گذر و نظری بر رویدادهای داخلی از ۳۰ شهریور تا ٨ مهر

بازداشت خانواده های دراویش زندانی در تهران

تداوم بحران، تشدید سرکوب، مقاومت جانانە

در هفته ای که گذشت اخبار رسانه ها ی داخل و خارج ایران حکایت از آن داشت که تیم ظریف در مذاکرات هسته ای با دستانی خالی به کشور بازگشت، روحانی به مانند دیگر مسوولان جمهوری اسلامی ایران ، چشم در چشم مردم ایران و دیگر کشورها اعلام کرد که :" در ایران روزنامه نگار زندانی نداریم".

خبر های رسیده ازداخل کشور حکایت آن دارد که سرکوب نهاد های مدنی و دگر اندیشان در ابعاد وسیع تری همچنان ادامه دارد و فساد تا مغز استخوان رژیم ریشه دواندە است. در ادامه نگاهی کوتاه به بخشی از مهمترین اخبار هفته گذشته خواهیم داشت که به شرح زیر تقدیم شما می شود:

تشدید اعمال خشونت علیە دگراندیشان

دیر زمانی است که در جمهوری اسلامی ایران دیگر کلمه معاند تنها به گروهای سیاسی مخالف رژیم نسبت داده نمی شود، بلکه تفکر تک بعدی در پرتو گرو های چپاول گر مافیایی چنان در حکومت ریشه داده است که نه تنها فعالان سیاسی یا مدنی ، دراویش ، بهاییان ، اقلیت های ملی و ....همه در برابر قوانین خود ساخته حاکمیت ولایت فقیه  در ج.ا.ا با یک تیغ سرکوب می شوند. برای نمونه چهارشنبه دوم مهر (۲۴ سپتامبر) محسن امیراصلانی زنجانی به اتهام "فساد فی الارض، بدعت در اصول و فروع دین اسلام و تفسیر جدید از قرآن"در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.

محسن امیراصلانی، متولد ۱۳۵۶، ساکن تهران و متاهل به جرم جلساتی که در زمینه تفسیر قرآن و «روان درمانی» برگزار می کرده است و روایتی متفاوت از قرآن و حکایات آن ارائه می داد «توهین به یونس» از جمله اتهامات او بوده است.

خبرگزاری ایرنا نیزاز برگزاری دادگاه تجدید نظر هشت دختر و پسر فعال در فیس بوک در دادگاه انقلاب تهران خبر داده است.

بنابراین گزارش، دادگاه به پرونده این عده که به اتهام های اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به مقدسات، سران قوا و اشخاص به حبس های طولانی محکوم شده اند، رسیدگی کرد. از این هشت تن، فقط یک تن به قید وثیقه آزاد است.

در خبری دیگر فرمانده سپاه استان فارس گفت : ۱۱ تن که "سرپل‌های انتشار مطالب توهین‌آمیز" علیه خمینی بوده‌اند، دستگیر شده‌اند.

بعد از این خبر عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه اعلام کرد که این نهاد، فیلترینگ نرم‌افزار پیام‌رسان"واتس‌اپ" را تصویب کرده است.
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، معاون اول قوه‌ی قضائیه چنان از تاثیر تکنولوژی رسانه ها نگران است که با دخالت مستقیم در امور اجرایی دولت، در نامه‌ی خود به محمود واعظی، وزیر ارتباطات کشور آورده است:" اگردولت تا حداکثر یک ماه این نرم‌افزارها را فیلتر نکند، قوه‌ی قضائیه خود "اقدام مقتضی" را به عمل خواهد آورد."

محسنی اژه‌ای ابراز تاسف کرده بود که با این‌که قوه‌ی قضائیه پیش از این به دولت مهلتی سه‌ماهه برای "پالایش اینترنت" داد، دولت هیچ اقدام لازمی انجام نداده است.

مقاومت و اعتصاب در زندان ها

«مصطفی دانشجو» وکیل زندانی دراویش گنابادی دراثرضعف شدید به علت اعتصاب غذا در زندان ، برای دقایقی از هوش رفت.
وب‌سایت مجذوبان نور اعلام کرد:".
وی که با کمک هم‌بندی‌های خود پس ازچند دقیقه به هوش آمد، علی رغم اصرار‌های آن‌ها از اعزام به بهداری خودداری کرد.
باوجود گذشت ۲۴ روز از اعتصاب غذا ی این درویش زندانی وهم‌چنین سابقه بیماری آسم شدید و آریتیمی قلبی، هم‌بندی‌های وی درتماس با خانواده‌ی این زندانی به شدت از وضعیت وی ابراز نگرانی کردند..

این وکیل دادگستری به همراه ۸ تن دیگراز دراویش گنابادی دراعتراض به نگاه امنیتی حاکم به دراویش گنابادی و نقض حقوق گسترده آن‌ها دست به اعتصاب غذا زده است...
همچنین خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران خبراز تفهیم اتهام کاوه دارالشفا داد، وی ازفعالان دارای تفکر چپ درایران است که پس از اعتراض خانواده‌های زندانیان سیاسی به حوادث ۲۸ فروردین ماه در بند ۳۵۰ زندان اوین معروف به «پنج شنبه سیاه» و ضرب و شتم زندانیان مدتی در بازداشت بسر برده بود.

اتهامات  منتسب به وی عبارتند از : ترویج عقاید کمونیستی، اخلال در نظم عمومی و نگهداری مشروبات الکلی.
لازم به ذکر است برادر این فعال سیاسی، یاشار دارالشفا نیز قریب به دو سال است که محکومیت پنج ساله‌اش را در بند ۳۵۰ زندا اوین سپری می‌کند.

تعدادی از فعالان مدنی نیز در اعتراض به بازداشت های اخير در مقابل زندان اوين تجمع کردند..خبر دیگر این که،.

در اين ميان محمد نوريزاد نيز حضور داشت و شرکت کنندگان خواهان آزادی آرش صادقی، گلرخ ايرايی، آتنا فرقدانی و اميد علی‌شناس شدند..

از زندان رجایی شهر نیز خبر می رسد که وضعیت جسمی دو زندانی سیاسی به نام های میثاق یزدان‌نژاد و علی سلان‌پور در زندان رجایی شهر کرج نگران کننده است.

شعبه ۱ دادگاه انقلاب مهاباد نیز، سامان نسيم ، زندانی سياسی کرد را که در تاريخ ۲۴ تير ماه ۱۳۹۰ در سن ۱۷ سالگی بازداشت شده است ، به اتهام ارتباط با يکی از احزاب کردی به اعدام محکوم کرده است.

دراويش گنابادی؛

با شیوه ای نو مبارزه می کنند

مدتی است که دراویش گنابادی همراه با فراخوان کمپین کوچ به زندان اوین، شیوه ای نو را در مبارزه مدنی آغاز کردند.

درهفته گذشته بيش از دو هزار درويش گنابادی قصد داشتند روز شنبه، ۲۹ شهريور، برای پيگيری وضعيت ۹ درويش زندانی که در اعتصاب غذا به سر می‌برند، در مقابل دادستانی تهران تجمع کنند، اما نيروهای امنيتی با استقرار تجهيزات ضدشورش و ضرب و شتم آنان در خيابان‌های منتهی به دادستانی تهران تعدادی را بازداشت کردند و مانع از برگذاری آرام اين تجمع شدند.

وب ‌سايت خبری دراويش‌های گنابادی ايران، همچنين ضمن انتشار اسامی ۴۵۰ تن از دستگيرشدگان در تجمع روز شنبه اعلام کرد بازداشت شدگان به کلانتری‌های تهران و کرج منتقل شده‌اند.

با وجود سرکوب دراویش "روز يکشنبه تجمع ادامه یافت تا این که نمايندگان دراویش توانستند با نماينده وزير دادگستری ملاقات کنند.

طبق اين گزارش نماينده وزارت دادگستری از تجمع کنندگان خواسته است برای طرح درخواست های آنان با رئيس قوه قضائيه و رئيس مجلس يک هفته به وزارت دادگستری فرصت داده شود..

 

انکار وجود روزنامە نگاران زندانی توسط روحانی

 

حسن روحانی، رييس جمهوری ايران، روز جمعه چهارم مهرماه گفته است که فکر نمی کند که افراد به خاطر فعاليت های روزنامه نگاری در ايران بازداشت شده باشند..

حسن روحانی که با کريستين امانپور، خبرنگار شبکه تلويزيونی «سی ان ان»

صحبت می کرد،

در پاسخ به پرسشی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ايران گفته است: «البته فکر نمی کنم فردی به خاطر روزنامه نگاری، يا به خاطر فعاليت رسانه ای دستگير شده باشد.

 

در حالی حسن روحانی در خصوص بازداشت روزنامه نگاران در ایران اظهار نظر کرده است که نهادهای بین المللی چون «گزارشگران بدون مرز» می گویند، شمار زیادی از فعالان رسانه ای در ایران در بازداشت به سر می برند. .
طبق اعلام این سازمان، هم‌اکنون ۵۸ روزنامه‌نگار و شهروند وب‌نگار در زندان‌های ایران به‌سرمی‌برند که ۲۵ تن از آنان در فاصله یک سال گذشته بازداشت و زندانی شده‌اند..

از دیگر سو، به گزارش ايسنا، جلسه رسيدگی به پرونده‌های روزنامه‌ها‌ی شرق، خورشيد و متن در شعبه‌ ۷۶ دادگاه کيفری استان تهران به رياست قاضی مدير خراسانی و با حضور اعضای هيات منصفه مطبوعات برگزار شد..

پرونده‌ مديرمسئول روزنامه‌ شرق با شکايت مدعی‌العموم و به اتهامات نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومی و اضرار به غير تشکيل شده بود که بر اساس نظر هيات منصفه مطبوعات مديرمسئول اين روزنامه با اکثريت آرا مجرم شناخته شد..

 

فساد تا مغز استخوان رژیم ریشه دواندە است

با روی کار آمدن جمهوری اسلا می در ایران، رفته رفته نوکیسگان بعد از انقلاب قد برافراشتند و بعد از سه دهه از عمر ج.ا.ا نوکیسگان دیروز به مافیای امروز تبدیل شدند.

در پس جا به جایی جناح های سیاسی  در قدرت ، باند های وابسته به حاکمیت در مجموعه ی کناری دولت ها قرار می گیرند تا در فضایی امن به غارت پول نفت و سرمایه های ملی ایران در قالب خصوصی سازی و دیگر سیاست ها نئولیبرالیستی اقدام کنند، بعد از روی کار آمدن دولت احمدی تژاد نوبت به سرمایه داران نظامی رسید تا بار دیگر با تکیه بر ماشین سرکوب رژیم با اختلاس های نوجومی و میدان دادن به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان شاخص اصلی چپاول نظامیان، سهم غارت خود را از گلوی ده ها میلیون ایرانی به قیمت فقر ، آوارگی ، بی کاری ، تورم وفلاکت هر چه بیشترپدیدار کنند.

قدرت حاکمیت مافیایی آنقدر زیاد است که دولت حتی توان مقابله قانونی با آن ها را ندارد. اکبر ترکان دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد می‌گوید: این قرارگاه خاتم‌الانبیا (یکی از شرکت‌های زیر مجموعه سپاه پاسداران )"زورش زیاد است" و دولت حریف پیمان‌ شکنی‌های آن در اجرای پروژه‌ها نمی‌شود.

مشاور ارشد رئیس جمهور می‌گوید قرارگاه خاتم برای یک پروژه ۱۵۰ میلیارد تومان وبار دیگر ۳۰ میلیارد تومان سهم دولت از سرمایه‌گذاری را گرفت و خرج کرد و حالا که باید پول فاینانس را بیاورد می‌گوید نمی‌توانم.

. این پروژه یک طرح ۸۶۰ میلیون یورویی برای توسعه بندر کاوه در جزیره قشم، احداث پل خلیج‌فارس، ساخت راه‌آهن و بزرگ‌راه اتصالی بندرعباس به این جزیره است..

اکبر ترکان روز یک‌شنبه، ۳۰ شهریور به خبرگزاری ایلنا گفت، در جریان برگزاری مناقصه این پروژه قرارگاه وابسته به سپاه با ادعای جذب فاینانس خارجی برای این طرح موفق شد رقیبانی را که توانایی این کار را نداشتند حذف کند..
به گفته‌ی ترکان قیمت امروز این پروژه معادل ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است و قرارگاه خاتم تا کنون تنها ۵ درصد از کل سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده را هزینه کرده است.

سایت کلمه نیز اطلاع داده است::" اطلاعات تکان دهنده ای که در گزارش یک خبرگزاری رسمی منتشر شده، از نقش برخی اعضای قرارگاه خاتم الانبیاء و بازنشستگان سپاه در کلاهبرداری تحت عنوان فروش نفت خبر می دهد. بر اساس این گزارش، این افراد از مدارک جعلی و قلابی استفاده می کنند و بدون اینکه نفتی فروخته باشند بابت فروش آن حق دلالی می گیرند؛ و بدتر از همه آنکه شرکت نفت هم در جریان کارهای ایشان هست و مقابله نمی کند!

همچنین این شخص عنوان کرده که طبق پیگیری‌ها ۲۶۰ شرکت در ایران ادعای فروش نفت ایران را دارند اما هیچ کدام نفتی نداشته و ارتباطی نیز با شرکت ملی نفت نداشته‌اند که از جمله آن‌ها مپنا و خاتم الانبیاء است.

اما گویا ماجرا تنها به خاتم الانبیا و مپنا ختم نمی‌شود زیرا طبق گزارش تفریغ بودجه سال ۱۳۹۱ که بهمن‌ ماه ۱۳۹۲ منتشر شد اعلام شد که شرکت ملی نفت ایران در تاریخ ۴ آبان۱۳۹۱ یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۳۴۲بشکه نفت خام به ارزش ۱۸۵ میلیون و ۲۴۰ هزار و ۴۲ دلار و به سررسید ۳آذر۱۳۹۱ با تضمین فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران به یکی از شرکت‌های وابسته به نیروی انتظامی تحویل داد و شرکت مزبور علی‌رغم فروش نفت خام مذکور و دریافت بهای آن، از پرداخت بدهی خود به شرکت ملی نفت ایران خودداری کرده است.

مطابق برخی گزارش‌ها در دوران محمود احمدی‌نژاد طی ۴ سال بیش از ۱۵۰۰ مورد از مهم‌ترین و بزرگترین پروژه‌های عمرانی کشور در حوزه آب، گاز، نفت، راه سازی و تاسیسات شهری به قرارگاه خاتم واگذار شد.

از سویی دیگر امیرعباس سلطانی، عضو کمیته پیگیری پرونده «بابک زنجانی» می گوید: زنجانی 13 هزار میلیارد تومان بالا کشیده ، حالا شما حساب کنید سودش در این اوضاع چقدر است و چقدر به کشور و مردم ضربه خورده است ، در همین رابطه سه یا چهار وزیر و مسئول دولت احمدی نژاد از جمله وزیر دارایی، رئیس بانک مرکزی و وزیر نفت در این مسئله نقش داشته اند که باید پاسخگو شوند.

در خبری دیگر:به گزارش خبرگزاری ایرنا، غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، روز سه شنبه اول مهر با بیان اینکه سازمان اوقاف و امور خیریه یک زمین‌خوار بزرگ است افزود: «زمین‌خواری‌های بزرگ در کشور ما توسط سازمان‌ها و نهاد‌ها صورت می‌گیرد... که در راس آن‌ها سازمان اوقاف و امور خیریه است.».

محمد علی پورمختار، رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، نیز ۱۳ شهریور گفته بود که سازمان اوقاف و امور خیریه برخی از زمین‌های منابع طبیعی را "اجاره داده و مجوز ساخت و ساز صادر کرده است".


عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به بررسی التهابات بازار ارز در سال ۹۰ در جلسه غیر علنی گفت: ۱۱ میلیارد دلار ارز کشور توسط دلالان و با پشتیبانی برخی مدیران بانک مرکزی به صورت غیر رسمی در بازارها به فروش رفته است.

وی ادامه داد: در شرایطی که کشور با تحریم‌های سختی روبرو بود، باید منابع ارزی ما حفظ می‌شد اما با سوء مدیریت منابع ارزی به هدر رفت. براساس گزارش‌ها 37 درصد از این ارز فقط به یک دلال داده شده است.
 

مذاکرات هسته‌ای بدون پيشرفت پايان يافت

هفتمين دور مذاکرات هسته‌ای ايران که از ۱۰ روز پيش در نيويورک آغاز شده بود جمعه شب به وقت نيويورک (۶ صبح به وقت تهران) در حالی که اختلافات دو طرف هنوز به قوت خود باقی است پايان يافت..

بر اساس اطلاع خبرنگار ايسنا، هنوز زمان مذاکرات بعدی مشخص نشده است...

در همين چارچوب پس از مذاکرات سه جانبه يک مقام آمريکايی که نخواست نامش فاش شود در جمع خبرنگاران با بيان اين که ديدارهای سه جانبه به طور فشرده انجام شد، اعلام کرد اختلافات جدی داريم. همه بايد تصميم دشوار بگيرند..

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات‌ها می‌گوید آمریکا ممکن است برای گشایش مذاکرات هسته‌ای بپذیرد که ایران پس از توافق هسته‌ای نیمی از سانتریفوژهای غنی‌سازی اورانیوم خود را نگه دارد..

به گزارش آسوشیتدپرس مطابق این پیشنهاد آمریکا، که پیشتر خواهان کاهش سانتریفوژهای ایران به ۱۵۰۰ تعداد بود، می‌پذیرد که ایران ۴۵۰۰ سانتریفوژ خود از میان ۹۴۰۰ سانتریفوژی را که دارد، حفظ کند.

 

دو ملی پوش ایرانی پناهنده شدند

دو تن از اعضای تیم ملی نجات غریق و غواصی پس از مسابقه‌های جهانی به ایران بازنگشتند. 
 
بهروز اسفندیاری در گفت‌وگو با ایسنا، با تایید این خبر اظهار کرد: پس از آنکه تیم ملی نجات غریق و غواصی ایران با 12 نفر عازم کشور فرانسه شد در هنگام برگشت دو تن از اعضای تیم به ایران بازنگشتند اما ما هنوز منتظر بازگشت این دو ملی‌پوش هستیم..

افزودن نظر جدید