گروه کار ملی - قومی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)

آموزش به زبان مادری در ایران و ضرورت مبارزه برای تحقق آن!

به مناسبت روز جهانی زبان مادری

واقعیت این است که در کشور ما این مطالبه طبیعی و اولیه بدل به یک امر سیاسی شده است. زیرا مقاومت سیاسی حکومت و انواع طرفداران رنگارنگ آن در این زمینه، مانع از تحقق این خواست و آرزوی طبیعی مردمانی می شود که بسیارانی از مردمان همین کشورند. این مقاومت ظالمانه مبتنی بر تبعیض آشکار را می باید که درهم شکست و برای آموزش به زبان مادری، هم کار فرهنگی کرد و هم بویژه مبارزه سیاسی. جز این، راهی نیست.

"مسئله کرد" در اکنونˏ خود

بدینسان، می بینیم که "مسئله ʼکرد" در اکنون هر چهار کشور، در پارادایمی واحد سیر می کند اگرچه در سطوحی متفاوت؛ یعنی، تلاش برای تاسیس دولت‌های محلی در هر چهار کشور. در تبیین مختصات فعلی "مسئله ʼکرد"، خط راهنما اینست که پس گرفتن چنین دستاوردی دیگر میسر نیست؛ زیرا روندها جلو رفته تر از آنی‌اند که دولتی از دولت‌های دارای جمعیتی ʼکرد در خاک خویش توان بکلی نادیده‌ انگاشتن وضع متحول را در خود ببیند. در برابر اما، دغدغه کنونی ذینفع‌های "مسئله ʼکرد" را می باید در کم و کیف حرکت رو به جلوی آنان جست و نه در نگرانی آنان‌ مثلاً از خطر برگشت به نقطه صفر!

آموزش به زبان مادری در ایران، نیازمند تداوم مبارزه سیاسی علیه تبعیض است!

در ایران ما که بیش از صد سال است از تحمیل سیستماتیک آموزش فقط به زبان فارسی رنج می برد، چنین رسم شده که درباره موضوعی به این مهمی و همواره هم مورد غفلت تعمدی فقط در مقاطع انتخاباتی یاد شود! آقای حسن روحانی رئیس جمهورهم چنین کرد. ایشان با آنکه موضوع رسیدگی به بخشی از مطالبات و خواسته های مردم مناطق ملی - قومی را در برنامه تبلیغاتی خود قرار داده بود، اما طی چهار سال دولت داری‌اش کاری در جهت خواست مردم این مناطق انجام نداده است.

سالگرد 21 آذر، 71مین سالگرد تشکیل حکومت مردمی خودمختار در آذربایجان ایران

فرقه دمکرات آذربایجان و حکومت ملی-دمکراتیک آذربایجان با تمامی اشتباهات و خدمات غیر قابل انکارش متعلق به جنبش چپ ایران است. چپی که نه بر بستر نفی و تخطئه تاریخ خود، بلکه با نقد و انتقاد از تاریخ خود، اما در پیوند تاریخی و دفاع از این تاریخ می تواند پویایی و قوام و دوام خود را رقم بزند

امروز کردستان، در هفتاد سالگی «جمهوری مهاباد»!

ما بار دیگر در سالگرد تجربە جمهوری کردستان و این بار در هفتادهمین سال آن، این دستاورد گرانقدر و این آزمون تاریخی پرتو افکن بر آینده را بە مردم کردستان تبریک می گوئیم و بویژه با تاکید بر تجارب مثبت آن در زمینە همکاری با نیروهای سرتاسری مترقی و دمکراتیک بر این نکتە تاکید دوبارە می کنیم کە ...

70 سال از نهضت 21 آذر آذربایجان گذشت!

طیف دمکراسی خواه آرزومند برپایی یک ایران دمکراتیک و بری از هر نوع تبعیض و خواستار عدالت اجتماعی برای همه ایرانیان، در مواجهه با این رویداد تاریخی هنوز هم شوربختانه دچار پراکندگی هستند، با تفاسیر و تعابیر مختلف در ارزیابی از آن.

تغييرات پيشنهادی در برنامه سازمان

آنچه در زیر می آید نقل از برنامه مصوب سازمان در کنگره سیزدهم است با تغییرات پیشنهادی در آن که حذفیات با رنگ قرمز مشخص شده‌اند و اضافات با رنگ آبی. البته زیر همین نسخه حاوی تصحیحات، متن تصحیح شده نیز درج می شود.

بخش: 

اعتراض علیه ستم و تحقیر زبانی یک وظیفه همگانی است!

به مناسبت روز بین المللی زبان مادری

21 فوریه از طرف یونسکو روز زبان مادری اعلام شده است. روز گرامیداشت همه ساله برای این عامل حیاتی ارتباط گیری و ارتباط یابی همزبانان با هم. روز بزرگداشت بیان مفاهیم به زبانی که انسان نخستین بار با آن پیام رسانی و پیام دادن را آغاز می کند و بزرگداشت بخاطر تاکید بر اینکه، انسان در گفتن و آنگاه نوشتن است که شکوفا می شود و این شکوفایی نیز نخست در زبان مادری است که به شکوفه می نشیند. به بیانی، ارزش گذاری این حقیقت که، انسان با زبان است که غناسازی زیست اجتماعی خود را تجربه می کند. پس، بزرگداشت زبان مادری، به معنی تکریم شان انسان است و ارج گذاشتن به جامعه انسانی. حرمت نهادن این روز، وظیفه‌ایی انسانی و اخلاقی است.

اعلامیە گروە کار ملی ـ قومی سازمان فدائیان خلق ایران ـ اکثریت بە مناسبت شروع سال تحصیلی ٩٣ـ ٩٤

تا کی وعده، ولی تداوم ضد وعده!؟

در کنار تمامی این مصائب، ما شاهد آنیم کە با شروع سال تحصیلی جدید، بار دیگر میلیون ها دانش آموز این کشور از ملیت های غیرفارس ایرانی کماکان از آموزش بە زبان مادری محرومند، و علیرغم تعهد قانونی رژیم و گنجانیدن مادەای در قانون اساسی کشور از همان ابتدای پیدایش آن، اما نە تنها کار اجرائی در این مورد صورت نگرفتە است بلکە یکسان سازی تحمیلی کماکان سیاست رسمی دولت مرکزی در رابطە با این ملیت هاست.

آموزش به زبان مادری حق تمامی ملیت های ایران است!

برخوردهای تنگ نظرانه و شوونیستی را محکوم می کنیم!

تنوع فرهنگی ایرانیان، تنوع زیبائی فرشهای ایرانی را در خاطره ها زنده می کند. تنها با بافتن فرش در نقاط مختلف کشور و تاثیرگذاری هر یک بر دیگری است که تنوع، هارمونی رنگ و نقش های زیبای فرش های ایرانی را فراهم می کند.

سرکوب و کشتار هموطنان عرب محکوم است!

جمهوری اسلامی باید کشتار علیه ملیت های ایران را پایان دهد!
ما ضمن محکوم کردن شدید این اعدامها که‌ بشدت ناقض حقوق بشر هستند، و اعلام همدردی با بازماندگان قربانیان، بر این باوریم که‌ پاشیدن تخم مرگ تنها به‌ روئیدن جنگل نفرت، انتقام و مرگ های بیشتر منجر خواهد شد.

به‌ کشتار زندانیان سیاسی ملیت های ایرانی پایان دهید!

ما از تمامی سازمان ها، احزاب و نهادهای حقوق بشری می خواهیم که با اعتراض و با اقدامات خود از جمله مراجعه به نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر هر چه در توان دارند برای متوقف کردن این کشتارها انجام دهند. باشد که صدای متحد ما رژیم را در سرکوب و کشتار زندانیان سیاسی مانع شود.

گامی در بازخوانی جنبش ملی- مردمی ترکمن صحرا

بیاد رفقا توماج، مختوم، واحدی و جرجانی رهبران خلق ترکمن

گروه کار ملی- قومی سازمان فداییان خلق ایران(اکثریت) در بزرگداشت یاد گرامی چهار ستاره تابناک این جنبش که به دست آخوند خلخالی- این جلاد گماشته آیت الله خمینی برای سرکوب این جنبش و کشتار رهبران آن جان باختند، بر آن شده است که در سالگرد قتل این عزیزان با مراجعه به تعدادی از کسانی که در جریان تحولات این جنبش و وقایع طی شده مربوط به آن بوده‌ اند، به سهم خود به بازخوانی این حرکت تاریخی یاری برساند

تبعیض زبانی، هم ستیز با انسان است و هم یک فرهنگ کشی آشکار!

اعلامیه گروه کار ملی- قومی سازمان فداییان خلق ایران (اکثریت) به مناسبت 21 فوریه روز جهانی زبان مادری

ما گرامیداشت روز 21 فوریه – روز جهانی زبان مادری را فرصتی می دانیم تا بار دیگر بر بهره گیری بهینه از این ثروت ملی تاکید کنیم و بار دیگر با محکوم نمودن سیاست های تبعیض گرایانه حاکم بر سیاست و فرهنگ کشور نسبت به زبان های غیر فارسی در ایران، قاطعانه بر تغییر این سیاست ها پای بفشاریم.

هفت فعال هم وطن عرب و کرد در آستانه اعدام هستند!

برای نجات جان آنان از هیچ تلاشی دریغ نورزیم!

در این لحظه عاجل اما، وظیفه تاخیر ناپذیر هر ایرانی آزادیخواه و تبعیض ستیز و هر مدافع حقوق بشر، تمرکز بر اعتراض به صدور این هفت حکم قتل و نجات جان قربانیان نشسته پای اعدام است. برای نجات این زندانیان سیاسی و رهایی آنان از مرگ و نیستی، از هیچ تلاش و کوششی دریغ نورزیم.

در دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی در کشور

امروز بیش از هر زمان دیگری می طلبد که دست یاری در دفاع از این حقوق، این مردم، این زندانیان دربند، به هم داده و جدا از تعلقات سیاسی، سازمانی و حزبی، اعتراضات گسترده ای را در کشورهای مختلف و یا در هماهنگی با هم، همایشهای اعتراضی را در برابر دفاتر سازمان ملل و پارلمان اروپا سامان دهیم و صدای حق طلبانه و شکسته در گلوی مردم میهنمان را اعم از فارس و کرد. عرب و آذری و بلوچی و یا اقلبتهای مذهبی کشورمان را رساتر به گوش جهانیان رسانده و سازمانهای مدافع حقوق بشر را به فعالیتهای جدی تری در این راستا فراخوانیم.

از اعتصاب غذای فعالین سیاسی و مدنی کرد پشتیبانی کنیم به اعدام و پیگرد فعالین ملی خاتمه دهبد

ما خواستار لغو احکام اعدام همه زندانیان سیاسی و فعالین مدنی هستیم و انزجار خود را از حکم اعدام برای هر انسانی در هر کجای جهان که باشد اعلام می کنیم.
همزمان و بدینوسیله سازمانهای جهانی مدافع حقوق بشر و سازمانهای عفو بین الملل را به عکس العمل جدی در رابطه با نقض حقوق بشر در ایران فرا میخوانیم و ابراز نگرانی خود را از شیوه تا کنونی این سازمانها در، یا نادیده گرفتن وضعیت وخیم حقوق بشر در ایران و یا قربانی کردن آن در هر انجا و هر زمانی که شرایط سیاسی اقتضا میکند، اعلام می داریم.

به مناسبت شصت و يکمين سالگرد بنيانگذارى جمهورى خودمختار کردستان (٢ رى‌بندان)

سازمان ما بر تنوع ملى و فرهنگى ايران، عدم تمرکز قدرت و ضرورت رفع ستم از مليت‌هاى ساکن کشور به عنوان يک نياز، يک واقعيت انکارناپذير و به مثابه ابزارى براى تثبيت و تحکيم دمکراسى در ايران تأکيد دارد و خواهان ايرانی فدرال و دموکراتيک براى تأمين يکپارچگی کشور و رفع هر گونه تحقير و تبعيض ملى مى‌باشد. ما دوستى خلق ها را در بسط هرچه بيشتر و عميق‌تر دمکراسى و آزادى ميدانيم.

در حمايت از اعتصاب غذا در کردستان

ما از تمامى سازمان‌هاى بين‌المللى مدافع حقوق بشر و از تمامى نيروهاى آزاديخواه و دمکرات ايران ميخواهيم که همصدا با مردم کردستان به نقض خشن حقوق بشر در کردستان اعتراض بکنند و از هر طريقى که ميتوانند، با فشار آوردن به جمهورى اسلامى، سران رژيم را به آزادى زندانيان سياسى و عدم نقض حقوق بشر در کردستان وادار نمايند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - گروه کار ملی - قومی سازمان فدائیان خلق ایران (اکثریت)