پیشمرگه ها کنترل سد موصل را باز پس گرفتند

از روز جمعه جنگ شدیدی در اطراف سد موصل در نزدیکی شهر اربیل مرکز اقلیم کردستان عراق آغاز شده است. خبرگزاری ها به نقل از منابع نظامی آمریکا و رسانه های اقلیم کردستان عراق از حملات گسترده هواپیما های آمریکایی به مواضع داعش در نزدیکی سد موصل خبر داده اند. همزمان با بمباران مواضع داعش توسط جنگنده های آمریکا ، نیروهای زمینی کرد و ارتش عراق نیز به شدت با جنگجویان داعش در اطراف این سد استراتژیک در حال درگیری هستند. شامگاه یکشنبه منابع کرد اعلام کردند که کنترل نقاط استراتژیک و کلیدی سد موصل را از جنگجویان 'دولت اسلامی' پس گرفته‌اند و ضمن پاکسازی اطراف سد، هم اکنون در حال پیشروی به سوی مرکز شهر تلکیف که پیشتر به دست داعش افتاده بود، هستند.

کنترل کامل سد موصل توسط پیشمرگه ها و ارتش عراق در واقع به معنی بازپس‌گیری دشت نینوا محسوب می‌شود که تعداد زیادی از اقلیت‌های شبک، ایزدی و مسیحی در آن زندگی می‌کنند.

سد موصل که در مسیر رود دجله ساخته شده بزرگترین سد در عراق است . این سد ماه جاری پس از سقوط موصل و درگیری چند روزه به کنترل نیروهای داعش درآمد. کنترل این سد بزرگ این امکان را به گروه داعش می دهد که هر گاه بخواهد آب و برق منطقه وسیعی از عراق را قطع کند. در صورت نابودی این سد شهر موصل و شهرهای اطراف به زیر آب می روند.
از آغاز حملات داعش ، مناطق اطراف سد شاهد شدیدترین در گیری ها بوده و در سه هفته اخیر سد موصل چند بار میان نیروهای کرد و داعش دست به دست شده است.

مقام‌های ارتش آمریکا روز شنبه به شبکه ان.بی.سی این کشور گفتند تصمیم حمله به مواضع "داعش" در حوالی سد موصل را پس از آن اتخاذ کردند که اطلاعات دریافتی نشان داده شبه‌نظامیان هنوز توان نابود کردن این سد عظیم را ندارند
یکی از مسائلی که نگرانی مردم در شمال عراق را برانگیخته است، احتمال نابود کردن سد بزرگ موصل توسط جنگجویان داعش است.
روز یکشنبه فرماندهان پیشمرگه های کرد از عقب نشاندن نیروهای داعش از بخش شرقی سد خبر دادند. عبدالرحمن کورینی، ژنرال کرد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته که ضلع شرقی سد موصل آزاد شده و شماری از پیکارجویان داعش نیز در عملیات آزادسازی کشته شده‌اند.
ژنرال کورینی برای کاستن از نگرانی مردم در مورد احتمال خطر نابودی سد به دست داعش تاکید کرده که نیروهای داعش در موقعیتی قرار ندارند که بتوانند تهدید به انفجار سد را عملی سازند.

داعش «۷۰۰ عضو ایل الشعیطات » را در سوریه اعدام کرد
در حالی که عملیات هوایی آمریکا و مقابله پیشمرگه ها علیه مواضع داعش در شمال عراق، از روز شنبه ۱۶ اوت تشدید شده‌ و کردها از پیشروی در منطقه موصل خبر می دهند، جنگجویان داعش در سوریه بر میزان تحرکات خود و کشتار مردم افزوده اند.

گروه دیده بان حقوق بشر سوریه روز شنبه ۲۵ مردادماه اعلام کرده است، داعش طی دو هفته گذشته دست کم ۷۰۰ عضو عشیره الشیعطات در شرق سوریه را اعدام کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده بان حقوق بشر سوریه به نقل از منابع شورشیان سوری اعلام کرده است که این ۷۰۰ نفر از عشیره (ایل) «الشعیطات» در مناطقی در استان دیرالزور در شرق سوریه بودند که شمار زیادی از آنها توسط گروه دولت اسلامی گردن زده شدند. نهاد نظارت بر حقوق بشر سوریه می‌گوید علت این کشتار، مقاومت مسلحانه این عشایر در برابر نیروهای داعش و عدم بیعت آنها با خلافت «ابوبکر بغدادی» بوده است

این نهاد حقوق بشری می گوید، بیشتر اعدام شدگان غیر نظامی بودند.
یورش نظامی داعش به شهرهای عراق و پیشروی این گروه در شمال این کشور، تاکنون به آواره شدن هزاران نفر و کشته شدن صدها تن منجر شده است.
داعش مناطق وسیعی از شمال عراق و سوریه را تصرف کرده و در این مناطق برپایی خلافت اسلامی اعلام کرده است.

 

منبع: 
اخبار روز

افزودن نظر جدید