پیام به مناسبت بیست و پنجمین سالروز ترور دکتر قاسملو

 

 ٢٢ تیر ماه ١٣٦٨ (١٣ ژوئيه ١٩٨٩) مصادف است با  بیست و پنجمین سالگرد ترور زنده یاد دکتر عبدالرحمان قاسملو دبیر اول حزب دمکرات کردستان ايران، عبداله قادری آذر قائم مقام حزب و فاضل رسول که توسط مزدوران جمهوری اسلامی ایران در وین کشته شدند. اين ترور زمانی صورت گرفت که هاشمی رفسنجانی رئیس جمهور و علی فلاحیان وزیر اطلاعات بود. دکتر قاسملو و همراهانش در حالی قربانی تروريسم دولتی شدند که با حسن نيت و با هدف يافتن راه حلی مسالمت آميز برای تامين مطالبه بر حق مردم کردستان ايران به مذاکره با نمايندگان جمهوری اسلامی نشسته بودند. سران جمهوری اسلامی به جای استقبال از اقدام دبيرکل حزب دموکرات کردستان ايران برای مذاکره، طبق برنامه از پيش طراحی شده با گلوله به مطالبات ملی هم ميهنان کرد ما پاسخ گفتند. زنده یاد دکتر قاسملو رهبری فرهیخته و مبتکر شعار دموکراسی برای ایران و خودمختاری برای کردستان بود. مذاکره با مخالفان سیاسی و رسیدن به زبان مشترک و کوشش در ایجاد اتحادها و ائتلافهای بزرگ سیاسی از خصلتهای برجسته زنده یاد دکتر قاسملو بود.                              

او شخصیت فراملی بود، در بين اپوریسیون محبوبيت داشت و می توانست در حل مسئله کردستان از طریق گفتگو و مذاکره نقش تعيين کننده داشته باشد. اما رژيم ايران نه تنها از وجود چنين شخصيتی برای حلی مسئله کرد بهره نگرفت، بلکه به جنايت ديگری دست يازيد. رژيم بعد از چند سال صادق شرفکندی و همرزمان او را در رستوران ميکونوس ترور کرد. اما ترور رهبران حزب دمکرات کردستان ايران، خللی در اراده مردم کردستان برای دستیابی به حقوق حقه خود در چارچوب ایرانی دمکراتیک وارد نکرد و امروز ایده ها و آرمان های زنده یاد دکتر قاسملو راهنمای مردم کردستان ایران است. ترور قاسملو، صرفا قتل و حذف فيزيکی رهبر حزب دموکرات کردستان ايران در مقطع معينی از دوران حکومت جمهوری اسلامی نيست، بلکه سمبل حذف فيزيکی مخالفين در مبارزه سياسی و ترور آزادی، است. چنين جنايتی را نمی توان فراموش کرد و از پيگيری آمران و عاملان آن دست برداشت. هيچ انسان آزاده و هيچ دادگاه عادلانه ای نمی پذيرد که پرونده اين ترور دولتی پيش از محاکمه متهمان شناخته شده آن بايگانی شود. پيگيری محاکمه آمران و عاملان قتل دکتر قاسملو يک وظيفه انسانی، اجتماعی و عدالتخواهانه است. سازمان ما از هرگونه اقدامی که در اين راستا انجام شود پشتيبانی می کند.

ما در بیست و پنجمین سال ترور دکتر قاسملو ياد او را گرامی می داريم و اميدواريم نگاه او به کردستان و ايران، راهنمای جريان های سياسی کرد در تدوين برنامه و سياست قرار گيرد.

 سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت) ـ تورنتو

 

بیست جولای ۲۰۱۴

افزودن نظر جدید