رامیز لامعی

کمپین "اعدام را در ایران متوقف کنید"

روز شنبه 03.05.2014 بار دیگر گروهی از فعالین حقوق بشری در مراسمی مقابل پارلمان نروژ در اسلو گرد هم آمدند. آنها در این گردهمایی حمایت خود را از زندانیان و خانواده های زندانیان بند ٣٥٠ اوین اعلام نمودند.

از سرگیری اعدام های دسته جمعی و مخفیانه در چند زندان ایران

اعدامهای دسته جمعی و مخفیانه، خاصه در زندان وکیل آباد مشهد، که به دلیل توجه و اعتراض جهانی به آنها در اواخر سال ۲۰۱۱ موقتاً متوقف شده بودند، از سرگرفته شده و به طور هفتگی انجام می شوند.

آکسیون اعتراض به بازداشت و زندانی شدن روزنامه نگاران و فعالین کارگری - نروژ

ما از كارزار محكوم کردن خشونت عليه روزنامه نگاران و فعالین کارگری حمایت می كنيم. گردانندگان نظام برای ارعاب و سركوب به اشكال گوناگون به خشونت عريان و پنهان دست می يازند، تا امتيازات خود را با چنگ و دندان حفظ کنند.

گزارش سالانه دیده‌بان حقوق بشر در باره تشدید سرکوب و محدودیت در ایران در آستانه انتخابات...

گزارش دیده‌بان حقوق بشر در ادامه با اشاره به این که ایران یکی از شدیدترین قوانین جزایی دنیا را دارست، از اعدام ۵۰۰ نفر در این کشور در خلال سال ۲۰۱۲ خبر می‌دهد که یا در زندان‌ها یا در ملاء عام به دار آویخته شده‌اند.

زندان خوفناک اوین، جهنم روی زمین

مدیر مرکز اسناد حقوق بشر در ایران به شبکه خبری «فاکس‌نیوز» می‌گوید: «برای بسیاری از ایرانیان، زندان اوین نماد سرکوب سیاسی و شکنجه و کشتار مخالفان حکومت است و امروز نیز هنوز هم هر فردی که از نظر حکومت خطرناک تشخیص داده شود در سلول‌های این زندان مخوف نگهداری می‌شود».

نمادی وزین... از ۲۱ آذر ۱۳۲۴ پیشه وری تا ۲ بهمن ۱۳۲۴قاضی محمد

هر دو به‌ مدرنترین نهاد سیاسی ـ ملی در عصر خود تبدیل شدند، آنهم نه‌ بر پایه‌ی فردیت، آنطور که‌ مبنای حکومت مداری در ایران وقت بود، بلکه‌ بر مبنای یک اراده‌ی جمعی و برای نخستین بار به‌ همت و ابتکار دو حزب و با برنامه‌ای مدرن؛ و به‌ ما نشان داند که‌ نه‌ تنها می‌توان، بلکه‌ باید یک حکومت ملی تشکیل داد، تا مکانیسمی سیاسی برای صیانت از مردم در مقابل نابودی فیزیکی، فرهنگی و انکار وجود آن بوجود آورد

ضرورت اعدام از نگاه رژیم...

قتل، فروش مواد مخدر، تجاوز، آدم‌ربایی و سرقت مسلحانه از جمله جرم‌هایی هستند که مجازات آن‌ها بر اساس قوانین ایران اعدام است و نهادهای حقوق بشری آن را ناکارآمد دانسته و خواستار توقفش شده‌اند.

فراموش نکنیم...

درنهایت هر چند این جنبش که از ایام تبلیغاتی ریاست جمهوری دهم در بهار ۸۸ شروع شد درمسیری نوسانی تا اسفند ۸۹ به حرکت خود ادامه داد و بعد از آن به تدریج مسیر رکود را پیمود. اما فراموش نکنیم رهبران این جنبش که الان نزدیک به دوسال است که درحبس خانگی هستند نقطه اتصالی شدند برای پیوند دوباره نسل انقلابی آزادی خواه وجوانان دلسوخته راه آزادی درایران.

گمنامی محمد جان یا بد نامی...

تقی بختیاری (محمد جان) متولد سال ۱۳۵۳ یکی از نویسندگان پرآوازه افغانستان است. او با رمان (بلوای خفتگان) چنان تاثیر عمیقی در بین مخاطبین داشته که نام او را در بیشتر محافل ادبی به عنوان یکی از بهترین نویسندگان معاصر افغانستان می‌گیرند و از وی به نیکی یاد می‌کنند.

بدون هیچ نشانه ای از زندگی سمیرا و حامد

در ماه دسامبر، خواهر و برادر پناهجو به نام های سمیرا و حامد از نروژ به ایران بازگردانده شدند. این به رغم این واقعیت است که آنها از شکنجه و زندان درصورت بازگشت به کشور خود هراس داشتند. در حال حاضر یک ماه از بازگردانده شدن آنها به ایران می گذرد، بدون خبری از شرایط فعلی آنها. نه دوستان آنها در نروژ و نه خانواده در ایران در تماس با آنها موفق نبوده اند.

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - رامیز لامعی