بهرام رحمانی

جمهوری اسلامی، نیروهای سرکوبگر خود را به جان مردم آسیب‌دیده از زلزله خوی انداخت!

امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱، هلال احمر جمهوری اسلامی اعلام کرد، ۱۳۰۶ نفر بر اثر این زلزله مصدوم شده و سه نفر هم جان خود را از دست داده‌اند. این زلزله ۲۶۱ هزار و ۳۸۷ نفر، شامل ۷۷ هزار و ۹۲۰ خانواده، ۲ شهر و ۸۶ روستا را متاثر کرده است. حضرت‌ پور عضو مجلس شورای اسلامی، امروز دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ از خوی، اعتراف کرد: «عمق بحران و خرابی‌ها در مناطق زلزله‌زده شهرستان خوی بالاست.» نتیجه این است که زلزله‌ زدگان بی‌سرپناه خوی و روستاهای اطراف آن، هم‌چنان بدون امکانات در سرمای شدید شب را در خیابان‌ها سپری می‌کنند، حکومت جنایت‌کار و مافیای جمهوری اسلامی به‌ جای امکانات، نیروی سرکوبگر یگان ویژه انتظامی را در خوی مستقر کرده و با ماشین آب‌پاش مردم مصیبت‌ دیده را که در مقابل هلال‌احمر خواستارامکانات بودند، مورد حمله قرار داد.

هفتمین دادگاه استیناف حمید نوری برگزار شد!

هفتمین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری، امروز چهارشنبه ۵ بهمن ۱۴۰۱-۲۵ ژانویه ۲۰۲۳، در استکهلم سوئد برگزارشد. حمید نوری، دادیار سابق زندان گوهردشت و متهم به مشارکت در اعدام زندانیان سیاسی در ایران در تابستان سال ۱۳۶۷ است و بیست و سوم تیر ماه امسال در دادگاه بدوی، حکم حبس ابد گرفت که در سوئد برابر ۲۵ سال زندان است. هفتمین جلسه دادگاه استیناف نوری‌(عباسی) در دادگاه منطقه‌ای استکهلم «سولنتونا» سوئد برگزار شد. در این جلسه وکلای مدافع حمید نوری، ادامه ادله و دفاعیات خود را به دادگاه ارائه کردند. بخش نخست دفاعیات وکلای مدافع حمید نوری در جلسه ششم دادگاه که در روز دوشنبه سوم بهمن ماه، برگزار شد، مطرح شده بود.حمید نوری، دیرتر از معمول به سالن هفتمین جلسه دادگاه تجدیدنظر رسید و پس از ورود، باز چاپلوسی کرد و به‌تمامی حاضران از جمله قاضی سلام کرد.

فرنگیس مظلوم و فرزندش سهیل عربی هر دو زندانی سیاسی جسور و مقاوم!

سهیل عربی، نمونه‌ای از زندانیان سیاسی جسور و مقاوم و هم‌چنین مادرش فرنگیس مظلوم، نمونه برجسته‌ای از مادران مبارزی است که هم‌اکنون هر دو در زندان هستند. سهیل عربی با شهامت بی‌‌نظیری، رسما اعلام کرده است که افکار آنارشیستی دارد.جمهوری اسلامی، شاید از نادر حکومت‌های دیکتاتور جهان باشد که نه تنها خود زندانی سیاسی را به‌طور مداوم زیر انواع و اقسام شکنجه‌های شدید روانی و جسمی قرار می‌دهد و به‌عناوین مختلف می‌خواهد زندانی از بین برود، بلکه تلاش می‌کند تمام خانواده و نزدیکان آن را نیز فلج و منزوی کند تا کسی جرات اعتراض به خود راه ندهد. فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر «سهیل عربی»، وبلاگ‌نویس و زندانی سیاسی سابق با افکار آنارشیستی، روز سه‌شنبه ۱۱مردادماه برای تحمل ۱۸ ماه حبس تعزیری به زندان اوین منتقل شده بود.

ششمین دادگاه استیناف حمید نوری برگزار شد!

در کیفرخواست صادر شده علیه حمید نوری، دو اتهام علیه او مطرح شده است: نقض قوانین بین‌المللی و قتل عمد. نخستین اتهام به مشارکت او در کشتار زندانیان مجاهد مربوط می‌شود و دومین اتهام به همکاری‌اش در قتل زندانیان مارکسیست. نظر دادستان‌های پرونده، این است زندانیان مجاهدی که در مرداد ۱۳۶۷ در زندان‌های ایران به‌قتل رسیدند، «اسرای جنگی» محسوب شوند و آن‌ها بتوانند با ارجاع به ماده چهارم پیمان‌نامه ژنو، قتل‌عام این بخش از زندانیان سیاسی در ایران را «نقض قوانین بین‌المللی» اعلام کنند. پیمان‌نامه ژنو پس از پایان جنگ جهانی دوم و در سال ۱۹۴۹، به‌ تصویب رسید. ماده چهارم این پیمان‌نامه حقوق مشخصی را برای اسرای جنگی در نظر گرفته است که نقض آن‌ها، از منظر حقوق بین‌الملل، جنایت جنگی محسوب می‌شود.

پنجمین دادگاه استیناف حمید نوری برگزار شد!

پنجمین دادگاه استیناف حمید نوری‌ (عباسی)، دادیار سابق جمهوری اسلامی در زندان گوهردشت و نقش او در کشتار دسته‌ جمعی زندانیان سیاسی در سال ۱۳۶۷، امروز پنجشنبه ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳-۲۹ دی ۱۴۰۱،در استکهلم ادامه یافت.جلسه امروز به ارائه توضیحات وکیلان مشاور اختصاص داشت .اقعه مهم دیگر امروز، در استراسبوگ فرانسه، مقر اتحادیه اروپا روی داد. ۲۹دی ۱۴۰۱ - ۱۹ ژانویه ۲۰۲۳، پارلمان اروپا روز پنجشنبه با صدور قطعنامه‌ای از مقام‌های ایران خواست که به نقض‌ حقوق بشر، اعدام معترضان و سرکوب مخالفان پایان دهد و از اعضای اتحادیه اروپا نیز درخواست کرد ضمن افزایش حمایت از معترضان در ایران، سپاه پاسداران را در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه قرار بدهند. نمایندگان پارلمان اروپا در این قطع‌نامه از شورای اتحادیه اروپا و کشورهای عضو این اتحادیه درخواست کرده‌اند که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و تمامی نیروهای وابسته‌اش -‌شامل بسیج و سپاه قدس‌-را در فهرست سازمان‌های تروریستی اتحادیه اروپا قرار دهند.آن‌ها همچنین خواستار توقف هرگونه رابطه مالی و اقتصادی با شرکت‌های سپاه یا افراد وابسته به این نهاد شده‌اند.

چهارمین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری برگزار شد!

حمید نوری، ۱۸ آبان ماه سال ۱۳۹۸ در زمان ورود به فرودگاه استکهلم سوئد، توسط پلیس این کشور بازداشت و حدود ۸ تحت بازحویی بود. دادستانی سوئد در نخستین گام، قرار بازداشت حمید نوری را به‌مدت یک ماه را صادر کرد. پس از تمدید قرار بازداشت حمید نوری، این خبر به تیتر نخست همه رسانه‌های سوئد و جهان تبدیل شد.۱۹ مرداد ۱۴۰۰ نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حمید نوری در سوئد برگزار شد. تا این که دادگاه سوئدی پس از برگزاری ۹۲ جلسه، در تیرماه ۱۴۰۱ برای حمید نوری حکم حبس ابد صادر کرد. پنجشنبه نوزدهم ژانویه دادگاه حمید نوری‌(عباسی) ادامه خواهد یافت.امروز هم‌ زمان با ادامه دادگاه حمید نوری در استکهلم، اکثریت نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه ۲۸دی به گنجاندن موضوع تروریستی شناخته شدن سپاه پاسداران جمهوری اسلامی در قطع‌نامه‌ای که قرار است در پارلمان اروپا به رای گذاشته شود، رای مثبت دادند.

برگزاری سومین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری در استکهلم!

ابراهیم رئيسی از ارکان اصلی قوه قضاییه ایران در بیش از سه دهه گذشته محسوب می‌شود و در پرونده‌ مهم اعدام هزاران زندانی در تابستان سال ۱۳۶۷ یکی از اعضای اصلی «هیئت مرگ» بود، هیئتی که برای دریافت مجوز اعدام‌های بیش‌تر با حسینعلی منتظری، قائم مقام وقت خمینی که به این اعدام‌ها معترض بود، دیدار کرد و از منتظری شنید که به خاطر این اعدام‌ها « نام‌شان را در میان جنایت‌کاران تاریخ می‌نویسند.» از آن سال به بعد، هزاران بازمانده اعدام‌های تابستان ۶۷ که خونین‌ترین تسویه حساب سیاسی حکومت با منتقدانش محسوب می‌شود، از ابراهیم رئیسی به‌عنوان عامل اصلی جنایت نام برده‌اند ولی در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، چنین ماموریتی عامل رشد و ترقی ابراهیم رئيسی شد.

دومین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری در استکهلم!

دادگاه استیناف حمید نوری که در تابستان خونین ۱۳۶۷ در زندان گوهردشت در اعدام شدن جمعی زندانیان سیاسی نقشی فعال داشته است و ۲۳ تیر ۱۴۰۱ در دادگاهی در استکهلم به اتهام جنایت جنگی و قتل عمد به حبس ابد محکوم شد، ۲۱دی - ۱۱ ژانویه در استکهلم پایتخت سوئد آغاز به کار کرد. این دادگاه قرار است تا ماه تیر آینده ادامه پیدا کند و رای نهایی را احتمالا در شهریور سال آینده خورشیدی اعلام نماید. دادگاهی که چهارشنبه آغاز به کار کرد قرار است ۱۳ جلسه برگزار کند که برخی از آن‌ها غیرعلنی و پشت درهای بسته خواهد بود. در روز دوم دادگاه تجدید‌ نظر، کیفرخواست دادستان‌ها قرائت شد و مرور وقایع و مستندات تاریخی به آن‌جا رسید که آیت‌الله حسینعلی منتظری خطاب به «هیئت مرگ» می‌گوید: «جنایات شما، جنایت علیه بشریت است.» «هیئت مرگ» کمیته‌ای بود که برای تصمیم‌گیری درباره زنده‌ ماندن یا اعدام زندانیان سیاسی در سال ۶۷ بر اساس فتوای روح‌الله خمینی تشکیل شد و ابراهیم رئیسی هم یکی از اعضای آن در تهران و کرج بود.

اولین جلسه دادگاه استیناف حمید نوری در استکهلم برگزار شد!

هم‌چنین این اولین بار است که یک عنصر قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به اتهام مشارکت در اعدام‌ها، در یک کشور خارجی و توسط یک دادگاه مستقل و بی‌طرف و در فضایی کاملا آزاد و آرام محاکمه می‌شود. نوری در طول دادگاه ۹ ماهه خود در سال گذشته اتهامات خود را انکار کرد و جمهوری اسلامی ایران، دادگاه نوری را «نمایش» بر اساس انگیزه‌های سیاسی عنوان کرد. دلیل اصلی بازداشت و محاکمه نوری مشارکت او در قتل‌عام هزاران زندانی سیاسی در تابستان سال ۱۳۶۷ بود. اعلام شده است که دستور «تصفیه» بیش از پنج هزار زندانی سیاسی که بسیاری از آن‌ها دوره زندان خود را طی کرده و یا به مجازات‌های سبک‌تری محکوم شده بودند، توسط آیت‌الله روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار و رهبر وقت جمهوری اسلامی، صادر شد. دادگاه منطقه‌ای استکهلم در حکم خود تصریح کرده است که حمید نوری به‌عنوان دادیار زندان گوهردشت «شخصا زندانیان را انتخاب کرده و به جلسات کمیته موسوم به کمیته مرگ می‌برده و از آن‌جا آن‌ها را به محل تیرباران می‌برده است.»

نمایش ائتلاف اپوزیسیون راست در پیام مشترک سال نو میلادی!

رضا پهلوی، حامد اسماعیلیون، علی کریمی، نازنین بنیادی و مسیح‌ علی‌نژاد در ثانیه‌های آغازین سال ۲۰۲۳ میلادی به وقت ایران،‌ در توییت‌هایی با متن مشترک نوشتند: «سال ۲۰۲۲ سال شکوه همبستگی ایرانیان با هر باور و زبان و گرایش بود.» دقایقی بعد، تعداد دیگری از چهره‌های سیاسی و هنری هم‌چون گلشیفته فراهانی، عمار ملکی، لادن برومند و شیرین عبادی نیزهمین پیام را در صفحات توییتر یا تلگرام خود به اشتراک گذاشتند.پس از انتشار مشترک این پیام برخی آن را یک ائتلاف سیاسی قلمداد کردند و این در حالی است که شاهزاده رضا پهلوی بارها گفته‌اند که هرگونه ائتلاف سیاسی باید میان احزاب و جریان‌های سیاسی شکل بگیرد و ...در این متن کوتاه، بر روی گرایش مختلف و لزوم سازماندهی و همبستگی برای گذار از نظام جمهوری اسلامی تاکید شده است. دراین متن مشترک، از هشتگ «انقلاب ایران»، به‌زبان انگلیسی استفاده شده است.

۲۱ آذر روز «نجات» آذربایجان یا روز قتل‌عام مردم آذربایجان؟!

«ما همیشه گفته‌ایم و اکنون نیز صریحا می‌گوییم: ما به‌طور جدی به ایران و تمامیت ارضی آن علاقمند‌ایم. اگر از طرفی خدشه‌ای به آن وارد شود شاید جدّی‌تر و فداکارانه‌تر از ساکنان ایالت‌های دیگر ایران - برای جلوگیری از آن‌(خدشه) اقدام خواهیم کرد. با این حال هرگز حاضر نیستیم از دفاع از ملت، زبان و آداب و رسوم و خصوصیت‌مان ـ‌به شرط آن‌که کشورمان یعنی ایران را خدشه‌دار نکند صرف‌نظر کنیم. این‌جا چیزی که مغایر با قانون و حق حاکمیت خلق‌های ایران باشد وجود ندارد. برعکس اگر ما خود را با دست خودمان اداره کنیم، چه بسا این امر بتواند به تکامل و تعالی ایران رشد بیش‌تری دهد. نهضت ملی ما دیگر از چارچوب ملی خارج شده و مقام پیشاهنگی جنبش دموکراتیک ایران را احراز کرده ‌است. اکنون دیگر عموم مردم ایران شروع به درک این موضوع و معنای حقیقی آن کرده‌اند. گفت‌و‌گوهای آغاز شده در تهران موجب روشن شدن ابهامات و سوءتفاهماتی گشته که دشمنان ما به طرق و بهانه‌های گوناگون ایجاد کرده‌اند. این گفت‌و‌گوها حسن تفاهمی اساسی میان خلق آذربایجان و ایرانیان بیرون از آذربایجان به وجود آورده ‌است. این حسن تفاهمات علی‌رغم تلاش‌های مذبوحانه مرتجعین داخلی و خارجی، روز‌به‌روز عمق می‌یابد و نتایج مثبتی می‌دهد.» (جعفر پیشه‌وری)

حکومت اسلامی، دشمن درجه یک آزادی بیان و اندیشه و کودک‌کش در جهان است!

اعتراض‌ و انقلاب مردم ایران که پس از قتل مهسا ‌(ژینا) امینی در بازداشتگاه پلیس امنیت اخلاقی تهران آغاز شد، با پیوستن دانش‌آموزان ابعاد تازه و گسترده‌تری پیدا کرد. در روزهای اخیر، شمار زیادی از دانش‌آموزان دختر در داخل مدارس یا خارج از آن، با درآوردن مقنعه‌های‌شان، شعارهایی علیه حکومت سر دادند. این اتفاق خشم حکومت و نهادهای امنیتی را در پی داشت و به حملهٔ آنان به مدارس انجامید. به این ترتیب، حکومت اسلامی ایران، دشمن درجه یک آزادی بیان و اندیشه و کودک‌کش در جهان است!

بخش: 

یادآوری تجربهٔ شوراها در ماه‌های پایانی حکومت پهلوی و قدرت‌گیری حکومت اسلامی ایران!

«شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت» از پیوستن شماری از نیروهای شاغل در پتروشیمی دنا به اعتصاب خبر داد. این کارکنان پیش‌تر در اعلامیه‌ای هشدار داده‌ بودند که در صورت پایان نیافتن سرکوب مردم و آزار زنان با معترضان هم‌صدا خواهند شد.

بخش: 

سناریوهایی که پس از کشتن مهسا؛ برای حدیث، حنانه، غزاله، نیکا، سارنا و... ساختند!

شانزدهم مهرماه در تقویم حکومت اسلامی نیز از سال ۱۳۷۲ «روز کودک» نام‌گذاری شده تا با وجود همه محدودیت‌ها و نبود قوانین‌ حمایت‌گرانه از حقوق کودکان و نوجوانان، دست‌کم یک روز به صورت نمادین، روز این گروه از جامعه به‌عنوان «آینده کشور» باشد.

در تقویم جهانی، یازدهم اکتبر‌-‌۱۹ مهر، «روز جهانی کودکان دختر» نام‌گذاری شده است. هدف از نام‌گذاری این روز پرداختن به اهمیت توانمندسازی دختران، مبارزه با نابرابری‌های جنسیتی، توجه به حقوق دختران و پرداختن به چالش‌های پیش روی آنان است. سازمان ملل متحد می‌گوید دختران در سراسر جهان با چالش‌های بسیاری در زمینه آموزش، حقوق برابر، سلامت جسمی و روانی و زندگی بدون خشونت مواجه‌اند.

انقلاب علیه حاکمیت‌های مستبد و دیکتاتوری اجتناب‌ناپذیر است!

انقلاب به‌خصوص در حاکمیت‌های مستبد و دیکتاتوری هم‌چون حکومت اسلامی ایران، اجتناب‌ناپذیر است. بنابراین، چه بخواهیم و چه نخواهیم انقلاب راه خود را پیدا می‌کند و برای طی این راه سخت و دشوار، نه از کسی اجازه می‌گیرد و نه با قدرت کسی و جریانی از حرکت باز می‌ماند و دیر و یا زود به اهداف خود که همانا سرنگونی حاکمیت و یا نظم موجود است به موفقیت می‌رسد. حال بعد از انقلاب چه اتفاقی رخ خواهد داد بستیگ به نیروهای پیش برنده انقلاب دارد. همین تجربه انقلاب ۵۷ نشان داده است که همه انقلابات موفق نشده‌اند آزادی و برابری و رفاه را برای مردم به ارمغان بیاورند.

بخش: 

سابقه و جایگاه مهم سیاسی و اجتماعی شعار «زن، زندگی، آزادی»

«زن، زندگی، آزادی»، یک شعار مهم سیاسی و اجتماعی است. این شعار نخستین بار توسط زنان مبارز کرد در کردستان ترکیه، سر داده شد.

این شعار نخستین بار در ایران، در مراسم تدفین مهسا امینی‌(ژینا) در گورستان آیچی شهر سقز و سپس در اعتراضات شهر سنندج پس از مراسم تدفین سر داده شد و سرانجام این شعار به اعتراضات دانشجویان در دانشگاه تهران و پس از آن به اعتراضات سایر شهرهای ایران در روزهای بعد نیز راه یافت.

حمایت مردم روژاوا‌ و ترکیه از مبارزات مردم ایران با پیشاهنگی زنان در این مبارزات!

موج حمایت‌های جهانی از اعتراضات مردم ایران به قتل مهسا امینی‌(ژینا)، هم‌‌چنان در حال گسترش است و بی وقفه ادامه دارد. نهادها و سازمان‌ها و چهره‌های مختلف سیاسی و فرهنگی و هنری در ایران و جهان با تحسین از نقش محوری زنان در این مبارزات و محکوم کردن سرکوبگری حکومت اسلامی، با مبارزات برابری‌طلبانه و آزادی‌خواهانه مردم ایران اعلام همبستگی کردند.

زنان طی اقداماتی مختلفی از اعتراض و کنفرانس و غیره در کردستان ایران و سایر شهرهای این کشور و هم‌چنین در روژاوا و ترکیه به حمایت‌های از اعتراض زنان کردستان و ایران ادامه دادند.

یازده سپتامبر، روزی که «تاریخ جهان را تغییر داد»!

تا به آن لحظه هیچ گاه در زندگی بشر چنین اتفاق حزن انگیزی رخ نداده بود که هواپیمایی را با مسافرانش به یک ساختمان بلند و محکم بکوبد و همه در فضا پودر نمایند و به تلی از خاکستر تبدیل کنند. تنها بعد از آن بود که جهان متوجه شد این حملات تروریستی بوده و باعث ریختن خون هزاران نفر از افراد بی‌گناه و ماه‌ها و سال‌ها بعد از ۱۱ سپتامبر. از آن زمان، همیشه این رخداد ابزاری شد برای کشورگشایی و راه‌انداختن جنگ‌های خونین و خانمانسوز.در یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱، زنجیره‌‌ای از حملات انتحاری در خاک آمریکا انجام گرفت که مهم‌ترین آن‌ها حمله به برج‌های دوقلو تجارت جهانی بودند. در جریان این حملات ۲۹۷۷ نفر جانشان را از دست دادند. سن قربانیان بین ۲ تا ۸۵ سال بود. دو برج ۵۶ و ۱۰۲ دقیقه طول کشید تا کاملا در آتش بسوزند.

در جامعه ما تشویق وجود ندارد اما تا دل‌مان بخواهد تنبیه هست!

تنبيه بدنی آثار منفی در کودک دارد و به همين دليل نبايد از آن استفاده کرد. برخی از آثار منفی تنبیه بدنی، در ذهن بچه این موضوع را می‌کارد که «من کسی نیستم و لیاقت هیچ چیز را هم ندارد.» به این ترتیب، این موضعات در روند تفکری و ذهن طفل ايجاد شده و خود را پايين‌تر از ديگران می‌پندارد. زير مکررا در حين تنبیه، اين جملات را از دهان والدين خود شنيده است. در تفکر چنین بچه‌ای و نوجوانی، به جای آگاهی، لج‌بازی در ذهن او شکل می‌گيرد و باعث می‌شود بر منفی کاری خود بيافزايد. هم‌چنین تنبیه بدنی به هر شکلی که باشد قطعا بین والدین و فرزندان‌شان فاصله و ديوار ايجاد شود. این طبيعت انسان است و والدین باید بدانند تاثير انضباطی تنبیه بدنی، سطحی و موقتی است اما همین روش بین بچه و والدین کینه‌توزی به وجود می‌آورد. بنابراین برای ايجاد يک پيوند دائمی و ماندگار با فرزندان بايد در کنار آموزش نظم و انضباط، باید گذاشته شود. تنبيه بدنی ایجاد ترس می‌کند و برای هميشه بين والدين و فرزندان فاصله می‌اندازد.

پرواز پرستوها در آسمان سیاست حکومت اسلامی ایران

تله جنسی یا دام شیرین یا پرستو است که در آن یک سازمان عملیاتی است که در آن یک سازمان مخفی تلاش دارد تا با تهدید به برملا کردن روابط نا مشروع جنسی یا عاطفی و رسوا سازی هدف تله، او را به عنوان عامل به خدمت خود در آورد، تله جنسی هم چنین روشی برای جمع آوری اطلاعات است، به این صورت که سازمان های اطلاعتی و امنیتی تن فروشان را آموزش می دهد تا از مشتریان خود جاسوسی کنند...

صفحه‌ها

اشتراک در RSS - بهرام رحمانی