۳۷۸ به جرم چاپ نامه محرمانه سعید امامی به قربانعلی دری نجف آبادی وزیر اطلاعات برای تهدید مطبوعات، توسط دادگاه ویژه روحانیت به مدت ۵ سال توقیف شد.

تداوم اعتراضات دانشجويان در رويداد ١٨ تير و گسترش آن به شهرستان ها و سایر نقاط تهران از جمله میدان سپه و بازار تهران، فضای سياسی کشور را تحت تاثير قرار داد و رژيم را به وحشت انداخت. ۲۴ تن از فرماندهان بلند پایه سپاه در نامه‌ای به محمد خاتمی وی را تهدید کردند که اگر در سرکوب اعتراضات قوی‌تر عمل نکند، خود دست بکار می‌شوند. نوار صوتی که بعداً به دست آمد، نشان می داد که در جریان حمله به کوی دانشگاه کسانی مانند سردار نجات فرمانده سپاه ولی امر به همراه سردار نقدی و سردار ذوالقدر و دیگران طرح سرکوب دانشجویان و حتی عزل محمد خاتمی رییس جمهور وقت را داشتند.

در اين رويداد دانشجويان متحمل هزينه سنگينی شدند. قوه قضائيه دانشجويان دستگير شده را به زندان های سنگين محکوم کرد، در حالی که همه نیروهای پلیس و شبه نظامیان وابسته را تبرئه کرد و فقط یک سرباز را به جرم دزديدن ريش تراش محکوم نمود.

١٨ تير بزرگترين چالش جنبش دانشجوئی عليه جمهوری اسلامی بود. ١٨ تير در تاريخ جنبش دانشجوئی ثبت شد. در سالگرد این رویداد در سال های بعد شاهد برگزاری تظاهرات‌های مردمی دانشجویی در تهران و سایر شهرها بوديم. شدیدترین اعتراضات در سال ۱۳۸۲ رویداد که تهران برای ۲۰ روز شاهد اعتراضات مردمی دانشجویی بود.

ما همراه با دانشجويان و نيروهای آزاديخواه کشور، سالگرد ١٨ تير را گرامی می داريم و خواهان برداشتن فضای پادگانی در دانشگاه های کشور و عدم دخالت ارگان های امنيتی در فعاليت های صنفی و سياسی دانشجويان هستيم.

١٨ تير ١٣۹٣

افزودن نظر جدید