هیئت فدراسیون در فلسطین: به دادگاه بین المللی جزایی بپیوندید

 

31 اکتبر 2014

(9 آبان 1393) 

در پی دیدار 23 اکتبر تا 1 نوامبر از غزه و کرانه غربی (http://www.fidh.org/16391)، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر تصویر هشدار دهنده ای از وضع حقوق بشر در آنجا ترسیم کرده است. آثار غم انگیز عملیات لبه محافظتی در غزه و تبعیض روزمره علیه فلسطینان در سراسر سرزمین های اشغالی فلسطین همراه با رشد شهرک سازی در کرانه غربی همگی به طور آشکار فقدان کامل اراده دولت اسراییل برای یافتن راه حلی از طریق گفتگو را نشان می دهند.

تنش های رو به رشد طی چند روز گذشته در بیت المقدس (اورشلیم) و واکنش های سیاسی ناشی از آن فضای بی اعتمادی و بن بست متداوم سیاسی را به نمایش می گذارند.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، در پی دیدار با محمود عباس، رییس جمهوری فلسطین در رام الله در روز 31 اکتبر 2014، گفت: «رنجی که فلسطینیان دچار آن هستند تنها با بی عدالتی روزمره رویاروی آنها برابری می کند. چندین دهه معافیت از مجازات و بی اعتنایی کامل اسراییل به حقوق بین المللی و تعهدات بین المللی آن موانع اساسی در راه صلح به شمار می روند.»

فلسطین و جامعه بین المللی باید به سوی نظام عدالت بین المللی بروند و بدون تاخیر بیشتر صلاحیت دادگاه بین المللی جزایی را به رسمیت بشناسند. رییس فدراسیون افزود: «دسترسی به عدالت بین المللی نه تنها حق قربانیان جنایت های جنگی، چه به عنوان نتیجه عملیات نظامی و چه شهرک سازی ها، است بلکه برای موفقیت فلسطین به عنوان کشوری که به حاکمیت قانون و حقوق بشر احترام می گذارد، مهم است.»

تردیدی نیست که نیروهای اسراییلی طی عملیات لبه محافظتی مرتکب جنایت های جنگی شده اند که به هیچ وجه تناسبی با شلیک موشک و راکت از نوار غزه نداشت.  فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر طی دیدار خود از غزه شمار زیاد قربانیان غیرنظامی و گستره خسارت ها در غزه را ثبت کرد. سراسر بعضی از منطقه ها طی بمباران ها تخریب شده اند و زیرساخت های غیرنظامی به طور آشکار مورد هدف قرار گرفته اند. این وضع ویژگی بی تمایز و حتا سامان مند بودن حمله ها را نشان می دهد.

فدراسیون، به همراه سازمان های عضو خود در نوار غزه (الحق، المیزان و مرکز حقوق بشر فلسطین)، موارد متعددی از تخریب زیرساخت های غیرنظامی را طی حمله های نیروهای اسراییلی در تابستان 2014 ثبت کرد.

هیئت فدراسیون چندین بازدید میدانی داشت و با سازمان های غیردولتی حقوق بشری فلسطینی که به طور سامان مند رویدادها را در محل ثبت کرده بودند و نیز چندین موسسه بین المللی بشردوستانه دیدار کرد.

وضعیت در کرانه باختری نیز به همین میزان نگران کننده است. بیانیه های اخیر که طی آنها اعلام شده که اسراییل مناطق وسیعی از سرزمین های اشغالی کرانه غربی را در جنوب بیت المقدس در اختیار خواهد گرفت تنش های زیادی را موجب شده اند. این مصادره املاک به ساخت شهرک های تازه و به نسبت بزرگی در نزدیکی بیت اللحم خواهد انجامید که باز نقض فاحش حقوق بین المللی است.

گسترش شهرک های تازه در سرزمین های اشغالی فلسطین به ایجاد رویه ها و سیستم های حقوقی جداگانه و تبعیض آمیزی در مورد فلسطینیان می انجامد. فدراسیون در سراسر کرانه غربی و به ویژه در الخلیل (هبرون) مشاهده کرد که شهرک نشینان ـ با حمایت کامل نظامی ـ از وضع بهتری از فلسطینیان برخوردار هستند، به ویژه از لحاظ آزادی تحرک (بعضی از جاده های به طور انحصاری برای آنها در نظر گرفته شده اند) و پروانه ساختمان. اقدامات خشونت آمیز شهرک نشینان علیه غیرنظامیان فلسطینی به طور منظم گزارش می شود و مرتکبان این اقدامات به ندرت مورد بازخواست قرار می گیرند.

در بیت المقدس شرقی، فلسطینیان با مقرراتی درگیر هستند که حق آزادی تحرک و سکونت آنها را محدود می کنند. به علاوه، درخواست های ساکنان فلسطینی برای پروانه ساختمان تقریبا به طور سامان مند رد می شود و لذا خانه های «غیرقانونی» آنها اغلب تخریب می شود. هیئت فدراسیون مشاهده کرد که این تخریب ها به طور روزمره انجام می شود.

زمینه

در پی دیدار هیئت حقیقت یابی فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر از غزه، دیدار هیئت فعالیت دادخواهی فدراسیون به ریاست رییس فدراسیون عبدالکریم لاهیجی انجام شد. بنا بود رییس فدراسیون از غزه دیدار کند، اما اجازه ورود او دیر صادر شد. با وجود این، او توانست از الخلیل، بیت اللحم و بیت المقدس دیدار و در آنجا با چندین سازمان عضو فدراسیون ملاقات کند. وی سپس با همراهی شوان جبارین، نایب رییس فدراسیون و مدیر عمومی الحق، برای دیدار با دولتمردان و اعضای جامعه مدنی فلسطین به رام الله رفت.

فدراسیون در دیدار با دولتمردان فلسطین و به ویژه رییس جمهوری عباس مشکلات رویاروی دولت فلسطین در اجرای فرایندهای حاکمیت قانون و تقویت تعهدات بین المللی فلسطین را از طریق اجرای اصلاحات لازم در سطح کشور مطرح کرد. فدراسیون به ویژه بر اهمیت درخواست فلسطین از دادگاه بین المللی جزایی را برای اِعمال صلاحیت آن و تصویب اساسنامه رُم کرد. فدراسیون همچنین از اجلاسی فوری با طرف های متعاهد کنوانسیون های ژنو حمایت کرد که فلسطین با هدف درخواست از کشورهای مربوط برای دست زدن به اقدام های مشخص به منظور تحقق تعهدات حقوقی شان بر اساس حقوق بین المللی بشردوستانه در انتظار آن به سر می برد.

متن انگلیسی: http://www.fidh.org/16389

متن فرانسوی: http://www.fidh.org/16390


****************

هیئت فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر در غزه و کرانه باختری

http://www.fidh.org/16391

30 اکتبر 2014

(8 آبان 1393)

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر هیئتی را از 24 تا 28 اکتبر برای تحقیق در غزه اعزام کرد (http://www.fidh.org/16392). این هیئت توانست تخریب زیرساخت ها را در غزه طی تهاجم آخر اسراییل ثبت کند. گزارش هیئت تحقیق در هفته های آینده منتشر خواهد شد.

در پی آن، رییس فدراسیون عبدالکریم لاهیجی در راس هیئت فعالیت دادخواهی فدراسیون برای دیدار با دولتمردان وارد فلسطین شد و فردا به همراه شوان جبارین، نایب رییس فدراسیون، با رییس جمهوری فلسطین محمود عباس دیدار خواهد کرد. این دیدار فرصتی برای گفتگو در باره تصویب معاهده رُم و درخواست از دولتمردان برای تضمین سازگاری قوانین داخلی با معاهده های بین المللی مصوب فلسطین در سال گذشته فراهم خواهد کرد.

متن انگلیسی: http://www.fidh.org/16359

متن فرانسوی: http://www.fidh.org/16360

افزودن نظر جدید