کشتار مردم بی دفاع پاریس یک جنایت بزرگ بود

تروریسم پدیده ای جدید در جهان نیست. تاریخ بشری سرشار از اقدامات تروریستی است. این پدیده همواره حیات بی گناهان را سلب و تهدید کرده و انسان ها را از حقوق و آزادی های اساسی خود محروم کرده است. ترور جنایتی است كه علیه بشریت اعمال می شود، وجدان بشریت را جریحه دار می ­كند، و همه وجدان­های آزاد آنرا اقدامی بیرحمانه تلقی می کنند. 
می توان به جرات گفت که تروریسم يکی از پديده‌های کریه و شومی است که بشر به خود دیده است؛ زیرا تروریست ها با توسل به خشونت کور بدنبال هراس و هراس افکنی در جامعه و ایجاد نظام ناامنی دسته جمعی هستند. و در عمل زنان، کودکان و مردم عادی را هدف خود قرار می دهند. قربانیان همواره از میان طیف های غیر نظامی جامعه می باشند. همواره این مردم عادی بوده اند که قربانی عمل کور تروریست ها شده اند.

در شامگاه 13 نوامبر، تروریست ها یکبار دیگر مردم پاریس را مورد حمله وحشیانه خود قرار دادند. آنها در پاریس با حمله به مردم عادی، بیش از 130 نفر را قتل و عام و چند صد نفر را زحمی کردند. تروریست ها با شلیک گلوله و انفجار بمب های انتحاری، تعدادی انسان بی گناه را با خود به دیار نیستی بردند.  

دیشب بنیادگرایان و افراطیون اسلامی، مردم پاریس را در حین تماشای مسابقه فوتبال، کنسرت و  تجمع در چند کافه معروف در میدان جمهوری غافلگیر، و دویست نفر را زخمی کردند و به شكل خشونت آمیزی به زندگی 130 انسان بی دفاع و غیر نظامی پایان دادند. همشیه "منطق" تمام عملیات تروریستی و انتحاری برای حذف آن كس یا ایده ای كه رنگ و بوی خودی ندارد، انجام می گیرد. گویا جهانی که در آن بسر می بریم نباید سرنوشتی به غیر از جنگ، خشونت، نفرت، كشتن، شكنجه، تحقیر، جهل و فقر داشته باشد! در این جهان ناعادلانه تروریست ها با جنایت خود می خواستند این پیام را بفرستند که هر آنچه كه از آن تنوع و دیگری حاصل شود باید نابود یا صدایش در گلو خاموش شود. این چه تفكری هولناكی است كه برای اعمال نظر و اتوریته خود، به نفرت از دیگری و خشونت كور متوسل می شوند و سرنوشت بودن و نبودن زندگی انسانی را رقم می زند؟ سنگدلی، بیرحمی و ستیز با انسان و تمدن دیگر، محور اساسی آن باورهایی را تشكیل می دهند كه با اتكا به آن‌ها، به ترور و قساوت تحت عناوین مختلف می پردازند. آدمكشی به هر صورتی جنایت است.
 
انسان‌ها را به بهانه ظاهر فریب پیروزی، آرمان، بهشت و خاك به كشتن می دهند و یا به كشتار وادارشان می كنند. ترور و قساوت عملیات انتحاری هدفش این است كه مردم بی دفاع را بدون چرا و اما، به تبعیت از خود وادار كند. انجام ترور برخلاف هر گونه قوانین عرفی، سنتی و حقوقی است. در جهان امروز انجام عملیات تروریستی منجر به تحولات اجتماعی و دمكراتیك نمی شود. بلكه از این طریق تنها صلح، تعامل، احترام به یكدیگر، قبول هم به عنوان دگر اندیش و یا دیگر بودن را در فرهنگ سیاسی، اجتماعی و فرهنگی انسان های جهانی كه در آن زندگی می كنیم را روز بروز بیشتر از قبل تضعیف می كند!

در ضمن نباید هرگز از نظر دور داشت كه پدیده شوم تروریسم معلولی است كه برای از میان برداشتن آن باید بیش از هر چیز به علت آن توجه نمود. تجربه های تاریخی نشان داده است که با روش­های سركوبگرانه نمی­توان به نابودی تروریسم امیدوار شد. نابرابری‌های اجتماعی مانند فقر، فقدان عدالت، تبعیضات، به حاشیه کشاندن بخش‌هايی از مردم، توسعه نیافتگی اقتصادی اجتماعی و فرهنگی، جهل، نبود تكثرگرایی و ... را باید از مهم ­ترین عوامل تشدید نفرت و انزجار در جهان امروز تلقی کرد. برای مبارزه با تروریسم می بایست زمینه‌های بروز آنرا را شناخت و از بین برد.
روشن است که توسل به خشونت، موجب بروز واكنش­های خشونت­آمیز شدیدتری می ­شود كه می‌ تواند بنیاد جامعه بین المللی را زیر و رو کند. جامعه جهانی باید اقدامات حقوقی موثری را برای مبارزه علیه تروریسم تدارک ببیند. امروزه اقدامات یک جانبه برای مبارزه با تهدیدی که جهانی است دیگر جوابگو نمی باشند. رویکرد جهانی برای همکاری و هماهنگی بین المللی برای مبارزه علیه خشونت و تروریسم بسیار ضروری است.

 

بخش: 

افزودن نظر جدید

دیدگاه‌ها

با سلام
آقای علی صمد خوش نوشته ای که " در ضمن نباید هرگز از نظر دور داشت كه پدیده شوم تروریسم معلولی است كه برای از میان برداشتن آن باید بیش از هر چیز به علت آن توجه نمود." کاش عامل و خالق تروریسم داعش و دیگر مدل های القاعده ای را برمی شکافتی تا نقش امپریالیسم آمریکا یا نئولیبرالیسم مدعی آقائی برجهان وعوامل منطقه ایش ( اسرائیل ، عربستان ، قطر و ترکیه و ...) را اشکار و مبرهن می ساختی . خوبتر می بود آنگاه که اشاراتی هم به کشتار همه روزه مردم بیدفاع و بیگناه سوریه، عراق، مالی ، نیجریه و.. توسط تروریستهای جنایتکار داعشی، بوکوحرامی، النصره ای دیگر مدل های القاعده ای تخت الحمایه نئولیبرال ها می نمودید و نقش روسیه در ورود تمام قد در برابر تروریست ها را بیان می داشتید تا مقاله جامع و کاملی می شد بازهم سپاس بر شما
اسماعیل امیری هوادار داخل کشور