سازمان های غیردولتی: فرانسه تمام روابط اقتصادی خود را با کوچ نشین های اسراییلی متوقف کند

27 ژانویه ۲۰۱۵

ائتلافی از سازمان های غیردولتی فرانسوی حامی فلسطین و فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر امروز در آغاز فعالیت کمپینِ «ساخت غیرقانونی» اعلام کردند: فرانسه باید تمام روابط اقتصادی را با کوچ نشین  های اسراییل قطع کند.

 در سندی که به این مناسبت منتشر شد، این سازمان ها یادآوری کردند که کوچ نشین های اسراییل بر اساس حقوق بین المللی غیرقانونی هستند و تمام روابط اقتصادی با این کوچ نشین ها باید ممنوع شود.

این سازمان های غیردولتی اعلام کردند:‌ «فرانسه از طریق تجارت با این شهرک های اسراییلی در تقویت کوچ نشینی نقش ایفا می کند، در حالی که فرانسه علیه کوچ نشینی موضع گرفته است. این یک بام و دو هوا سیاستی متناقض است و باید هرچه زودتر تصحیح شود.»

تعهدات قانونی بر اساس حقوق بین المللی این نوع کمک به حفظ وضعیتی غیرقانونی را ممنوع کرده اند. فرانسه، اتحادیه اروپا و دیگر کشورهای عضو آن موظف و مسؤول هستند اقداماتی را در دست بگیرند که استعمار و اشغال سرزمین های فلسطین به دست اسراییل را متوقف کند.

تبادل اقتصادی و بازرگانی بین فرانسه و کوچ نشین های اسراییلی بسیار مهم است: ‌بازاریابی محصولات تولیدی این کوچ نشین ها در فرانسه‌ و فعالیت های اقتصادی شرکت های فرانسوی و اتحادیه اروپا در این کوچ نشین ها در حمایت از سیاست شهرک سازی و کمک به شکوفایی اقتصادی و گسترش آنهاست.

برای مثال، شرکت اُرانژ، که دولت سهامدار اقلیت آن است، از طریق روابط تجاری خود با پارتنر کامیونیکشنز در این شهرک ها فعالیت دارد. این شرکت تلفن اسراییلی به طور مستقیم در شهرک سازی در کرانه باختری و بلندی های جولان مشارکت دارد. جامعه مدنی سالهاست که به بسیج فعالیت ها علیه فعالیت های اُرانژ و رابطه تجاری آن با پارتنر کامیونیکیشنز مشغول بوده است.

از جمله کالاهای تولید شده در این شهرک ها، دستگاه نوشیدنی های گاز دار سودا استریم است که در شهرک کوچ نشین مال آدومیم تولید می شود و در صدها فروشگاه در فرانسه به فروش می رسد. خرید منظم گاز و شربت برای استفاده از این دستگاه ها لازم است و بخشی از این مواد نیز در مال آدومیم تولید می شود. شرکت سودا استریم به تازگی بخشی از تولید خود را در اسراییل به زمین هایی منتقل کرده که بدوی ها را به زور از آنها اخراج کرده اند.

متن فرانسوی:‌ https://www.fidh.org/16857

بروشور کمپین «ساخت غیرقانونی»: https://www.fidh.org/IMG/pdf/brochure_made_in_illegality_finale.pdf

اطلاعات برای رسانه ها:‌ https://www.fidh.org/IMG/pdf/dossier_presse_madeinillegality_final.pdf

 

 

 

افزودن نظر جدید