نمی توان چشم بر کرامت انسانی بست و کشتار مردم غزه را محکوم نکرد

 
اسرائیل در تبلیغات خود دائما اعلام می کند که محمود عباس نماینده همه مردم فلسطین نیست و این کشور نمی تواند در چنین شرایطی وارد مذاکره برای صلح و توافق با فلسطینی ها شود. سالهاست که دولت اسرائیل با فردی همچون محمود عباس تلاشی در جهت برقراری صلح و پایان دادن به مناقشات موجود انجام نداده است و دائما فلسطینیان را تحت فشار نظامی، امنیتی، محدودیت ها و محاصره مناطق مستقل قرار داده است  یا اعلام می کند که سازمان حماس اسرائیل را برسمیت نمی شناسد و بدنبال انجام عملیات تروریستی است و مخالف برقراری صلح با اسرائیل می باشد. اما این بار بر خلاف نظر و فشارهای دولت اسرائیل، حماس و محمود عباس در ماه آوریل به این توافق رسیدند که با اتحاد ملی به سمت مذاکره و صلح بروند و شرایط را با تشکیل دولت ملی برای مذاکره فراهم کنند؛ البته لازمه ایجاد چنین دولتی به رسمیت شناختن کشور اسرائیل و رد مبارزه مسلحانه بود. در این میان حتی حماس قبول کرد که محمود عباس رئیس دولت تکنوکرات فلسطینی شود. اما دولت دست راستی اسرائیل نتانیاهو بجای حمایت از این اقدام مثبت و تقویت مذاکره در جهت روند صلح و تشویق و تثبیت آن در میان جریانات متنوع فلسطینی در جهت زمین گیر کردن این اقدام مثبت روی آورد. 

در ماه ژوئیه سه نوجوان اسرائیلی توسط افراد ناشناس به گروگان گرفته شدند و سپس به قتل رسیدند. انگشت اتهام به سمت سازمان حماس نشانه رفت. اما قبل ازمشخص شدن عاملین قتل سه نوجوان اسرائیلی، ارتش و ارگان های نظامی و امنیتی این کشور در جستجوی یافتن این سه نوجوان، حدود 700 فلسطینی را بازداشت کردند و 11 فلسطینی را کشتند. علاوه بر این در اقدامی انتقام جویانه پس از پیدا شدن اجساد سه نوجوان اسرائیلی - امریکائی، افراطیون اسرائیلی، یک نوجوان فلسطینی را به گروگان گرفتند و او را به شکل جنایتکارانه ای بصورت زنذه به آتش کشیدند.

فضای جنگی بار دیگر در منطقه تقویت و راکت پراکنی جریانات مستقر در غزه آغاز شد و اسرائیل هم با دستور نخست وزیر این کشور حملات شدید هوایی و دریایی خود را باری دیگر از طریق بمباران و شلیک موشک به غزه با هدف نابودی سازمان حماس آغاز کرد و بدین ترتیب اقدامات وحشیانه و مخرب نظامی خود را توجیه کرد. همه می دانند که غزه شهری است که در آن جمعیتی بسیار زیادی بصورت فشرده در کنار هم زندگی می کنند و هر اقدام نظامی از طریق بمباران و شلیک موشک می تواند تلفات و قربانیان بسیار زیادی را از مردم این شهر بگیرد. تا الان با بمباران این شهر بیش از 1050 نفر کشته شده اند که اغلب قریانیان از میان کودکان؛ زنان و سالمندان این شهر می باشند. در این جنگ نابرابر، تاکنون بیش از 43 اسرائیلی در موشک پراکنی از سمت غزه به طرف مناطق اسرائیلی کشته شده اند که 3 نفر از آنها، غیرنظامی بوده اند.

اسرائیل در این جنگ نابرابر توانسته با تجهیزات کامل و گسترده نظامی و حمایت امریکا و برخی کشورهای غربی و سکوت کشورهای عربی در منطقه، عملیات نظامی خود را بشکلی خشونت آمیز پیش برد. اما با وجود این افکار عمومی جهان معترض جنگ و بمباران وحشیانه غزه توسط اسرائیل است. تاکنون صدها تظاهرات در سراسر جهان در جهت قطع اقدامات نظامی، کشتار مردم غیر نظامی و محکوم کردن اسرائیل انجام شده است. اقدامات نظامی اسرائیل در غزه موجب تضعیف موقعیت و جایگاه اسرائیل در منطقه و جهان و نیز در میان افکار عمومی جهان شده است. در این وضعیت حکومت های کشورهای غربی نخواهند توانست در برابر اعتراضات مردم کشورشان به حمایت یکجانبه از اسرائیل ادامه دهند. بخش زیادی از اعتراضات افکار عمومی جهان به دولت اسرائیل بخاطر نقض همه جانبه و علنی کرامت انسانی(حقوق بشر)، حقوق بین الملل و کشتار مردم غیر نظامی است. بنابر این نمی توان چشم بر  کشتار مردم بی دفاع غزه بست و آنرا محکوم نکرد.

در تبلیغاتی که در غرب و اسرائیل صورت می گیرد بسیار تلاش می شود جنبش فلسطین را به "تروریست ها" یا سازمان حماس محدود کنند. در صورتی که چنین نیست. جنبش مقاومت فلسطین با تنوعات فکری زیادی در درون خود مواجه است و هر طیف به روش خود مبارزه و مقاومت را پیش می برد. همه بخوبی می دانند که هدف اصلی درگیری و جنگ های اسرائیل با فلسطینیان، سازمان حماس یا جهاد اسلامی نیست. مشکل اسرائیل حضور جنبش مقاومت فلسطین است. در ضمن درگیری، جنگ و کشتار مردم فلسطین نیز با تاسیس سازمان حماس آغاز نشده است که الان با از بین رفتن آن بشود مسئله را فیصله یافته تلقی کرد. مقاومت و مبارزه در برابر نیروهای اشغالگر در مناطق فلسطینی حق مردم فلسطین است و نمی توان صدای آنان را با کشتار وسیع و سیستماتیک خاموش کرد. افکار عمومی جهان این را نمی پذیرد. راکت پراکنی سازمان های فلسطینی در غزه به سمت مناطق غیر نظامی با هر انگیزه ای و در هر سطحی هم که صورت گیرد قابل دفاع نیست و محکوم است. اما در حین حال اقدامات تقابلی حماس و اسراییل هیچ تناسبی با هم در عرصه نظامی ندارند و نمی توان تحت این بهانه یک شهر و مردم یک منطقه را به گروگان گرفت و مناطق مسکونی آنان را بمباران و آنها را از خانه و کاشانه آواره کرد و بیش از 1050 نفر از آنها را کشت( بیش از صد نفر از کشته شدگان کودکان فلسطینی بوده اند) و هزاران نفر دیگر را زخمی کرد. این جنگ به تمامی نابرابرنه و وحشیانه است و در تناقض آشکار با قوانین بین المللی است و می بایست آنرا محکوم کرد و خواهان توقف هر چه سریعتر آن شد.

اسناد و شواهد بسیاری دال بر این است که دولت نتانیاهو بدنبال یافتن راه حلی مناسب و صلح آمیز برای پایان دادن همشیگی به جنگ با فلسطینیان نیست. اقدامات نظامی اخیر با پیشرفته ترین سلاح ها و تجهیزات تنها با هدف از بین بردن اتحاد ملی میان جریانات فلسطینی بوده است و بار دیگر این واقعیت تلخ را تائید می کند که دولت اسرائیل بدنبال برقراری صلح با جنبش مقاومت فلسطین نیست.  متاسفانه ارگان های بین المللی همانند شورای امنیت، اتحادیه اروپا، کشورهای بزرگ و کشورهای عربی برای یافتن راه حلی مناسب برای برقراری صلحی عادلانه میان اسرائیل و فلسطین اقدام خاصی را سازمان نمی دهند و در برابر سرکوب خشن و نابودی سیستماتیک مردم این منطقه توسط ارتش اسرائیل سکوت را اتخاذ کرده اند و چنین سیاستی به نفع مذاکره و صلح در منطقه نیست.

علی صمد

 27 ژوئیه 2014 

عکس- تظاهرات در همبستگی با مردم فلسطین (غزه) در بروکسل- بلژیک در تاریخ 27 ژوئیه 2014

 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

اسناد و شواهد بسیاری دال بر این است که دولت نتانیاهو بدنبال یافتن راه حلی مناسب و صلح آمیز برای پایان دادن همشیگی به جنگ با فلسطینیان نیست. اما همانطور که نیروهای مذهبی و افراطی در غزه ، فلسطین بدنبال صلح با اسراییل نیستند در واقع این جنگ بمانند جنگهای قبلی در گذشته ، جنگ افراطی ترین و راست ترین نیروهای درون اسراییل و فلسطین میباشد و بایستی هر دو نیروی جنگ طلب را محکوم کرد .

درود بر رفيق علي صمد
گفته اند و نوشته و شنيده ايم كه جانا سخن از زبان ما مي گوئي. موضع درست و منطقي ارائه داديد. رئال و واقعي است. در تحليل شما نكته اساسي وجود دارد و آن اين است كه دولت نتانیاهو بدنبال یافتن راه حلی مناسب و صلح آمیز برای پایان دادن همشیگی به جنگ با فلسطینیان نیست. فهم از تحليل شما به اين ميرسد كه آغاز كشتار اسرائيل توسط دولتئ اسرائيل اتفاق ساده اي بود. در آوريل 2014 حماس و محمود عباس به توافق رسیدند که به اتحاد ملی مبادرت ورزند كه چنين نيز شد. هر دو تشكل مردمي فلسطيني پذيرفته بودند كه لازمه ایجاد اتحاد ملي به رسمیت شناختن کشور اسرائیل و رد مبارزه مسلحانه است . اما درست در لحظاتي كه سران دوتشكل مردمي فلسطيني از اجلاس خارج شدند. دولت دست راستی اسرائیل نتانیاهو بجای حمایت از این اقدام مثبت و تقویت مذاکره در جهت روند صلح و تشویق و تثبیت آن در میان جریانات سياسي گوناگون فلسطینی در جهت خنثي سازي عمل موثر متحد شدن دوتشكل فلسطيني حركت موذيانه اي را آغاز مي كند. قصه نخ نما براي اثبات تروريستي بودن حماس اين بار به طنز گرائيد. دولت نتانياهو سه نوجوان اسرائيلي را در شهرك هاي تحت الحفظ خود مي ربايد و به قتل مي رساند و عامل آن را حماس معرفي ميكند. گرچه رسانه هاي معتبر جهان بر ناممكن بودن ورود مردم فلسطين به شهرك هاي اسرائيلي تاكيد داشتند و بدين ترتيب امكان نفوذ حماس براي اجراي پروژه ربايش به شهرك مزبوررا نمي پذيرفتند. خلاصه جنگ افروزان اسرائيل بار ديگر با تجهیزات کامل و گسترده نظامی به غزه حمله كردند اما قبلا امتياز حمایت امریکا و برخی کشورهای غربی و سکوت کشورهای عربی را اخذ كرده بودند.
ايا كشتار وحشيانه مردم در زندان غزه بعد از پ0 روز چه دستاوردي براي اسرائيل به همراه آورد. اين بار افکار عمومی جهان به شمول جريانات چپ، نهادهاي حقوق بشري و برخي دول سوسياليستي و مترقي، در كنار هم صف آرائي كردند و جنگ و بمباران وحشیانه غزه توسط اسرائیل را محكوم كردند. اعتراض گسترده افكار عمومي جهان نسبت به اقدامات نظامی اسرائیل در غزه موجب تنزل موقعیت و جایگاه سياسي اسرائیل در منطقه و جهان و جهان شده است. و رفيق چه زيبا نوشته اي كه بخش زیادی از اعتراضات افکار عمومی جهان به دولت اسرائیل بخاطر نقض همه جانبه و علنی کرامت انسانی(حقوق بشر)، حقوق بین الملل و کشتار مردم غیر نظامی است. بنابر این نمی توان چشم بر کشتار مردم بی دفاع غزه بست و آنرا محکوم نکرد.
اسرائيل صلح نمي خواهد. اسرائيل مي خواهد حاشيه امني براي خود ايجاد كند. ديوار حائل را مي خواهد صدها كيلومتر دورتر احداث كند . بنابراين با شما هم نظرم كه غرب و اسرائیل با پروپاگانداي مي كوشند جنبش فلسطین را به "تروریست ها" یا سازمان حماس محدود کنند. در واقعيت چنین نیست. جنبش مقاومت فلسطین با تنوعات فکری در درون خود مواجه است و هر طیف به روش خود مبارزه و مقاومت را پیش می برد. واقعيت حاكي از آن است كه هدف اصلی اسرائیل جنگ با سازمان حماس یا جهاد اسلامی نیست. مشکل اسرائیل حضور جنبش مقاومت فلسطین است. در ضمن درگیری، جنگ و کشتار مردم فلسطین نیز با تاسیس سازمان حماس آغاز نشده است که الان با از بین رفتن آن بشود مسئله را فیصله یافته تلقی کرد. مقاومت و مبارزه در برابر نیروهای اشغالگر در مناطق فلسطینی حق مردم فلسطین است و نمی توان صدای آنان را با کشتار وسیع و سیستماتیک خاموش کرد.
نكته اساسي تحليل شما تاكيد بر واقعيتي است كه نوشته ايد:" اقدامات تقابلی حماس و اسراییل هیچ تناسبی با هم در عرصه نظامی ندارند و نمی توان تحت این بهانه یک شهر و مردم یک منطقه را به گروگان گرفت." نكته شما برخلاف موضع رفقاي شاخص چپ داخل كشور بود. رفقاي داخل كشور به کشتار نامه جمعي "مردم فلسطین بی درنگ پایان دهید! " را انتشار كردند كه در محكوميت دولت هاي جنايتكار اسرائيل و حماس تنظيم شده بود. نامه دوپهلو و همسنگ قرار ادن حماس با اسرائيل را رفقاي بزرگي نظير: رفيق عموئي، دكتر زرافشان حقوقدان، دكتر فريبرز رئيس دانا اقتصاددان، و چند نفر از اعضا كانون نويسندگان بقرار سيمين بهبهاني محسن حكيمي، اكبر معصوم بيگي و تني چند از فعالان سياسي داخل كشور امضا كردند.اما به خاطر خطاي فاحش سياسي بلافاصله اقدام به برداشتن امضا خود از ذيل نامه نمودند*1
بعد از انتشار علني نامه اين عزيزان، ناگاه سيل انصراف و برائت از همسنگ دانستن حماس دافع در برابر حملات وحشيانه اسرائيل آغاز شد.عموئي همسنگ قراردادن رژیم وحشی اسرائیل با جنبش فلسطینی حماس را خطایی فاحش قلمداد كرد*2. رئيس دانا در توضيحات از عموئي به خاطر نخواندن متن نامه خود پوزش خواست و اصلاحيه اي را در توضيحات آمورد:" ٣- من این برداشت را ندارم که بیانیه حماس و ارتش اسرائیل را هم سنگ گرفته است."*3 "ياشار دارالشفا از زندان اوين تكذيبه اي" *4 صادر واز اخبار روز تشكر مي كند كه اسم وي را از زير نامه برداشته است. دكتر زرافشان نيز برابر نامه توضيحي خود از بي دقتي در نخواندن متن پوزش خواسته و تاكيد كرده اند كه برخلاف متن نامه مزبور هيچگاه دفاع حماس را همتراز با جنايات اسرائيل همتراز نمي داند. اما همه عناصر شاخص نقاط ضعف خود را تصحیح کردند اما در این میان چگونه لطمه وارده به حیثیت جریان چپ را چگونه می توان جبران کرد.
به لينك هاي زير مراجعه شود.
*1 http://www.akhbar-rooz.com/article.jsp?essayId=61341

*2 http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=61375

*3 http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=61390

*4 http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=61397

*5 http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=61398

چرا کمونیستها، ملی‌ گرایان ، سکولارها و دهها سازمان فلسطینی در کنار حماس با اسراییل اشغالگر میرزمند ؟ من ازرفیق شاهین انزلی می پرسم این سئوالی را که آوردم.
تاریخ ما فاکتی دارد که مبین اختلاف نظر بین دو رهبر مارکسیستی است. اختلاف لنین با تروتسکی در این است که لنین امپریالیسم را بمثابه بالاترین مرحله سرمایه داری دانسته و از تضاد جبهه‌ ضد امپریالیستی مبارزات و مقاومت آنها در برابر امپریالیسم دفاع می‌کند ولی‌ تروتسکی هر نوع سرمایه داری را ارتجاعی و مبارزات آنها را نیز ارتجاعی و غیر قابل دفاع می‌داند . وظایف ترتسکیستها فقط دفاع از "طبقه کارگر" و کشورهای موهومی سوسیالیستی که هنوز هم در هیچ کشوری تولد نیافته است می‌باشد.
اگر ما در آن مرحله تخیلی قرار داشتیم این تئوری میتواند درست باشد ولی‌ در حال حاضر، امپریالیسم آمریکا و متحد وفادارش اسرائیل دمار از روزگار مردم نیمکره جنوبی بالاخص خاورمیانه و از جمله فلسطین و غزه درآورده و می‌آ‌ورد . رفیق شما حداقل مقالات موجود در سایت کارآنلاین خودمان در خصوص غزه را می خواندی.مقاله گیدون لووی که اسرائیل خواهان صلح نیست و دیگر نویسندگان اسرائیلی ضد صیهونیستها. آنها عنوان کرده اند و ثابت می کنند که اسرادیل خواستار محو حماس و غزه است. حال ممکن است ما حماس را به خاطر تزلزل در مناسبات سیاسی قبول نداشته باشیم یا همراهی حماس با محمد مرسی خوشایند ما نباشد و همراهی اش با مخالفان بشار اسد و سرکوب مردم سوریه باعث خشم ما شده باشد. اما هرچه باشد منتخب بخشی از مردم غزه است و یکی از 18 سازمان فلسطینی است که باوجود جوهره مذهبی دوشادوش دیگر سازمان های چپ و سکولار در برابر حملات ددمنشانه اسرائیل در غزه مقاومت می کند.